From the Chess archiv of Chess-Results.com: Article: 1587 from 30.10.2000, Category Austria
Silberner Springer der Stadt Wolfsberg
Veranstalter : |
SG RBB/WOLFSBERG |
Turnierleiter : |
Ing. Miroslav NAGL |
Schiedsrichter: |
Vladimir HEGED |
Ort : |
Wolfsberg |
Datum : |
29.10.2000 |
Endstand Gruppe A
Rg. |
Mannschaft |
FED |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
Pkt. |
MP |
1 |
Radegast Bratislava |
SVK |
* |
1 |
2½ |
3½ |
2 |
3½ |
3½ |
3 |
4 |
4 |
4 |
3½ |
34½ |
19 |
2 |
Zapresic |
CRO |
3 |
* |
1 |
3 |
1½ |
4 |
3 |
4 |
4 |
3 |
4 |
3 |
33½ |
18 |
3 |
Die Unbestechlichen Wien |
AUT |
1½ |
3 |
* |
2½ |
3½ |
4 |
3 |
1½ |
3 |
3 |
2 |
3½ |
30½ |
17 |
4 |
Nova Mb Banka |
SLO |
½ |
1 |
1½ |
* |
2½ |
2 |
2½ |
3½ |
3½ |
3 |
4 |
4 |
28 |
15 |
5 |
Ericsson 1 Zagreb |
CRO |
2 |
2½ |
½ |
1½ |
* |
1½ |
2 |
3½ |
3½ |
3½ |
4 |
3½ |
28 |
14 |
6 |
Wolfsberg 1 |
AUT |
½ |
0 |
0 |
2 |
2½ |
* |
3 |
2½ |
3½ |
4 |
3 |
3 |
24 |
15 |
7 |
Europa Park |
AUT |
½ |
1 |
1 |
1½ |
2 |
1 |
* |
2½ |
3½ |
4 |
3½ |
3½ |
24 |
11 |
8 |
Ericsson 2 Zagreb |
CRO |
1 |
0 |
2½ |
½ |
½ |
1½ |
1½ |
* |
3 |
3½ |
2 |
2½ |
18½ |
9 |
9 |
Schachfreunde Graz |
AUT |
0 |
0 |
1 |
½ |
½ |
½ |
½ |
1 |
* |
3 |
2 |
3 |
12 |
5 |
10 |
Wolfsberg 2 |
AUT |
0 |
1 |
1 |
1 |
½ |
0 |
0 |
½ |
1 |
* |
3 |
3 |
11 |
4 |
11 |
Universale Zagreb |
CRO |
0 |
0 |
2 |
0 |
0 |
1 |
½ |
2 |
2 |
1 |
* |
2 |
10½ |
4 |
12 |
Balatonalmadi |
HUN |
½ |
1 |
½ |
0 |
½ |
1 |
½ |
1½ |
1 |
1 |
2 |
* |
9½ |
1 |
Die Ergebnisse im Detail
1. (4) Radegast Bratislava (34½ Pkt./19 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 IM Balogh Tomas ---- 2421 SVK 1 1 1 ½ ½ ½ 1 1 1 1 ½ 9 11 81,8 2514
2 Likavsky Tomas ---- 2409 SVK ½ 0 0 0 1 1 1 ½ 1 1 0 6 11 54,5 2221
3 Petrik Stanislav ---- 2277 SVK 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 ½ 9½ 11 86,4 2455
4 Dudas Jan 2260 2269 SVK 1 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10 11 90,9 2448
2. (10) Zapresic (33½ Pkt./18 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 GM Zelcic Robert 2457 2457 CRO 1 0 1 1 0 ½ 1 1 1 ½ 0 7 11 63,6 2351
2 IM Rogulj Branko 2387 2460 CRO 1 1 1 1 1 0 1 1 1 0 1 9 11 81,8 2443
3 IM Hresc Vladimir 2411 2419 CRO 1 1 1 1 1 0 0 1 1 0 1 8 11 72,7 2308
4 IM Bertok Mario 2288 2288 CRO 1 1 0 1 1 1 1 1 1 ½ 1 9½ 11 86,4 2372
3. (1) Die Unbestechlichen Wien (30½ Pkt./17 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 IM Mahdi Khaled ---- 2381 AUT 0 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 ½ ½ 7½ 11 68,2 2389
2 FM Alvir Aco 2388 2399 BIH 0 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 10 11 90,9 2569
