Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

The top 3 teams qualify for the Top Division.

2021 FIDE Online Olympiad Division 2 Pool B

Last update 05.09.2021 20:15:59, Creator/Last Upload: alexholowczak

Team-Composition with round-results

  2. Moldova (RtgAvg:2138, Captain: Soltanici, Ruslan / TB1: 14 / TB2: 35)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvg
1GMBologan Victor2564MDA139000481110111672329
2GMIordachescu Viorel2649MDA13900200111½03,552114
3WFMGitu Paula-Alexandra2068MDA13904620½½01½013,572010
4Verbin Valentina1659MDA139059100111111½6,581889
5FMLashkin Jegor2180MDA13907808011½114,562054
6Mihailova Alina1706MDA13907018½011½11571767
7IMMacovei Andrei2272MDA139046800½½132287
8IMSchitco Ivan2290MDA13905465101232124
9Petricenco Ana1344MDA13908596011231807
11FMCeres Dragos2114MDA13905864000032080
12Tuktamisova Diana1542MDA13909932-1121428

Player info

Bologan Victor GM 2564 MDA Rp:2638
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
17GMMoroni Luca Jr2519ITA6,5w 11
229IMSirosh Ilja2226EST3,5s 11
46GMMeshkovs Nikita2536LAT6,5s 11
55GMBogner Sebastian2552SUI3w 01
790FMMadaminov Mukhiddin1666UZB5,5s 11
82GMRagger Markus2630AUT3,5w 11
936FMLim Zhuo Ren2173MAS3s 11
Iordachescu Viorel GM 2649 MDA Rp:2263
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
221Vorobjov Pavel2287EST4w 12
338FMAhmed Ali Layth Ahmed2163IRQ1w 11
758Rakhmatullaev Almas1967UZB4,5w 12
88IMFroewis Georg2484AUT3s ½2
989Poh Yu Tian1670MAS4,5w 02
Gitu Paula-Alexandra WFM 2068 MDA Rp:2010
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
118IMBrunello Marina2316ITA1,5w ½3
239WFMSinitsina Anastassia2156EST6,5s ½3
425WGMRogule Laura2261LAT9s 03
599Tamrazyan Gohar1578SUI1w 13
786Salimova Asal1700UZB4s ½3
822WGMTheissl Pokorna Regina2285AUT3w 03
978WIMAzhar Puteri Munajjah Az-Zahraa1776MAS5,5s 13
Verbin Valentina 1659 MDA Rp:2140
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
124IMSedina Elena2264ITA3,5s 04
382Al-Fayyadh Zainab Asif Abdulah1733IRQ1w 13
461WFMVidruska Renate1951LAT6w 14
562Thode Gilda1910SUI1s 14
675Chong Kimberly1790WLS1w 13
798Malikova Marjona1592UZB5,5w 14
847WFMFroewis Annika2092AUT5s 14
977WFMAzhar Puteri Rifqah Fahada1783MAS3w ½4
Lashkin Jegor FM 2180 MDA Rp:2247
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
427FMGolubovskis Maksims2244LAT5s 05
544FMFecker Noah2112SUI2,5w 15
688Fowler Hugo1686WLS0w 15
764CMBegmuratov Khumoyun1887UZB6,5s ½5
834FMMorgunov Marc2182AUT3,5w 15
931FMChan Kim Yew2214MAS5,5s 15
Mihailova Alina 1706 MDA Rp:1925
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
166WFMGrimaldi Angela Flavia1864ITA2,5s ½6
279Blokhin Sofia1762EST7w 06
463Golsta Madara1895LAT3,5w 16
576Pellicoro Nathalie1789SUI1,5s 16
797WFMKhegay Yuliya1600UZB4w ½6
891Vicze Kata1662AUT0,5s 16
973WCMChua Jia-Tien1798MAS5w 16
Macovei Andrei IM 2272 MDA Rp:2162
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
120IMLodici Lorenzo2289ITA4,5s 02
415FMMustaps Matiss2376LAT2w ½2
633FMBlackburn Jonathan L B2195WLS1w ½1
Schitco Ivan IM 2290 MDA Rp:2249
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
352CMIsmael Namir Mohammed Ismael2081IRQ1s 12
530IMBaenziger Fabian2223SUI3s 02
654Garcia Jason2067WLS0s 12
Petricenco Ana 1344 MDA Rp:1932
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
269Viikmaa Karmen1844EST5w 04
380WFMJalaluldeen Kareen Kamal J.1751IRQ2s 14
671Wilson Julie1826WLS1,5s 14
Ceres Dragos FM 2114 MDA Rp:1280
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
111IMSonis Francesco2445ITA1,5w 05
260Rychagov Nikita1954EST6,5s 05
370FMRabeea Sabah Nori1841IRQ2,5w 05
Tuktamisova Diana 1542 MDA Rp:0
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
395WCMAl-Fayyadh Yamama Asif Abdula1611IRQ1,5- 0K6
6105Fraser Susanna1428WLS0,5s 16

