Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

World Schools Team Chess Championship 2023 Under 12

Last update 07.08.2023 14:00:51, Creator/Last Upload: IA Swapnil Bansod

Team-Composition with round-results

  9. El Altillo International School (RtgAvg:1210, Captain: Escobar Dominguez, Daniel / TB1: 9 / TB2: 116,5)
Bo.NameRtgFEDFideID12345678Pts.GamesRtgAvg
1Escobar Garcia, Alberto1230ESP54592739010010½02,581293
2Kowalski Rubiales, Leo1236ESP5478319401½010½0381240
3He, Jingxuan0ESP94794324111½10105,581197
4Xu, Chenjie1375ESP947907521110½11½681091

Player info

Escobar Garcia Alberto 1230 ESP Rp:1152
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
114Gang Kevin Wan Ze0NED4,5s 01
2112Bajracharya Sampanna0NEP0,5w 11
3105Szmolke Stanislaw1166POL6s 01
464Zhainazarov Alanbek1228KAZ7w 01
583Ramirez Mori Jael Eduardo1077PER1s 11
652Masnyak Yuriy1687UKR4,5w 01
798Seyns Odilon1354BEL4,5s ½1
860Akhmet Suleyman1831KAZ8w 01
Kowalski Rubiales Leo 1236 ESP Rp:1153
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
115Lenting Roan0NED5w 02
2113Marasini Bishwasta0NEP0s 12
3102Stasik Marceli1088POL4,5w ½2
465Zhukenov Amir1148KAZ3s 02
584Reyes Zavaleta Sergio Gabriel1270PER5,5w 12
653Pentsko Stanislav1673UKR7,5s 02
799Toroptsev Kristian1301BEL3,5w ½2
861Derksen Vadim1442KAZ5,5s 02
He Jingxuan 0 ESP Rp:1338
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
116Zhang Yourui Eric0NED1s 13
2114Khatri Paridhi0NEP1w 13
3106Drzniewicz Tymoteusz1218POL5s 13
466Khassenov Miras1391KAZ3w ½3
585Rojas Salas Rihanna Irina1138PER6s 13
654Rohoza Sofiia1297UKR5,5w 03
797Lukin Yesenia1221BEL3,5s 13
862Abdrashev Ruslan1312KAZ3w 03
Xu Chenjie 1375 ESP Rp:1284
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
117Zhang Melody0NED1w 14
2115Burlakoti Trilok0NEP2,5s 14
3104Kukulska Natalia0POL1,5w 14
467Anetov Aisultan1200KAZ6,5s 04
586Jimenez Salas Fabiana1123PER5w ½4
655Rostykus Veronika1162UKR3s 14
7100Van Heinsbergen Jonathan0BEL5w 14
863Duabek Abylaikhan1239KAZ3,5s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2023/08/04 at 15:00 Hrs
Bo.21
  Basisschool 't Karregat
RtgFED-8
  El Altillo International School
RtgFED2 : 2
8.1
Gang, Kevin Wan Ze
0NED-
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP1 - 0
8.2
Lenting, Roan
0NED-
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP1 - 0
8.3
Zhang, Yourui Eric
0NED-
He, Jingxuan
0ESP0 - 1
8.4
Zhang, Melody
0NED-
Xu, Chenjie
1375ESP0 - 1
Round 2 on 2023/08/04 at 18:00 Hrs
Bo.8
  El Altillo International School
RtgFED-27
  Triyog High School
RtgFED4 : 0
7.1
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP-
Bajracharya, Sampanna
0NEP1 - 0
7.2
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP-
Marasini, Bishwasta
0NEP1 - 0
7.3
He, Jingxuan
0ESP-
Khatri, Paridhi
0NEP1 - 0
7.4
Xu, Chenjie
1375ESP-
Burlakoti, Trilok
0NEP1 - 0
Round 3 on 2023/08/05 at 15:00 Hrs
Bo.13
  Szkoła Podstawowa nr 48 im. Szarych Szer
RtgFED-8
  El Altillo International School
RtgFED1½:2½
3.1
Szmolke, Stanislaw
1166POL-
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP1 - 0
3.2
Stasik, Marceli
1088POL-
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP½ - ½
3.3
Drzniewicz, Tymoteusz
1218POL-
He, Jingxuan
0ESP0 - 1
3.4
Kukulska, Natalia
0POL-
Xu, Chenjie
1375ESP0 - 1
Round 4 on 2023/08/05 at 18:00 Hrs
Bo.8
  El Altillo International School
RtgFED-5
  National Physics & Mathematics School
RtgFED½ :3½
2.1
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP-
Zhainazarov, Alanbek
1228KAZ0 - 1
2.2
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP-
Zhukenov, Amir
1148KAZ0 - 1
2.3
He, Jingxuan
0ESP-
Khassenov, Miras
1391KAZ½ - ½
2.4
Xu, Chenjie
1375ESP-
Anetov, Aisultan
1200KAZ0 - 1
Round 5 on 2023/08/06 at 15:00 Hrs
Bo.12
  Saco Oliveros
RtgFED-8
  El Altillo International School
RtgFED½ :3½
4.1
Ramirez Mori, Jael Eduardo
1077PER-
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP0 - 1
4.2
Reyes Zavaleta, Sergio Gabriel
1270PER-
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP0 - 1
4.3
Rojas Salas, Rihanna Irina
1138PER-
He, Jingxuan
0ESP0 - 1
4.4
Jimenez Salas, Fabiana
1123PER-
Xu, Chenjie
1375ESP½ - ½
Round 6 on 2023/08/06 at 18:00 Hrs
Bo.8
  El Altillo International School
RtgFED-3
  Lviv Academic Gymnasium
RtgFED1 : 3
2.1
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP-
Masnyak, Yuriy
1687UKR0 - 1
2.2
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP-
Pentsko, Stanislav
1673UKR0 - 1
2.3
He, Jingxuan
0ESP-
Rohoza, Sofiia
1297UKR0 - 1
2.4
Xu, Chenjie
1375ESP-
Rostykus, Veronika
1162UKR1 - 0
Round 7 on 2023/08/07 at 10:00 Hrs
Bo.7
  Sint-Pietersinstituut Turnhout
RtgFED-8
  El Altillo International School
RtgFED1 : 3
5.1
Seyns, Odilon
1354BEL-
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP½ - ½
5.2
Toroptsev, Kristian
1301BEL-
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP½ - ½
5.3
Lukin, Yesenia
1221BEL-
He, Jingxuan
0ESP0 - 1
5.4
Van Heinsbergen, Jonathan
0BEL-
Xu, Chenjie
1375ESP0 - 1
Round 8 on 2023/08/07 at 14:30 Hrs
Bo.8
  El Altillo International School
RtgFED-1
  Lyceum School No. 8 for gifted children
RtgFED½ :3½
3.1
Escobar Garcia, Alberto
1230ESP-
Akhmet, Suleyman
1831KAZ0 - 1
3.2
Kowalski Rubiales, Leo
1236ESP-
Derksen, Vadim
1442KAZ0 - 1
3.3
He, Jingxuan
0ESP-
Abdrashev, Ruslan
1312KAZ0 - 1
3.4
Xu, Chenjie
1375ESP-
Duabek, Abylaikhan
1239KAZ½ - ½