3 FM Kummer Helmut 2358 2390 AUT 1 1 1 0 1 1 1 1 0 1 0 8 11 72,7 2311
4 Gajic Rade 1968 2097 AUT 1 1 1 0 0 0 0 1 ½ ½ 0 5 11 45,5 2044
4. (9) Nova Mb Banka (28 Pkt./15 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 FM Crepan Marjan 2283 2283 SLO 0 ½ ½ 1 ½ 1 0 1 0 1 0 5½ 11 50,0 2265
2 IM Velickovic Zoran ---- 2409 YUG ½ 1 1 1 1 1 0 ½ 0 1 1 8 11 72,7 2360
3 Novacan Marko 2280 2280 SLO 0 1 1 0 1 1 1 1 1 1 ½ 8½ 11 77,3 2357
4 Novacan Josip Rastislav 1956 ---- AUT 0 0 1 1 0 1 0 1 ½ 1 ½ 6 11 54,5 2125
5. (8) Ericsson 1 Zagreb (28 Pkt./14 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 GM Nikolac Juraj 2437 2437 CRO ½ 1 ½ 1 ½ ½ 1 ½ ½ 0 ½ 6½ 11 59,1 2316
2 FM Glavica Zeljko ---- 2294 CRO ½ 1 1 1 0 1 1 0 1 0 1 7½ 11 68,2 2329
3 Draganic Stjepan ---- 2167 CRO 1 ½ 1 1 0 1 ½ 0 1 ½ ½ 7 11 63,6 2258
4 Srdic Dusko ---- ---- CRO 0 1 1 1 1 0 1 0 1 1 0 7 11 63,6 2191
6. (3) Wolfsberg 1 (24 Pkt./15 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 FM Stucl Bozo 2330 2330 SLO 0 ½ 0 0 1 ½ 1 1 1 1 1 7 11 63,6 2363
2 Pesec Franz Ing. 2246 2188 SLO 0 1 0 1 1 0 1 ½ 1 1 0 6½ 11 59,1 2270
3 Waldmann Gerald 2128 2162 AUT 0 0 0 1 0 0 1 1 1 ½ ½ 5 11 45,5 2121
4 Stueckler Ferdinand Mag. 2094 ---- AUT 0 1 0 1 1 0 0 1 1 0 ½ 5½ 11 50,0 2089
7. (5) Europa Park (24 Pkt./11 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 Starc Christian 2137 2154 AUT ½ ½ 0 ½ 0 ½ 0 0 1 1 1 5 11 45,5 2241
2 Kornprat Manfred 2008 2102 AUT ½ 0 0 ½ 0 1 0 ½ ½ ½ 1 4½ 11 40,9 2148
3 Peierl Walter 1801 ---- AUT 0 0 0 ½ 0 1 0 0 1 1 1 4½ 11 40,9 2106
4 FM Kaspret Guido Mag. 2281 2328 AUT 1 1 1 1 1 1 1 0 1 1 1 10 11 90,9 2442
8. (11) Ericsson 2 Zagreb (18½ Pkt./9 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 Nagl Mladen ---- ---- CRO 0 ½ 0 ½ 1 ½ 0 0 0 0 ½ 3 11 27,3 2116
2 Blagoejevic Stanko ---- ---- CRO ½ 0 1 ½ 1 1 0 ½ 0 ½ 0 5 11 45,5 2186
3 Gabre Zeljko ---- 2189 CRO 1 1 0 ½ ½ 1 ½ 0 0 ½ 1 6 11 54,5 2190
4 Kalmar Josip ---- ---- CRO 1 0 0 0 ½ 1 0 0 0 1 1 4½ 11 40,9 2024
9. (6) Schachfreunde Graz (12 Pkt./5 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 Kainrath Florian 2075 2116 AUT 0 0 ½ 0 0 0 0 0 0 0 1 1½ 11 13,6 1971
2 Schriebl Alexander 1989 2051 AUT 1 0 0 0 0 0 1 ½ 0 ½ 1 4 11 36,4 2116
3 Schroettner Martin Mag. 1974 ---- AUT 1 ½ 0 0 ½ 0 1 0 0 0 0 3 11 27,3 1996
4 Suppan Harald 1928 ---- AUT 1 0 0 0 ½ 1 1 0 0 0 0 3½ 11 31,8 1956
10. (7) Wolfsberg 2 (11 Pkt./4 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 Drobne Marjan ---- 2058 SLO 1 0 ½ 0 1 ½ 0 0 0 0 0 3 11 27,3 2110
2 Putz Georg 2044 ---- AUT 0 1 0 0 0 0 0 1 0 0 0 2 11 18,2 1960