Board Pairings

Round 1 on 2021/09/02 at 1000 UTC
Bo.4
  Moldova
Rtg-1
  Italy
Rtg2 : 4 PGN
3.1GM
Bologan Victor
2564-GM
Moroni Luca Jr
25191 - 0 PGN
3.2IM
Macovei Andrei
2272-IM
Lodici Lorenzo
22890 - 1 PGN
3.3WFM
Gitu Paula-Alexandra
2068-IM
Brunello Marina
2316½ - ½ PGN
3.4
Verbin Valentina
1659-IM
Sedina Elena
22640 - 1 PGN
3.5FM
Ceres Dragos
2114-IM
Sonis Francesco
24450 - 1 PGN
3.6
Mihailova Alina
1706-WFM
Grimaldi Angela Flavia
1864½ - ½ PGN
Round 2 on 2021/09/02 at 1100 UTC
Bo.5
  Estonia
Rtg-4
  Moldova
Rtg3½:2½ PGN
4.1IM
Sirosh Ilja
2226-GM
Bologan Victor
25640 - 1 PGN
4.2
Vorobjov Pavel
2287-GM
Iordachescu Viorel
26490 - 1 PGN
4.3WFM
Sinitsina Anastassia
2156-WFM
Gitu Paula-Alexandra
2068½ - ½ PGN
4.4
Viikmaa Karmen
1844-
Petricenco Ana
13441 - 0 PGN
4.5
Rychagov Nikita
1954-FM
Ceres Dragos
21141 - 0 PGN
4.6
Blokhin Sofia
1762-
Mihailova Alina
17061 - 0 PGN
Round 3 on 2021/09/02 at 1200 UTC
Bo.4
  Moldova
Rtg-9
  Iraq
Rtg4 : 2 PGN
2.1GM
Iordachescu Viorel
2649-FM
Ahmed Ali Layth Ahmed
21631 - 0 PGN
2.2IM
Schitco Ivan
2290-CM
Ismael Namir Mohammed Ismael
20811 - 0 PGN
2.3
Verbin Valentina
1659-
Al-Fayyadh Zainab Asif Abdulah
17331 - 0 PGN
2.4
Petricenco Ana
1344-WFM
Jalaluldeen Kareen Kamal J.
17511 - 0 PGN
2.5FM
Ceres Dragos
2114-FM
Rabeea Sabah Nori
18410 - 1 PGN
2.6
Tuktamisova Diana
1542-WCM
Al-Fayyadh Yamama Asif Abdula
1611- - + PGN
Round 4 on 2021/09/03 at 1000 UTC
Bo.3
  Latvia
Rtg-4
  Moldova
Rtg2½:3½ PGN
5.1GM
Meshkovs Nikita
2536-GM
Bologan Victor
25640 - 1 PGN
5.2FM
Mustaps Matiss
2376-IM
Macovei Andrei
2272½ - ½ PGN
5.3WGM
Rogule Laura
2261-WFM
Gitu Paula-Alexandra
20681 - 0 PGN
5.4WFM
Vidruska Renate
1951-
Verbin Valentina
16590 - 1 PGN
5.5FM
Golubovskis Maksims
2244-FM
Lashkin Jegor
21801 - 0 PGN
5.6
Golsta Madara
1895-
Mihailova Alina
17060 - 1 PGN
Round 5 on 2021/09/03 at 1100 UTC
Bo.4
  Moldova
Rtg-6
  Switzerland
Rtg4 : 2 PGN
1.1GM
Bologan Victor
2564-GM
Bogner Sebastian
25520 - 1 PGN
1.2IM
Schitco Ivan
2290-IM
Baenziger Fabian
