Bezirkseinzelmeisterschaften Halle 2024

Organizer(s)Domaske, Andreas (24666319)
FederationGermany ( GER )
Chief ArbiterMarkus, Nico (24646849)
Arbiter
Time control90 min + 30 s / move
Number of rounds5
Tournament typeSwiss-System
Rating calculation -
FIDE-Event-ID358622
Date2024/04/19 to 2024/04/21
Rating-Ø1246
Pairing programSwiss-Chess from Franz-Josef Weber

Last update 25.02.2024 14:05:42 / Page cached 26.02.2024 01:54:10 79min., Creator/Last Upload: Swiss-Chess 326390

LinksGoogleMaps, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Excel and PrintExport to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, QR-Codes
Search for player Search

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgRtgIRtgNClub/City
1
FMBecker, Michael4611667GER220622452206SK Dessau 93
2
Gröbel, Aaron12914851GER215620872156SF Hettstedt
3
Ahmed, Daniel16207696GER215319942153SV Motor Zeitz
4
Moser, Axel24602094GER211620942116SC Freibauer Hofstetten
5
Agnello, Francesco Claudio884766ITA199620281996SG Leipzig
6
Wagner, Margarethe16236947GER196518801965SC 1868 Bamberg
7
Naundorf, Johannes12950009GER194018611940Meuselwitzer SV
8
Schmidt, Alexander12974374GER189017881890SF Hettstedt
9
Treiber, Marco12944114GER176818151768WSG Halle-Neustadt
10
Hilbert, Stephan-Jörg,Dr.12904244GER178618021786SV Motor Zeitz
11
Kern, René12968803GER179017921790Reideburger SV 90 Halle
12
Stolz, Markus12995657GER167317861673TSG Apolda
13
Witter, Jannes16246950GER177917841779VfL Gräfenhainichen
14
Reckner, Jens24696579GER176016541760SF Hettstedt
15
Große, Frank24616095GER170917241709Meuselwitzer SV
16
Rudolph, Jürgen24622850GER158516671585SV Springer Leipzig
17
Meyer, Jessica16230019GER162314941623SV Motor Zeitz
18
Grunewald, Mitko34644989GER151215821512WSG Halle-Neustadt
19
Goldmund, Heike12904279GER137615461376SV Motor Zeitz
20
Zimmermann, Lukas34612734GER154512461545USV TU Dresden
21
Ruhs, Joachim12944149GER141414881414WSG Halle-Neustadt
22
Döhn, Friedemann34667733GER148601486SC Rote Rüben Leipzig e.
23
Swenty, Marco34649352GER134914771349SC Braunschweig Gliesmarode v. 1
24
Schameitat, Moritz34637508GER146413481464SV Roter Turm Halle
25
Kettmann, Hartmut16260554GER145114611451TSV Elbe Aken 1863
26
Margraf, Dieter16236696GER137714411377SC Sulzbach-Rosenberg
27
Wiese, Steven34686207GER131101311SV Lok Aschersleben
28
Elsayed Esam, Sally34662170GER105811231058USV TU Dresden
29
Baum, Ralf34685227GER9940994SABT TV Bammental
30
Lüth, TillGER8770877SV 1861 Liebschwitz
31
Baum, Tim34685260GER8580858SABT TV Bammental
32
Greiner, Michael34649336GER8210821SSC Annaburg
33
Steinäcker, KonstantinGER7770777SV 1861 Liebschwitz
34
Winter, Sidney Tim34671498GER7770777SV 1861 Liebschwitz
35
Ahmed Abdelhamid, Mohamed54263018EGY000Benha Chess Academy
36
Ayman, Mohamed54255228EGY000Benha Chess Academy
37
Ismaeil, Ahmed54259827EGY000Benha Chess Academy
38
Korostin, Michael34687050GER000SV Roter Turm Halle
39
Mohamed, Moustafa54259762EGY000Benha Chess Academy
40
Steinäcker, RolandGER000SV 1861 Liebschwitz
41
Winter, MaggieGER000SV 1861 Liebschwitz
42
Zakaria, Ahmed54259770EGY000Benha Chess Academy