3 Tiefenbacher Richard Jun. 2020 ---- AUT 0 1 0 1 0 0 0 1 0 0 0 3 11 27,3 1996
4 Cesar Hermann 1898 ---- AUT 0 1 0 0 0 0 1 1 0 0 0 3 11 27,3 1914
11. (12) Universale Zagreb (10½ Pkt./4 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 Urukalovic Roman ---- 2151 CRO 1 1 0 0 0 0 0 0 0 1 0 3 11 27,3 2102
2 Gabelica Damir ---- 2134 CRO 1 0 1 0 0 0 0 0 ½ ½ 0 3 11 27,3 2035
3 Pavcinic Darko 2075 ---- CRO 0 0 1 0 1 0 0 0 0 ½ 1 3½ 11 31,8 2038
4 Crankovic Miroslav ---- ---- CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 11 9,1 1706
12. (2) Balatonalmadi (9½ Pkt./1 MP)
Br. Name EloN EloI FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Pkte Anz % EloP
1 IM Fancsy Imre ---- 2409 HUN 1 ½ 1 1 ½ ½ 1 1 ½ 0 1 8 11 72,7 2428
2 Zamodics Ferenc 1980 ---- HUN ½ 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ 11 4,5 1752
3 Perkovics Geza 1950 ---- HUN 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 11 0,0 1494
4 Juhasz Sandor 1930 ---- HUN 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 11 9,1 1706
Die besten Spieler
Brett 1
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 IM Balogh Tomas 2421 Radegast Bratislava 9 11 81,8 2514
2 IM Fancsy Imre 2409 Balatonalmadi 8 11 72,7 2428
3 IM Mahdi Khaled 2381 Die Unbestechlichen Wien 7½ 11 68,2 2389
4 FM Stucl Bozo 2330 Wolfsberg 1 7 11 63,6 2363
5 GM Zelcic Robert 2457 Zapresic 7 11 63,6 2351
6 GM Nikolac Juraj 2437 Ericsson 1 Zagreb 6½ 11 59,1 2316
7 FM Crepan Marjan 2283 Nova Mb Banka 5½ 11 50,0 2265
8 Starc Christian 2154 Europa Park 5 11 45,5 2241
9 Nagl Mladen ---- Ericsson 2 Zagreb 3 11 27,3 2116
10 Drobne Marjan 2058 Wolfsberg 2 3 11 27,3 2110
11 Urukalovic Roman 2151 Universale Zagreb 3 11 27,3 2102
12 Kainrath Florian 2116 Schachfreunde Graz 1½ 11 13,6 1971
Brett 2
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 FM Alvir Aco 2399 Die Unbestechlichen Wien 10 11 90,9 2569
2 IM Rogulj Branko 2460 Zapresic 9 11 81,8 2443
3 IM Velickovic Zoran 2409 Nova Mb Banka 8 11 72,7 2360
4 FM Glavica Zeljko 2294 Ericsson 1 Zagreb 7½ 11 68,2 2329
5 Pesec Franz Ing. 2188 Wolfsberg 1 6½ 11 59,1 2270
6 Likavsky Tomas 2409 Radegast Bratislava 6 11 54,5 2221
7 Blagoejevic Stanko ---- Ericsson 2 Zagreb 5 11 45,5 2186
8 Kornprat Manfred 2102 Europa Park 4½ 11 40,9 2148
9 Schriebl Alexander 2051 Schachfreunde Graz 4 11 36,4 2116
10 Gabelica Damir 2134 Universale Zagreb 3 11 27,3 2035
11 Putz Georg 2044 Wolfsberg 2 2 11 18,2 1960
12 Zamodics Ferenc 1980 Balatonalmadi ½ 11 4,5 1752
Brett 3
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Petrik Stanislav 2277 Radegast Bratislava 9½ 11 86,4 2455
