Clasificación Final después de 9 rondas

Rk.No.Ini. NombreFEDEloClub/CiudadPts. Des 1  Des 2  Des 3 
11
BALLESTEROS CARDENAS Leonardo Alberto CCHI1971Club De Ajedrez Chiloe8,50,048,553,5
22
REYES MENDOZA TomasCHI1923Club De Ajedrez Concepción7,00,550,054,5
33
ORREGO PALERMO Marcelo AndrésCHI1764Club De Ajedrez Chile7,00,547,051,5
410
CACERES SALAS EliasCHI1462Club De Ajedrez Coronel6,50,047,051,0
54
AMIGO QUINTANA AntuCHI1681Club De Ajedrez Chess Maipú6,50,044,548,5
611
GUILLOUX ALVEAR Cristobal IgnacioCHI1404Club De Ajedrez Nacimiento6,50,043,047,0
77
ARIAS DÍAZ Miguel AngelCHI1608Club De Ajedrez Fischer De Talca6,00,047,551,5
813
VERGARA SILVA Benjamín AlonsoCHI1377Club De Ajedrez Ohiggins6,00,046,549,5
912
MEZA GORRINI FrancescoCHI1393Club Rafael Sotomayor6,00,045,049,5
108
VENEGAS LOEZAR Joaquin OmarCHI1590Club De Ajedrez La Florida6,00,044,548,5
115
CASTRO SALGADO Pablo AlonsoCHI1636Club De Ajedrez Talagante6,00,042,045,5
1227
PÉREZ RIVAS DiegoCHI1183Club De Ajedrez San Nicolas6,00,041,544,5
1315
SAAVEDRA ISE Jeder FernandoCHI1363Club De Ajedrez Ohiggins6,00,039,042,5
1444
PERALTA SALDIAS Raul EstebanCHI1325Club De Ajedrez Chile6,00,037,540,0
1514
MIRANDA CAMUS GonzaloCHI1369Club De Ajedrez Chess Viña5,50,049,553,5
169
PAVEZ PAVEZ Vicente AntonioCHI1496Club De Ajedrez De Curicó5,50,045,050,0
1718
GASIC MERINO Martin AndreiCHI1344Club De Ajedrez Academia Viña Del M5,50,040,042,5
1826
ORREGO ASTUDILLO AngeloCHI1193Area V5,50,039,542,0
1933
ARANEDA LEPE Antonio AlbertoCHI1143Club De Ajedrez Los Alfiles Negros5,50,036,038,0
2030
CORNEJO MARAMBIO Joaquin HernanCHI1171Club De Ajedrez Ohiggins5,50,034,037,0
216
VERGARA BARREDA Iñaki ImanolCHI1621Club De Ajedrez Jaque 645,00,045,548,0
2221
ARAVENA CABIB MatiasCHI1257Area V5,00,045,046,0
2324
BIRCHMEIER EPPRECHT MikaelCHI1218Club Mundo Ajedrez De Puerto Montt5,00,044,548,5
2445
ABARCA GONZALEZ MartinCHI1197Club De Ajedrez Chess Maipú5,00,042,545,5
2535
SUAZO CÁRCAMO Nataniel EnriqueCHI1118Club De Ajedrez Nacimiento5,00,042,545,5
2643
CIFUENTES MARINAO Cristóbal IgnacioCHI1503Club De Ajedrez Gm Cifuentes De Doñ5,00,042,545,0
2719
MENESES RIVEROS Lucas SamirCHI1286Club De Ajedrez Talagante5,00,040,043,5
2825
OJEDA ARÉVALO AgustinCHI1211Club De Ajedrez Osorno5,00,039,042,0
2931
CASTILLO RETAMAL Jelio RafaelCHI1156Club Academia De Ajedrez Los Angele5,00,037,039,5
3022
CONTRERAS AHUMADA Juan JoseCHI1244Club De Ajedrez Alfil De Iquique4,50,043,046,0
3116
NAWRATH HUENTECOL Cristóbal ArturoCHI1357Club De Ajedrez Los Alfiles Negros4,50,042,043,5
3223
ARANEDA FLORES Javier ArmandoCHI1240Club De Ajedrez Enroque Osornino4,50,041,544,5
3332
CAÑUMIR NEIQUEL Nahuel IgnacioCHI1152Club Mundo Ajedrez De Puerto Montt4,50,041,544,5
3417
ZEBALLOS LUQUE Josue DanielCHI1353Club De Ajedrez La Florida4,50,041,544,0
3546
SAAVEDRA CAMPOS Esteban EduardoCHI1104Club De Ajedrez Rey Neptuno4,50,041,043,5
3628
GUICHAMÁN ANDRADE Valentín FelipeCHI1175Club De Ajedrez Chiloe4,50,038,541,0
