25th European Women's Chess Club Cup 2021

Organizer(s)Chess Federation of North Macedonia & European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorPetr Pisk (304689)
Chief ArbiterIA Delega, Tomasz (1108000)
Deputy Chief ArbiterIA Srebrnic, Ana 14603314
ArbiterIA Kiroski, Toni 15000265; Nikolovska, Dragana 15000133
Time control (Standard)90min/40moves+30min/end+30sec increment per move starting from move 1
LocationStruga
Number of rounds7
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculationRating international
Date2021/09/18 to 2021/09/24
Rating-Ø2314
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 24.09.2021 20:52:15, Creator/Last Upload: zocpoc

Tournament selectionOpen, Women
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for fedAUT, MKD, MNC, RUS, SLO, UKR for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
The best playersBoard list
GamesThere are 112 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team composition for federation RUS

RUS
  1. South Ural (RtgAvg:2441, Captain: Yakovich Yuri / TB1: 14 / TB2: 117)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRtgAvgRpnwwew-weKrtg+/-
1IMSaduakassova Dinara2489KAZ13700090½½1½½½3,562454251163,53,290,21102,1
2GMGunina Valentina2446RUS41675701101115,0623842657653,451,551015,5
3IMBadelka Olga2422BLR13509926½1111½5,0623652638653,441,561015,6
4WGMMaltsevskaya Aleksandra2407RUS24174041½½111½4,562268246164,54,010,49104,9
5WGMSolozhenkina Elizaveta2311RUS3410661511114,0419912824443,310,692013,8

Player info

Saduakassova Dinara IM 2489 KAZ Rp:2511
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
21GMGoryachkina Aleksandra2608RUS25314,5w ½1
35IMUnuk Laura2389SLO24103,0s ½1
432WGMRadeva Viktoria2350BUL22031,0w 11
535FMPeycheva Gergana2331BUL23102,0s ½1
630IMShuvalova Polina2510RUS24934,0w ½1
710GMMuzychuk Anna2534UKR25093,5s ½1
Gunina Valentina GM 2446 RUS Rp:2657
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
124IMBivol Alina2385RUS24043,0w 11
229GMDzagnidze Nana2525GEO25094,0s 12
36FMCvitan Ena2284CRO22021,5w 02
536FMToncheva Nadya2178BUL22792,5w 12
615IMAtalik Ekaterina2429TUR23183,0s 12
712GMAbdumalik Zhansaya2502KAZ25644,5w 12
Badelka Olga IM 2422 BLR Rp:2638
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
125WGMHeinemann Josefine2292GER24274,0s ½2
23GMCramling Pia2455SWE23182,5w 13
37WIMUrh Zala2234SLO23223,0s 13
433WFMMehmed Elif2260BUL20441,0s 12
616IMBulmaga Irina2407ROU23363,5w 13
711GMMuzychuk Mariya2540UKR24854,0s ½3
Maltsevskaya Aleksandra WGM 2407 RUS Rp:2461
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
126WGMDordzhieva Dinara2303RUS24284,5w ½3
22IMPaehtz Elisabeth2465GER25055,5s ½4
434FMKrasteva Beloslava2217BUL23734,5w 13
537WIMDjukic Sandra2127SRB19380,5s 13
617WFMStojkovska Monika2081MKD18720,5s 14
714IMBuksa Nataliya2417UKR22633,0w ½4
Solozhenkina Elizaveta WGM 2311 RUS Rp:2824
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
127WFMTrippold Denise2046AUT20892,0s 14
38WIMVidic Teja2172SLO21801,5w 14
440Manova Ivana1779MKD19531,0s 14
539Trajkovska Sanja1968MKD15490,0w 14

Board Pairings

Round 1 on 2021/09/18 at 15:00
Bo.3
  South Ural
Rtg-6
  SK Erste Bank Baden
Rtg3 : 1
1.1GM
Gunina, Valentina
2446-IM
Bivol, Alina
23851 - 0
1.2IM
Badelka, Olga
2422-WGM
Heinemann, Josefine
2292½ - ½
1.3WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
2407-WGM
Dordzhieva, Dinara
2303½ - ½
1.4WGM
Solozhenkina, Elizaveta
2311-WFM
Trippold, Denise
20461 - 0
Round 2 on 2021/09/19 at 15:00
Bo.3
  South Ural
Rtg-1
  Monte-Carlo
Rtg3 : 1
4.1IM
Saduakassova, Dinara
2489-GM
Goryachkina, Aleksandra
2608½ - ½
4.2GM
Gunina, Valentina
2446-GM
Dzagnidze, Nana
25251 - 0
4.3IM
Badelka, Olga
2422-GM
Cramling, Pia
24551 - 0
4.4WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
2407-IM
Paehtz, Elisabeth
2465½ - ½
Round 3 on 2021/09/20 at 15:00
Bo.7
  Tajfun – SK Ljubljana
Rtg-3
  South Ural
Rtg1½:2½
2.1IM
Unuk, Laura
2389-IM
Saduakassova, Dinara
2489½ - ½
2.2FM
Cvitan, Ena
2284-GM
Gunina, Valentina
24461 - 0
2.3WIM
Urh, Zala
2234-IM
Badelka, Olga
24220 - 1
2.4WIM
Vidic, Teja
2172-WGM
Solozhenkina, Elizaveta
23110 - 1
Round 4 on 2021/09/21 at 15:00
Bo.3
  South Ural
Rtg-5
  MSK Centar
Rtg4 : 0
3.1IM
Saduakassova, Dinara
2489-WGM
Radeva, Viktoria
23501 - 0
3.2IM
Badelka, Olga
2422-WFM
Mehmed, Elif
22601 - 0
3.3WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
2407-FM
Krasteva, Beloslava
22171 - 0
3.4WGM
Solozhenkina, Elizaveta
2311-
Manova, Ivana
17791 - 0
Round 5 on 2021/09/22 at 15:00
Bo.8
  Kumanovo
Rtg-3
  South Ural
Rtg½ :3½
3.1FM
Peycheva, Gergana
2331-IM
Saduakassova, Dinara
2489½ - ½
3.2FM
Toncheva, Nadya
2178-GM
Gunina, Valentina
24460 - 1
3.3WIM
Djukic, Sandra
2127-WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
24070 - 1
3.4
Trajkovska, Sanja
1968-WGM
Solozhenkina, Elizaveta
23110 - 1
Round 6 on 2021/09/23 at 15:00
Bo.3
  South Ural
Rtg-4
  Alkaloid
Rtg3½: ½
2.1IM
Saduakassova, Dinara
2489-IM
Shuvalova, Polina
2510½ - ½
2.2GM
Gunina, Valentina
2446-IM
Atalik, Ekaterina
24291 - 0
2.3IM
Badelka, Olga
2422-IM
Bulmaga, Irina
24071 - 0
2.4WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
2407-WFM
Stojkovska, Monika
20811 - 0
Round 7 on 2021/09/24 at 15:00
Bo.2
  GRECO – Kyiv Chess Federation
Rtg-3
  South Ural
Rtg1½:2½
4.1GM
Muzychuk, Anna
2534-IM
Saduakassova, Dinara
2489½ - ½
4.2GM
Abdumalik, Zhansaya
2502-GM
Gunina, Valentina
24460 - 1
4.3GM
Muzychuk, Mariya
2540-IM
Badelka, Olga
2422½ - ½
4.4IM
Buksa, Nataliya
2417-WGM
Maltsevskaya, Aleksandra
2407½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use