2 Novacan Marko 2280 Nova Mb Banka 8½ 11 77,3 2357
3 FM Kummer Helmut 2390 Die Unbestechlichen Wien 8 11 72,7 2311
4 IM Hresc Vladimir 2419 Zapresic 8 11 72,7 2308
5 Draganic Stjepan 2167 Ericsson 1 Zagreb 7 11 63,6 2258
6 Gabre Zeljko 2189 Ericsson 2 Zagreb 6 11 54,5 2190
7 Waldmann Gerald 2162 Wolfsberg 1 5 11 45,5 2121
8 Peierl Walter 1801 Europa Park 4½ 11 40,9 2106
9 Pavcinic Darko 2075 Universale Zagreb 3½ 11 31,8 2038
10 Schroettner Martin Mag. 1974 Schachfreunde Graz 3 11 27,3 1996
Tiefenbacher Richard Jun. 2020 Wolfsberg 2 3 11 27,3 1996
12 Perkovics Geza 1950 Balatonalmadi 0 11 0,0 1494
Brett 4
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Dudas Jan 2269 Radegast Bratislava 10 11 90,9 2448
2 FM Kaspret Guido Mag. 2328 Europa Park 10 11 90,9 2442
3 IM Bertok Mario 2288 Zapresic 9½ 11 86,4 2372
4 Srdic Dusko ---- Ericsson 1 Zagreb 7 11 63,6 2191
5 Novacan Josip Rastislav 1956 Nova Mb Banka 6 11 54,5 2125
6 Stueckler Ferdinand Mag. 2094 Wolfsberg 1 5½ 11 50,0 2089
7 Gajic Rade 2097 Die Unbestechlichen Wien 5 11 45,5 2044
8 Kalmar Josip ---- Ericsson 2 Zagreb 4½ 11 40,9 2024
9 Suppan Harald 1928 Schachfreunde Graz 3½ 11 31,8 1956
10 Cesar Hermann 1898 Wolfsberg 2 3 11 27,3 1914
11 Juhasz Sandor 1930 Balatonalmadi 1 11 9,1 1706
Crankovic Miroslav ---- Universale Zagreb 1 11 9,1 1706
Endstand Gruppe B
Rg. |
Mannschaft |
FED |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
13 |
Pkt. |
MP |
1 |
Dravograd |
SLO |
* |
2 |
2 |
3 |
3½ |
3 |
3 |
4 |
3 |
3½ |
4 |
4 |
4 |
39 |
22 |
2 |
Sah.drus.velenje |
SLO |
2 |
* |
3 |
4 |
3 |
3½ |
2 |
2½ |
3½ |
3 |
3 |
4 |
4 |
37½ |
22 |
3 |
Ericsson 3 |
CRO |
2 |
1 |
* |
1 |
2½ |
2 |
3 |
3 |
2½ |
3 |
3 |
4 |
4 |
31 |
18 |
4 |
Pordenone 1 |
ITA |
1 |
0 |
3 |
* |
1 |
2½ |
2½ |
3 |
3 |
3 |
4 |
4 |
4 |
31 |
18 |
5 |
Askö Finkenstein |
AUT |
½ |
1 |
1½ |
3 |
* |
1 |
3 |
2 |
3 |
1 |
4 |
3½ |
4 |
27½ |
13 |
6 |
Wolfsberg 3 |
AUT |
1 |
½ |
2 |
1½ |
3 |
* |
1 |
2 |
2 |
2½ |
3 |
3 |
4 |
25½ |
13 |
7 |
Zelenjak Klanjec |
CRO |
1 |
2 |
1 |
1½ |
1 |
3 |
* |
2 |
2 |
2 |
3 |
3 |
4 |
25½ |
12 |
8 |
Tesla 1 Zagreb |
CRO |
0 |
1½ |
1 |
1 |
2 |
2 |
2 |
* |
1½ |
4 |
2½ |
4 |
3 |
24½ |
11 |
9 |
Wolfsberg 4 |
AUT |
1 |
½ |
1½ |
1 |
1 |
2 |
2 |
2½ |
* |
3 |
2½ |
3 |
4 |
24 |
12 |
10 |
Pordenone 2 |
ITA |
½ |
1 |
1 |
1 |
3 |
1½ |
2 |
0 |
1 |
* |
3½ |
2½ |
4 |
21 |
9 |
11 |
Pordenone 3 |
ITA |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
1½ |
1½ |
½ |
* |
3 |
2 |
12½ |
3 |
12 |
Ericsson Jugend |
CRO |
0 |
0 |
0 |
0 |
½ |
1 |
1 |
0 |
1 |
