CZECH OPEN 2021 - E CESKY LEV KOLESOVICE OPEN, 4-member team tournament

Organizer(s)AVE-Kontakt s.r.o., Pardubice
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorIO Jan Mazuch (348910)
Chief ArbiterIA Jirina Prokopova (337994)
Deputy Chief ArbiterIA Thomas Strobl (24690163)
ArbiterFA Lubos Drahotsky (353507), Josef Bednarik (359017)
Time control (Standard)2 x 1.5 h + 30 s/move
LocationPardubice
Number of rounds7
Tournament typeSwiss-System for teams
Rating calculationRating national, Rating international
Date2021/07/15 to 2021/07/18
Rating-Ø1891
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 18.07.2021 18:20:49, Creator/Last Upload: Czech Republic licence 63

Tournament selectionA open, B open, C open, E teams, F Youth, G rapid, H marathon, I blitz KO, L bughouse, M Fischerandom, Q blitz, R team blitz, S raindropchess
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsTeam-Starting rank
Team-Composition without round-results, Final Ranking crosstable after 7 Rounds
Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups
Team pairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Statistics, Playing schedule
GamesThere are 139 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  2. SACHSEN-ANHALT (RtgAvg:2277, Captain: Gedeon Hartge / TB1: 11 / TB2: 21,5)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRtgAvgKrtg+/-
1FMStein Robert2325GER12921084111½½½+5,5722552018,8
2FMBiastoch Bennet2266GER12939889111½½½04,5721922010,8
3Kitze Alexander2284GER12914827111011½5,5719852011,4
4Hartge Gedeon2234GER12932116111½11½6,0719552019,6

Player info

Stein Robert FM 2325 GER Rp:2448
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1132FMHolemar David2222CZE3,5s 11
2137FMNemec Pavel2236CZE1,5w 11
3422Gloser David2152CZE3,0s 11
462IMVykouk Jan2442CZE5,0w ½1
5175Rehorek Martin2327CZE4,5s ½1
6113Kostka Vit2153CZE1,0w ½1
7360GMMichalik Peter2594CZE3,0- 1K1
Biastoch Bennet FM 2266 GER Rp:2294
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1133Pesl Jan1766CZE1,5w 12
2140Kokes Bohuslav2017CZE2,0s 12
3149FMJirasek Pavel2298CZE4,0w 12
463GMSimacek Pavel2449CZE4,0s ½2
5177Hulin Petr2074CZE4,5w ½2
6114FMSramek Vojtech2194CZE5,0s ½2
7361GMKrejci Jan2547CZE4,5s 02
Kitze Alexander 2284 GER Rp:2215
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1135Snasel Michal1679CZE3,0s 13
2142Kralova Gabriela1673CZE3,0w 13
3150Sedivy Martin2145CZE3,5s 13
464FMVlasak Lukas2438CZE3,5w 03
5178Beran Jakub1598CZE1,5s 13
6117Nytra Petr1941CZE2,0w 13
7362GMJurcik Marian2422SVK4,5w ½3
Hartge Gedeon 2234 GER Rp:2264
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
1136Hrdina Jiri1669CZE1,0w 14
2141Rousar Zdenek1874CZE3,5s 14
3151Novak Ludek1966CZE2,5w 14
465IMStudnicka Tomas2351CZE3,0s ½4
5179Svejdar Petr1455CZE2,0w 14
6116Sramek Ondrej2021CZE1,5s 14
7364FMSorm Daniel2349CZE3,5s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2021/07/15 at 17:00
Bo.51
  TAROKARI
RtgFED-9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED0 : 4
9.1FM
Holemar, David
2222CZE-FM
Stein, Robert
2325GER0 - 1
9.2
Pesl, Jan
1766CZE-FM
Biastoch, Bennet
2266GER0 - 1
9.3
Snasel, Michal
1679CZE-
Kitze, Alexander
2284GER0 - 1
9.4
Hrdina, Jiri
1669CZE-
Hartge, Gedeon
2234GER0 - 1
Round 2 on 2021/07/16 at 10:00
Bo.9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED-30
  SO TJ CHRUDIM (MČR)
RtgFED4 : 0
8.1FM
Stein, Robert
2325GER-FM
Nemec, Pavel
2236CZE1 - 0
8.2FM
Biastoch, Bennet
2266GER-
Kokes, Bohuslav
2017CZE1 - 0
8.3
Kitze, Alexander
2284GER-
Kralova, Gabriela
1673CZE1 - 0
8.4
Hartge, Gedeon
2234GER-
Rousar, Zdenek
1874CZE1 - 0
Round 3 on 2021/07/16 at 16:00
Bo.20
  SK LIPA A (MČR)
RtgFED-9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED0 : 4
6.1
Gloser, David
2152CZE-FM
Stein, Robert
2325GER0 - 1
6.2FM
Jirasek, Pavel
2298CZE-FM
Biastoch, Bennet
2266GER0 - 1
6.3
Sedivy, Martin
2145CZE-
Kitze, Alexander
2284GER0 - 1
6.4
Novak, Ludek
1966CZE-
Hartge, Gedeon
2234GER0 - 1
Round 4 on 2021/07/17 at 10:00
Bo.9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED-2
  SK ZIKUDA TURNOV A (MČR)
RtgFED1½:2½
2.1FM
Stein, Robert
2325GER-IM
Vykouk, Jan
2442CZE½ - ½
2.2FM
Biastoch, Bennet
2266GER-GM
Simacek, Pavel
2449CZE½ - ½
2.3
Kitze, Alexander
2284GER-FM
Vlasak, Lukas
2438CZE0 - 1
2.4
Hartge, Gedeon
2234GER-IM
Studnicka, Tomas
2351CZE½ - ½
Round 5 on 2021/07/17 at 16:00
Bo.22
  SOKOL BAKOV NAD JIZEROU (MČR)
RtgFED-9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED1 : 3
5.1
Rehorek, Martin
2327CZE-FM
Stein, Robert
2325GER½ - ½
5.2
Hulin, Petr
2074CZE-FM
Biastoch, Bennet
2266GER½ - ½
5.3
Beran, Jakub
1598CZE-
Kitze, Alexander
2284GER0 - 1
5.4
Svejdar, Petr
1455CZE-
Hartge, Gedeon
2234GER0 - 1
Round 6 on 2021/07/18 at 08:00
Bo.9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED-32
  SK SLAVIA ORLOVA A (MČR)
RtgFED3 : 1
5.1FM
Stein, Robert
2325GER-
Kostka, Vit
2153CZE½ - ½
5.2FM
Biastoch, Bennet
2266GER-FM
Sramek, Vojtech
2194CZE½ - ½
5.3
Kitze, Alexander
2284GER-
Nytra, Petr
1941CZE1 - 0
5.4
Hartge, Gedeon
2234GER-
Sramek, Ondrej
2021CZE1 - 0
Round 7 on 2021/07/18 at 14:00
Bo.9
  SACHSEN-ANHALT
RtgFED-1
  UNICHESS PENGUINS
RtgFED2 : 2
2.1FM
Stein, Robert
2325GER-GM
Michalik, Peter
2594CZE+ - -
2.2FM
Biastoch, Bennet
2266GER-GM
Krejci, Jan
2547CZE0 - 1
2.3
Kitze, Alexander
2284GER-GM
Jurcik, Marian
2422SVK½ - ½
2.4
Hartge, Gedeon
2234GER-FM
Sorm, Daniel
2349CZE½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 21.06.2022 14:14
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use