10. Internationaler Schach-Senioren-Cup am Tegernsee 2022

Organizer(s)Gemeinde Bad Wiessee und Tegernseer Tal Tourismus GmbH
FederationGermany ( GER )
Tournament directorRie, Peter 16242815
Chief ArbiterIA Alt, Ralph 12900656
Deputy Chief ArbiterIA Johann, Gregor 4632060
ArbiterFA Schmidt, Sandra 16247507
Time control (Standard)130min + 30sec per move
LocationRottach-Egern
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2022/03/26 to 2022/04/03
Rating-Ø1897
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 03.04.2022 17:54:14, Creator/Last Upload: GJO

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 491 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIRtgNsexClub/City
1
IMMaier Christian4601955GER22922285SC Emmendingen 1937
2
FMWacker Peter4615751GER22682223Klub Kölner Sfr.
3
FMBuchal Stephan4603915GER22322214SAbt SV Werder Bremen
4
FMCordts Ingo4662687GER22272206Ford Schachfreunde Köln
5
Prüfer Friedbert Prof. Dr.24699772GER22272155TSG 1861 Taucha
6
FMVatter Hans-Joachim4602439GER22222190SC Emmendingen 1937 e.V.
7
IMDoncevic Dario14504553CRO22152148SV 03/25 Koblenz
8
Köhler Gerhard Dr.12909700GER22082126USV Halle
9
Luciani Carlo800627ITA21702196Monfalcone
10
Welke Klaus4693329GER21692071Sfr. Nordost Berlin
11
FMBabar Michael4615450GER21512120SC Hansa Dortmund
12
Strobel Walter4604989GER21512075SK 1982 Klingenberg
13
FMSchnelzer Reinhold Dr.4615824GER21442131SAbt TSV Haunstetten
14
Jeske Eckhard4641485GER21422069SC Rotation Pankow
15
Müller Erich4683765GER21382074SK 1962 Ladenburg
16
Kannenberg Karl-Heinz4643348GER21252081SC Kitzingen von 1905
17
Brandes Stephan4689968GER21222105Hildesheimer SV
18
FMHaubt Georg4604016GER21202033SV Oberursel
19
FMSchumacher Gottfried4637933GER21182019Bad Neuenahr-Ahrweiler
20
Freundorfer Josef4609956GER21152028MTV Ingolstadt
21
WIMWagner-Michel Annett4612205GER20982037wSC Rotation Pankow
22
Kümpers Ulrich4622472GER20982029SK Tarrasch 1945 München
23
Larem Ewald16285816GER20911966SC Rotenburg
24
Bäuml Ulrich4635051GER20882068SC Dillingen
25
Scheckenbach Franz4635647GER20852039SC Gröbenzell
26
Pollmann Sascha4628543GER20802066SAbt SV Werder Bremen
27
Basener Winfried4617045GER20702034Stiftung BSW - SG München
28
Schober Ralf4673140GER20672016SV 1919 Grimma
29
Remensberger Hansuli1307649SUI20650Bassersdorf
30
Weber Bernhard Dr.4634560GER20651996Schachdrachen Büdingen-Wächtersbach
31
Marentini Marcel1318730SUI20532036Bottighofen
32
Greul Hans12985988GER20442007SK Schwabach 1907
33
Hornung Hans Dr.4615140GER20412025SK Klosterlechfeld
34
Wimmer Alfred4622294GER20411988SC Moosburg 1956
35
WIMJahn Constanze4612450GER20402002wPost-SV Crimmitschau
36
Brunner Helmut24653160GER20321962TUS Holzkirchen
37
Moritz Hartmut4694627GER20271930SSC Graal-Müritz
38
Pfitzer Norbert Prof. Dr.4674987GER20261990SV Backnang
39
Remensberger Paul1305441SUI20172025Schwerzenbach
40
Verhoef Helge4691083GER20091889Hildesheimer SV
41
Haserodt Jan24680613GER20041930SC Fehmarn
42
Marschall Josef4622499GER20021784Münchener SC 1836
43
Wiest Leonhard4689623GER19991985SF Dachau 1932
44
Prüske Wolfgang4667271GER19781939Sfr. Lünen 1993
45
Brettschneider Karl16229029GER19711871SC Leinfelden
46
Gerl Hans Dr.4659236GER19481866SGem 1882 Fürth
47
Walther Reinhard24632570GER19451835SK 1911 Herzogenaurach
48
Hinz Holger16277015GER19411873SV Lendersdorf 57
49
Steiger Michael12912000GER19361853SC Kreuzberg
50
Zschunke Werner24678554GER19351853SK Schweinfurt 2000
51