1½ |
1 |
* |
1½ |
7½ |
0 |
13 |
Ericsson Damen |
CRO |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
2 |
2½ |
* |
5½ |
3 |
Die Ergebnisse im Detail
1. (7) Dravograd (39 Pkt./22 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Plimon Branko ---- SLO 1 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 1 10 12 83,3 2285
2 Poberznik Janez ---- SLO 1 ½ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 11½ 12 95,8 2505
3 Oderlop Zdenko ---- SLO 1 1 1 1 1 1 1 0 1 1 ½ 1 10½ 12 87,5 2344
4 Fuchs Zvonko ---- SLO ½ 1 0 1 1 0 0 1 1 1 ½ 0 7 12 58,3 2057
2. (13) Sah.drus.velenje (37½ Pkt./22 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Matko Milan 2000 SLO 1 1 1 1 0 1 1 ½ 1 1 1 ½ 10 12 83,3 2285
2 Brusnjak Saso 1800 SLO 1 1 0 1 1 0 1 1 1 1 0 1 9 12 75,0 2197
3 Huremovic Asim 1800 SLO 0 1 1 1 1 0 1 ½ 1 1 1 1 9½ 12 79,2 2238
4 Zrt Alija 1800 SLO 1 1 1 ½ 0 1 0 1 1 1 ½ 1 9 12 75,0 2193
3. (2) Ericsson 3 (31 Pkt./18 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Martinovic ---- CRO 0 0 1 1 1 1 1 1 ½ 1 1 1 9½ 12 79,2 2242
2 Zvab ---- CRO 0 1 1 0 0 1 0 0 1 0 1 1 6 12 50,0 2004
3 Serka ---- CRO 1 ½ 1 1 0 1 1 ½ ½ 0 1 0 7½ 12 62,5 2103
4 Rezek ---- CRO 0 1 1 1 1 0 0 1 1 0 1 1 8 12 66,7 2125
4. (10) Pordenone 1 (31 Pkt./18 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Trevisan Luigi ---- ITA 0 0 0 0 0 1 1 0 1 0 1 1 5 12 41,7 1955
2 Miloro Giorgo ---- ITA 1 1 0 0 1 1 0 0 0 1 1 1 7 12 58,3 2061
3 Raffin Carlo ---- ITA 1 1 0 1 1 1 1 0 1 1 1 1 10 12 83,3 2281
4 Fiorido Guiseppe ---- ITA ½ ½ 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 9 12 75,0 2193
5. (8) Askö Finkenstein (27½ Pkt./13 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Grom Waldemar 1875 AUT 0 0 1 ½ 0 0 0 0 1 1 1 1 5½ 12 45,8 1983
2 Gallob Alois 2045 AUT 0 1 1 1 1 0 1 1 1 1 0 1 9 12 75,0 2193
3 Kahlig Martin 2093 AUT 0 0 0 1 1 0 1 ½ 1 1 0 1 6½ 12 54,2 2029
4 Neff Gregor 1747 AUT ½ 0 1 1 0 1 1 0 1 1 0 0 6½ 12 54,2 2029
6. (5) Wolfsberg 3 (25½ Pkt./13 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Maierhofer Gerhard 1857 AUT 1 0 1 0 ½ 0 1 1 0 0 0 ½ 5 12 41,7 1955
2 Gaug Herbert 1906 AUT 0 1 0 0 1 1 1 0 0 0 1 0 5 12 41,7 1947
3 Goenitzer Franz 1801 AUT 0 1 1 0 ½ 1 1 1 0 ½ 1 1 8 12 66,7 2133
4 Fritzl Pius Jun. 1836 AUT ½ 1 0 ½ 0 0 1 1 1 ½ 1 1 7½ 12 62,5 2095
7. (6) Zelenjak Klanjec (25½ Pkt./12 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Brlek Zelko 1936 CRO 1 1 0 0 1 0 0 1 1 1 0 0 6 12 50,0 2012
2 Gaspar Marjan 1850 CRO 0 0 1 0 0 0 0 1 0 1 0 0 3 12 25,0 1811
3 Novosel Stanko 1700 CRO 0 0 1 1 0 1 0 1 1 1 0 0 6 12 50,0 2008
