5. Internationales Chess Festival Innsbruck B Open HdB Gr. under 2000

Last update 07.09.2021 13:47:43, Creator: gerhard bertagnolli,Last Upload: dipl.ing.heinz herzog

Tournament selectionOpen A, Open B, Open C
BlitzTrophy
Simultan
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters Show tournament details, no flags
Overview for teamAUT, BLR, CAN, ENG, FRA, GER, IND, IRI, IRL, ISR, ITA, KSA, LAT, LUX, MEX, NED, NOR, POL, ROU, SLO, SUI, SVK, UKR, USA
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 45 games available for download
Download FilesInnsbruck2021_Zeitplan.pdf, Innsbruck2021_Nenngeld.pdf, Innsbruck2021_Ausschreibung.pdf, Innsbruck2021_Preisgeld.pdf
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIRtgNsexTypGrClub/City
1
Hoehn Michael4622693GER19920S50VSG 1880 Offenbach
2
Pregl Walter1610112AUT19711984S65Absam
3
Molnar Attila DI.1613839AUT19541918S50Sk Hietzing
4
Simon Jonathan1271653GER19490SK 1928 Mömbris
5
Fenner Martin24603589GER19471956S50SK Tönsberg Oerlinghausen
6
Ritter Uwe4653130GER19440S50SC Schwarzer Springer Bad Zwischena
7
Zamengo Bruno843997ITA19291969
8
Valtiner Adamo1647962AUT19231982U18Sv Raika Rapid Feffernitz
9
Joppien Arne4637500GER19170S50SG Niederelbe / SK Cuxhaven
10
Platzgummer Peter1617230AUT18941839S50Psv Tirol
11
Kuhn Mathilde36099783FRA18770wU18
12
Raeke Philipp1645161AUT18771873Spg. Trofaiach-Niklasdorf
13
Walcher Christian1623095AUT18681844Raika Zirl
14
Wolfmajer Wolfgang1606298AUT18631850S50Voitsberg
15
Fidlin Simon16217535GER18620U18Karlsruher SF 1853
16
Schranzhofer Marco1651684AUT18521833Völs & Hak Ibk
17
Vonach Bernhard Dr.4680243GER18391862S65SF Windach 1923
18
Goetz Christoph1656414AUT18381719Tschaturanga
19
Pougin Elias16263251GER18381709U18Schachfreunde München
20
Scholz Michael12928313GER18370S50
21
Schmitz Tim1270221GER18361792S50SC Sendling
22
Kassel Walter Dr.1615297AUT18341731S50Sk Austria Wien
23
Kaiser Soeren24669628GER18301804Schachsport Union Innsbruck
24
Berrouka Elias1665782AUT18271651Sz Favoriten
25
Looschelders Thomas34604707GER18270SG Kaarst
26
Vardi Shlomit2801442ISR18231940wS50Rishon Lezion
27
Shirinyan Daniel443751ENG18201547U18
28
Edelmann Oliver16272650GER18151722U18SK Gräfelfing
29
Stolzlechner Andreas1624482AUT18151788Langkampfen
30
Klasinc Kristjan12966460GER17951798Königsgambit Graz
31
Tumanyan Gor1657666AUT17921857U18Völs & Hak Ibk
32
Franke Maximilian16271114GER17891811SC Bavaria Regensburg
33
Kreusch Frank4669991GER17881753S50SV Turm Drolshagen
34
Sigl Peter1657640AUT17811648S65Langkampfen
35
Siegl Detlef4687183GER17790S65TSG Apolda
36
Kalhori Parvin12537489IRI17720wshiraz chess school
37
Mayrhuber Franz1635832AUT17711690S501. Sk Ottakring
38
Weichhart Daniel1668773AUT17701697U18Wsv Voestalpine Krems
39
Christ Georg1653539AUT17691753
40
Kuzmanovic Zeljko1651838AUT17611696Schachklub Kufstein
41
Molnar Bertalan1636014AUT17561661Sk Hietzing
42
Schestak Herbert1635417AUT17511616S65
43
Vingris Mikelis11611731LAT17470U14Riga Chess school
44
Janes Christian1615793AUT17401695S50Steinach/Brenner
45
Broneder Kurt 19601611844AUT17371686S50Sv Korneuburg
46
Eull Emil16253809GER17300U18SF Neuberg
47
Pichler Gerhard1616730AUT17211689S50Psv Tirol
48
Gailis Gunnar12905992GER17201719S65SV Hilden 1922
49
Kroh Christian12995606GER17140U18TSG Apolda
50
Reitz Helmut4653424GER17141761S65
51
Al Mansour Abdulziz21507996KSA17060
52
Schilling Hans24679860GER16970S50Schachfreunde Nordost Berlin
53
Franke Ruediger Dr.12901067GER16941773S65SFR Freiburger Bad Breisig
54
Weiler Georg1621181AUT16861623S65Sk Dolomitenbank Lienz
55
Rauthe Pascal16220196GER16801627SC Karlsruhe
56
Lentner Wolfram Mag.1634739AUT16781540S50Ksv Wien Schachsektion
57
Mitschka Manfred16248392GER16721633S50