3720
PALMA VERGARA Marcos IgnacioCHI1258Club De Ajedrez Coronel4,50,038,041,0
3836
ALDANA CARMONA Vicente Ismael JosueCHI1114Ajefem4,50,037,039,5
3937
CHASCO LOPEZ Fabian IgnacioCHI1077Club De Ajedrez Talagante4,50,036,539,5
4068
TOLOZA FABIAN DavidCHI0Ajeza Antofagasta4,50,036,039,0
4142
CASTILLO RETAMAL ErickCHI1005Club Academia De Ajedrez Los Angele4,50,034,037,0
4234
RAMIREZ CAMILLA AgustinCHI1125Club De Ajedrez La Florida4,50,032,534,0
4338
PALMIERI BUITRAGO Gustavo ArturoCHI1062Club De Ajedrez Ohiggins4,00,036,038,5
4466
SANCHEZ DUARTE LuisCHI0Club De Ajedrez Valdivia4,00,035,037,5
4548
ULLOA PEREZ Benjamín AndresCHI872Club De Ajedrez Enroque Osornino4,00,035,037,0
4641
AVILA MUÑOZ AlbertoCHI1019Club De Ajedrez San Nicolas4,00,034,537,5
4758
FIGUEROA SEPÚLVEDA Valentin EmanuelCHI0Club Dep. Soc. Y Cultural Pedro Nav4,00,033,035,5
4853
ARAYA RIVERA BenjaminCHI0Area V4,00,030,032,0
4939
OYARZUN MARQUEZ Benjamin FernandoCHI1059Club De Ajedrez De Laguna Blanca3,50,037,040,0
5063
MORAGA CORDERO NahuelCHI0Club De Ajedrez Gm Cifuentes De Doñ3,50,035,537,0
5160
GARRIDO ESPINOZA Martin AndresCHI0Club De Ajedrez Redao3,50,032,535,0
5252
ALARCÓN GANGAS Cristobal RobertoCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol3,50,032,533,5
5349
RAMIREZ SANCHEZ MartinCHI856Club De Ajedrez Ohiggins3,50,028,530,0
5461
GONZALEZ MAUREIRA Nicolas FranciCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol T3,00,037,040,0
5547
BURGOS CRUZ MartinCHI972Club De Ajedrez Los Alfiles Negros3,00,035,537,5
5659
FUENTES VIVALLOS Joaquin MaximilianoCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol3,00,034,035,5
5764
POBLETE CORVALAN Martín IgnacioCHI0Club De Ajedrez Fischer De Talca3,00,033,034,0
5840
CAMPOS RIVAS Vicente CristianCHI1057Club De Ajedrez Los Alfiles Negros3,00,032,033,0
5956
CAMACHO SISO Daniel JoseCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol3,00,031,534,0
6069
VIDAL VARGAS Mateo FranciscoCHI0Area V3,00,029,530,5
6154
AVENDAÑO ESCOBAR Dante RenatoCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol3,00,029,030,5
6262
HUENUL AGUILA Benjamin LucianoCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol3,00,028,529,5
6365
RIVAS RUIZ FernandoCHI0Club De Ajedrez Cct Temuco3,00,028,029,0
6451
MONTES PINO Diego AlonsoCHI677Club De Ajedrez Jaque Mate Rengo3,00,026,027,5
6567
SEPULVEDA RIQUELME MauricioCHI0Club De Ajedrez Cct Temuco2,50,026,527,5
6650
LARA ISLA Miguel IgnacioCHI730Club De Ajedrez Enroque Osornino2,00,026,528,5
6755
BARRA GUAJARDO VicenteCHI0Club De Ajedrez Torres Del Ñielol1,50,023,525,5
6829
PONTIGO PRITZKE Diego IgnacioCHI1171Club De Ajedrez Cct Temuco0,00,026,027,0
57
CUEVAS GODOY HugoCHI0Area V0,00,026,027,0

Anotación:
Desempate 1: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)
Desempate 2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Desempate 3: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)