4 Hrastovic Ivica 1699 CRO 1 ½ 1 1 1 1 1 1 1 0 1 1 10½ 12 87,5 2336
8. (12) Tesla 1 Zagreb (24½ Pkt./11 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Ostojic Branko ---- CRO 1 0 0 1 0 1 1 0 1 0 ½ 0 5½ 12 45,8 1983
2 Hedzic Adil ---- CRO 0 ½ 1 1 0 0 1 1 1 1 0 0 6½ 12 54,2 2033
3 Vidic Mihalo ---- CRO 1 1 0 0 0 0 1 0 1 0 0 1 5 12 41,7 1951
4 Vukiman Branko ---- CRO 1 1 1 0 0 1 1 0 1 ½ 1 0 7½ 12 62,5 2095
9. (1) Wolfsberg 4 (24 Pkt./12 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Smole Albert 2146 AUT 1 1 ½ ½ 1 0 1 0 0 1 ½ ½ 7 12 58,3 2057
2 Rabl Rudolf 2146 AUT 0 1 1 0 1 0 0 1 1 0 1 0 6 12 50,0 2004
3 Theuermann Bernhard 1798 AUT ½ 1 1 ½ 0 0 0 1 0 1 1 0 6 12 50,0 2008
4 Wutscher Karl 1623 AUT 0 1 0 1 0 1 0 1 0 1 0 0 5 12 41,7 1943
10. (9) Pordenone 2 (21 Pkt./9 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Turrin Osvaldo ---- ITA 0 0 1 1 0 0 ½ 1 ½ 1 1 ½ 6½ 12 54,2 2041
2 Klement Ottomar 1966 AUT 1 ½ 0 0 1 0 0 0 0 1 ½ 1 5 12 41,7 1947
3 Antoniassi Giorgio ---- ITA 1 0 1 0 ½ 0 ½ 0 ½ 1 1 0 5½ 12 45,8 1979
4 Barro Francesco ---- ITA 0 0 1 0 1 0 0 0 0 1 1 0 4 12 33,3 1875
11. (4) Pordenone 3 (12½ Pkt./3 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Avoledo Tiziano ---- ITA 0 1 0 ½ 0 0 0 0 0 0 0 0 1½ 12 12,5 1690
2 Bonazza Alessandro ---- ITA 1 ½ 1 0 1 0 1 1 0 0 ½ 0 6 12 50,0 2004
3 Bianchini Pericle ---- ITA 1 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 2 12 16,7 1735
4 Licandro Michele ---- ITA 1 0 0 1 0 1 0 0 0 0 0 0 3 12 25,0 1807
12. (11) Ericsson Jugend (7½ Pkt./0 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Podravec ---- CRO 1 1 1 0 ½ 1 0 0 0 0 0 1 5½ 12 45,8 1983
2 Durovic ---- CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 0 1 12 8,3 1603
3 Kovecevic ---- CRO 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 0 0 ½ 1 12 8,3 1607
4 Dukic ---- CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 12 0,0 1323
13. (3) Ericsson Damen (5½ Pkt./3 MP)
Br. Name Elo FED 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Pkte Anz % EloP
1 Soic ---- CRO 0 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 1 12 8,3 1611
2 Sulentic ---- CRO 1 0 0 0 1 0 0 0 0 0 0 1 3 12 25,0 1811
3 Burger ---- CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ ½ 12 4,2 1507
4 Petrinec ---- CRO 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1 12 8,3 1599
Die besten Spieler
Brett 1
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Matko Milan 2000 Sah.drus.velenje 10 12 83,3 2285
Plimon Branko ---- Dravograd 10 12 83,3 2285
3 Martinovic ---- Ericsson 3 9½ 12 79,2 2242