58
Taragan Uri2844044ISR16660U14
59
Siding Michael1647628AUT16651629Sparkasse Jenbach
60
Bruno Giuseppe1631284AUT16601570S50Raiffeisen Wattens
61
Florian Andreas2804889ITA16591586U18Schachklub Kaltern
62
Scheid Lennart16238931GER16470SK 1962 Ladenburg
63
Lutz Rudolf1662309AUT16441448S50Absam
64
Humbert Arthur16270924GER16421618U18Tarrasch-1945 München
65
Novak Simona14628384SLO16411634wS50Celjski Sahovski Klub
66
Schein Alexander1649884AUT16311725Leoben
67
Spierings Benjamin1671219AUT16311530Sparkasse Jenbach
68
Hauck Bernd644978FRA16281722S65SC Bad Bergzabern
69
Shefer Uri2843951ISR16281353U14Rishon Le Tzion
70
Hirschkron Gary30960487USA16270S50USCF
71
Schett Franz Mag.1611135AUT16221484S65Völs & Hak Ibk
72
Leyrer Edgar12949680GER16160S50
73
Kostic Zoran16248902GER16141574Steinach/Brenner
74
Kargusari Jahangir42561574IRI16130S50Olymp. Dorf Innsbruck
75
Gerlach Andreas Dr.12962945GER16090S50Schachfreunde Lünen 1993
76
Kreuzer Artur16282043GER15920SV Weingarten
77
Alem Ali Hussain21500088KSA15900
78
Schein Leopold1630890AUT15841671Leoben
79
Staudacher Karl-Heinz1670247AUT15801476S50Schachsport Union Innsbruck
80
Matic Ivan1669605AUT15761530Schachsport Union Innsbruck
81
Wallner Erika1618946AUT15691405wS50Esv Austria Graz
82
Kellner Rene4656008GER15681637PSV Potsdam
83
Schulze Forsthoevel Manfred16285409GER15620S65SV Heiden 62
84
Wischounig Josef1657771AUT15611410S50Tiroler Schachschule
85
Al Mutlaq Ibrahim A21504610KSA15580
86
Fercher Alois1621947AUT15421430S50Sparkasse Jenbach
87
Del Rosso Peter28545222ITA15391555S65Lana
88
Herrmann Gerhard16245679GER15380S50SC Königsspringer Alzenau
89
Haselsberger Armin1670689AUT15361483U14Schachklub Kufstein
90
Tryfon Konstantin16282353GER15350U18SV 1920 Hofheim
91
Hennicken Arnold16274610GER15330S65Schachfreunde Esch
92
Marakovits Klemens Ing.1653245AUT15271560S50Fürstenfeld
93
Van Egmond Tom1064061NED15230U14
94
Abbasifar Baran22518223IRI15130wU14shiraz chess school
95
Kofler Albin840530ITA15111612S65Lana
96
Waha Christian1657763AUT15061597S50Tiroler Schachschule
97
Lalla Karol12947407GER15030S50
98
Broneder Kurt 20061654730AUT14851430U18Sv Korneuburg
99
Kamleiter Noah16265815GER14761202U14TSV Bindlach
100
Hildebrand Georg1270390GER14720S65SK Marburg 1931/72
101
Kuehn Marvin16281667GER14611267U18SK Gräfelfing
102
Lenz Boris1341626SUI14500Frauenfeld
103
Perathoner Manuel2864261ITA14480SC Gröden
104
Saxl Alexander360406ITA14241376S50Wipptal Schach
105
Beyer Edith12985929AUT14201325wS50Sv Amstetten
106
Beyeler Lilo1342924SUI13871338wU18DSSP
107
Mazatis Benjamin34601457GER13791313SK Bruckmühl
108
Mohammadi Sholeh12907430GER1177969wS50SK Marburg 1931/72
109
Haselsberger Roman1670697AUT11361240U14Schachklub Kufstein
110
Kien James1639544AUT01645Spg. Feldbach-Kirchberg
111
Baresch Guenter1644483AUT01619S50Sc Region Vöcklatal
112
Kahr Martin1673955AUT01583S50Bärnbach
113
AFMHandrich Lothar MMag.16225597GER01579S50Sv Korneuburg
114
Zissler Andreas Mag.1672142AUT01402Schachfreunde Graz
115
Holzhey Wolfgang1672584AUT01123Grazer Wechselseitige
116
Falkensteiner Benjamin861642ITA00Schachsport Union Innsbruck
117
Gumpold Valentin1676970AUT00
118
Kilzer Silke Dorothea312112509ROU00wSchachklub Kufstein
119
Krumm Arthur34607811GER00U18SG Aschheim/Feldkirchen/Kirchheim
120
Mehlhorn David34607757GER00U18
121
Mueller Fabian34607846GER00U14SG Aschheim/Feldkirchen/Kirchheim
122
Scheuermann Adrian1674820AUT00Schachsport Union Innsbruck
123
Shakavets Pavel13530860BLR00
124
Ter Hoeven. Roeland1071912NED00
125
Wang Simon34605398GER00U14SF Dachau 1932
126
Westerhof Fleur1080369NED00wU14SV Doetinchem
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 22.09.2021 12:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use