22230 - 1 PGN
1.3WFM
Gitu Paula-Alexandra
2068-
Tamrazyan Gohar
15781 - 0 PGN
1.4
Verbin Valentina
1659-
Thode Gilda
19101 - 0 PGN
1.5FM
Lashkin Jegor
2180-FM
Fecker Noah
21121 - 0 PGN
1.6
Mihailova Alina
1706-
Pellicoro Nathalie
17891 - 0 PGN
Round 6 on 2021/09/03 at 1200 UTC
Bo.4
  Moldova
Rtg-8
  Wales
Rtg5½: ½ PGN
5.1IM
Macovei Andrei
2272-FM
Blackburn Jonathan L B
2195½ - ½ PGN
5.2IM
Schitco Ivan
2290-
Garcia Jason
20671 - 0 PGN
5.3
Verbin Valentina
1659-
Chong Kimberly
17901 - 0 PGN
5.4
Petricenco Ana
1344-
Wilson Julie
18261 - 0 PGN
5.5FM
Lashkin Jegor
2180-
Fowler Hugo
16861 - 0 PGN
5.6
Tuktamisova Diana
1542-
Fraser Susanna
14281 - 0 PGN
Round 7 on 2021/09/04 at 1000 UTC
Bo.10
  Uzbekistan
Rtg-4
  Moldova
Rtg1½:4½ PGN
2.1FM
Madaminov Mukhiddin
1666-GM
Bologan Victor
25640 - 1 PGN
2.2
Rakhmatullaev Almas
1967-GM
Iordachescu Viorel
26490 - 1 PGN
2.3
Salimova Asal
1700-WFM
Gitu Paula-Alexandra
2068½ - ½ PGN
2.4
Malikova Marjona
1592-
Verbin Valentina
16590 - 1 PGN
2.5CM
Begmuratov Khumoyun
1887-FM
Lashkin Jegor
2180½ - ½ PGN
2.6WFM
Khegay Yuliya
1600-
Mihailova Alina
1706½ - ½ PGN
Round 8 on 2021/09/04 at 1100 UTC
Bo.4
  Moldova
Rtg-2
  Austria
Rtg4½:1½ PGN
4.1GM
Bologan Victor
2564-GM
Ragger Markus
26301 - 0 PGN
4.2GM
Iordachescu Viorel
2649-IM
Froewis Georg
2484½ - ½ PGN
4.3WFM
Gitu Paula-Alexandra
2068-WGM
Theissl Pokorna Regina
22850 - 1 PGN
4.4
Verbin Valentina
1659-WFM
Froewis Annika
20921 - 0 PGN
4.5FM
Lashkin Jegor
2180-FM
Morgunov Marc
21821 - 0 PGN
4.6
Mihailova Alina
1706-
Vicze Kata
16621 - 0 PGN
Round 9 on 2021/09/04 at 1200 UTC
Bo.7
  Malaysia
Rtg-4
  Moldova
Rtg1½:4½ PGN
3.1FM
Lim Zhuo Ren
2173-GM
Bologan Victor
25640 - 1 PGN
3.2
Poh Yu Tian
1670-GM
Iordachescu Viorel
26491 - 0 PGN
3.3WIM
Azhar Puteri Munajjah Az-Zahraa
1776-WFM
Gitu Paula-Alexandra
20680 - 1 PGN
3.4WFM
Azhar Puteri Rifqah Fahada
1783-
Verbin Valentina
1659½ - ½ PGN
3.5FM
Chan Kim Yew
2214-FM
Lashkin Jegor
21800 - 1 PGN
3.6WCM
Chua Jia-Tien
1798-
Mihailova Alina
17060 - 1 PGN