4 Smole Albert 2146 Wolfsberg 4 7 12 58,3 2057
5 Turrin Osvaldo ---- Pordenone 2 6½ 12 54,2 2041
6 Brlek Zelko 1936 Zelenjak Klanjec 6 12 50,0 2012
7 Podravec ---- Ericsson Jugend 5½ 12 45,8 1983
Grom Waldemar 1875 Askö Finkenstein 5½ 12 45,8 1983
Ostojic Branko ---- Tesla 1 Zagreb 5½ 12 45,8 1983
10 Trevisan Luigi ---- Pordenone 1 5 12 41,7 1955
Maierhofer Gerhard 1857 Wolfsberg 3 5 12 41,7 1955
12 Avoledo Tiziano ---- Pordenone 3 1½ 12 12,5 1690
13 Soic ---- Ericsson Damen 1 12 8,3 1611
Brett 2
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Poberznik Janez ---- Dravograd 11½ 12 95,8 2505
2 Brusnjak Saso 1800 Sah.drus.velenje 9 12 75,0 2197
3 Gallob Alois 2045 Askö Finkenstein 9 12 75,0 2193
4 Miloro Giorgo ---- Pordenone 1 7 12 58,3 2061
5 Hedzic Adil ---- Tesla 1 Zagreb 6½ 12 54,2 2033
6 Zvab ---- Ericsson 3 6 12 50,0 2004
Rabl Rudolf 2146 Wolfsberg 4 6 12 50,0 2004
Bonazza Alessandro ---- Pordenone 3 6 12 50,0 2004
9 Gaug Herbert 1906 Wolfsberg 3 5 12 41,7 1947
Klement Ottomar 1966 Pordenone 2 5 12 41,7 1947
11 Sulentic ---- Ericsson Damen 3 12 25,0 1811
Gaspar Marjan 1850 Zelenjak Klanjec 3 12 25,0 1811
13 Durovic ---- Ericsson Jugend 1 12 8,3 1603
Brett 3
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Oderlop Zdenko ---- Dravograd 10½ 12 87,5 2344
2 Raffin Carlo ---- Pordenone 1 10 12 83,3 2281
3 Huremovic Asim 1800 Sah.drus.velenje 9½ 12 79,2 2238
4 Goenitzer Franz 1801 Wolfsberg 3 8 12 66,7 2133
5 Serka ---- Ericsson 3 7½ 12 62,5 2103
6 Kahlig Martin 2093 Askö Finkenstein 6½ 12 54,2 2029
7 Novosel Stanko 1700 Zelenjak Klanjec 6 12 50,0 2008
Theuermann Bernhard 1798 Wolfsberg 4 6 12 50,0 2008
9 Antoniassi Giorgio ---- Pordenone 2 5½ 12 45,8 1979
10 Vidic Mihalo ---- Tesla 1 Zagreb 5 12 41,7 1951
11 Bianchini Pericle ---- Pordenone 3 2 12 16,7 1735
12 Kovecevic ---- Ericsson Jugend 1 12 8,3 1607
13 Burger ---- Ericsson Damen ½ 12 4,2 1507
Brett 4
Rg. Name Elo Mannschaft Pkte Anz % EloP
1 Hrastovic Ivica 1699 Zelenjak Klanjec 10½ 12 87,5 2336
2 Zrt Alija 1800 Sah.drus.velenje 9 12 75,0 2193
Fiorido Guiseppe ---- Pordenone 1 9 12 75,0 2193
4 Rezek ---- Ericsson 3 8 12 66,7 2125
5 Vukiman Branko ---- Tesla 1 Zagreb 7½ 12 62,5 2095
Fritzl Pius Jun. 1836 Wolfsberg 3 7½ 12 62,5 2095
7 Fuchs Zvonko ---- Dravograd 7 12 58,3 2057
8 Neff Gregor 1747 Askö Finkenstein 6½ 12 54,2 2029
9 Wutscher Karl 1623 Wolfsberg 4 5 12 41,7 1943
10 Barro Francesco ---- Pordenone 2 4 12 33,3 1875
11 Licandro Michele ---- Pordenone 3 3 12 25,0 1807
12 Petrinec ---- Ericsson Damen 1 12 8,3 1599
13 Dukic ---- Ericsson Jugend 0 12 0,0 1323