Stern Geoffrey4002679LUX19301937Luxemburg
52
Mcandrew Robert2404915SCO19271882Luxemburg
53
Sand Rolf Dr.4610334GER19261852SF Pfullingen
54
Gutt Oswald4669738GER19211851Sfr. 1923 Bergisch Gladbach
55
Fabig Holger1271063GER19151885SK Marmstorf GW Harburg
56
Spanton Tim R404802ENG19121829Battersea
57
Harsch Martin4658817SUI19080Wallbach
58
Deflieze Ulrich16211642GER19071724SV Unser Fritz Wanne-Eickel
59
Schmidt Matthias4693043GER19021888SC Wolfratshausen 1948
60
Vögerl Ronald24606111GER18871796SC 1947 Beilngries
61
Zilch Lothar4662792GER18871786SV Alsfeld
62
Schwarz Hans4669240GER18791842SV Rochade Magdeburg 96
63
Stierle Martin4675207GER18791836SF Heiligkreuzsteinach
64
Keeve Martin12903205GER18781790USV TU Dresden
65
Ries Berthold4657691GER18781793Oberpframmern
66
Blosze Winfried24614300GER18771758SV Königsspringer 1929 Großauheim
67
Willin Bernhard4699165GER18761766SC Horben
68
Klein Reinhard4691598GER18741783Münchener SC 1836
69
Streiter Manfred4674677GER18721785SC Leinfelden
70
Walter Mario24699950GER18721817SV Ilmmünster
71
Abel Hans-Peter12939641GER18681760SC Leinfelden
72
Kalkmann Hans4626532GER18431707SC Springer St. Tönis
73
Mayeres Hans-Christian1271585GER18331756SC Recklinghausen Altstadt
74
Meinke Dietlind24647934GER18331710wMTV Leck von 1889
75
Hirstel Serge644986FRA18281822Hindisheim
76
Schicker Rudolf4698959GER18221763SC Windischeschenbach
77
Wernard Dieter24679682GER18051857SF Mengen
78
Kopischke Maik24628115GER18001807SG Weißensee 49
79
Renger Jürgen12935336GER17951721Sges Bensheim 1931
80
Launert Martin Dr.24633402GER17861772Sfr. Erbach
81
Leitner Leonhard24641499GER17841641TUS Holzkirchen
82
Di Lazzaro Gabriele812676ITA17681759Bolzano
83
Auterhoff Jürgen Dr.4609760GER17661643Sfr. München
84
Kundt Günther Prof. Dr.12975346GER17641679SSC Graal-Müritz
85
Loibl Johann1637053AUT17621764Klosterneuburg
86
Schattmann Alfred4662377GER17521651SK Tarrasch 1945 München
87
Kurpiela Franz12979465GER17481689TSG Öhringen
88
Zozin Walter1627090AUT17460Innsbruck
89
Eibl Günter16286472GER17361641Sfr. München
90
Rauch Norbert Dr.16265068GER17281608SV Königsspringer Lemgo
91
Basener Wolfgang16222172GER17271740SC Miesbach
92
Sand Rosemarie1270936GER17241593wSF Pfullingen
93
Bertram Thomas24625914GER17091619Sfr. Bad Lausick
94
Antoniacci Riccardo804908ITA17061755Rimini
95
Huber Helmut12961531GER17041519Brackweder SK von 1924
96
Bauer Dieter4667751GER16981707SF 59 Kornwestheim
97
Wichmann Bernd1638084AUT16951630SG Pang-Rosenheim 1910
98
Gailis Gunnar12905992GER16771648SV 1922 Hilden
99
Redeker Frank Dr.12986011GER16581515Sfr. Brand 1981
100
Rosskopf Max12953229GER16531479SK Denzlingen
101
Baumann Bettina12940674GER16491548wVfR-SC Koblenz
102
Wraga Hermann1270896GER16411516SG Osnabrück
103
Roth Willi12953237GER16401547SK Weilheim
104
Heidrich Detlef12979147GER15781365SV Herdringen
105
Dreisch Jürgen16263316GER15701406SK Markt Schwaben
106
Wraga Teresa1270897GER15531411wSG Osnabrück
107
Thonig Manfred24607550GER15441393SC Wolfratshausen 1948
108
Schumacher Ursula24646423GER15261367wBad Neuenahr-Ahrweiler
109
Jovi Klaus12985996GER14731333Grevenbroich
110
Semisch Helga24676004GER14641246wESV Lok Meiningen
111
Oswald-Meister Heidi16240960GER13081240wSK Bruckmühl
112
Bertram Marina24651648GER13041090wSfr. Bad Lausick
113
Walther Renate12919292GER11801144wSK 1911 Herzogenaurach
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 05.05.2022 09:44
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use