CZECH OPEN 2021 - G PARDUBICKY KRAJ OPEN, open champ. of the CR in rapid chess, part of ACP TOUR

Organizer(s)AVE-Kontakt s.r.o., Pardubice
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorIO Jan Mazuch (348910)
Chief ArbiterIA Jirina Prokopova (337994)
Deputy Chief ArbiterIA Thomas Strobl (24690163); IA Martin Dobrotka (14900645)
ArbiterJakub Vaculik (344109)
Time control2x 20 min + 10 s/move
LocationPardubice (CZE)
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2021/07/21 to 2021/07/22
Rating-Ø1702
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 22.07.2021 17:26:21, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA open, B open, C open, E teams, F Youth, G rapid, H marathon, I blitz KO, L bughouse, M Fischerandom, R team blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 210 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Pairings/Results

Round 4 on 2021/07/22

Bo.No. NameFEDRtgPts. ResultPts. NameFEDRtg No.
114
IMCerveny Martin CZE24053 0 - 13 GMJobava Baadur GEO2676
2
23
GMNisipeanu Liviu-Dieter GER26323 1 - 03 IMKourousis Epameinondas CZE2384
16
315
IMVykouk Jan CZE23943 ½ - ½3 GMBabula Vlastimil CZE2536
6
47
GMStocek Jiri CZE24953 ½ - ½3 GMGutman Gennadi UKR2371
18
517
GMAkesson Ralf SWE23813 ½ - ½3 IMBagi Mate HUN2434
10
632
FMSlovak Kilian CZE21443 ½ - ½3 GMNeuman Petr CZE2416
12
71
GMMovsesian Sergei ARM2677 1 - 03 Kiratzopoulos Efthimios GRE2056
48
84
GMPavlidis Antonios GRE2608 1 - 0 IMKulon Klaudia POL2239
27
931
CMBures Vit CZE2169 0 - 1 IMPulpan Jakub CZE2480
8
109
GMRogozenco Dorian ROU2453 1 - 0 Safarik Jakub CZE2177
30
1111
GMRasik Vitezslav CZE2423 1 - 0 Toman Jan CZE2086
38
1233
Polak Benedikt CZE2130 0 - 1 Roubalik Jakub CZE2348
20
1321
FMJirasek Pavel CZE2336 1 - 0 Rut Vojtech CZE2077
39
1440
Moskvin Anatoly RUS2077 ½ - ½ IMJirovsky Pavel CZE2330
22
1523
FMSorm Daniel CZE2326 1 - 0 Nemec Jachym CZE2058
46
1686
Bouska Jiri CZE1765 ½ - ½ IMSarkar Justin USA2243
26
175
GMPlat Vojtech CZE25532 1 - 0 Zdrazil Tomas CZE2045
50
1813
IMZwardon Vojtech CZE24132 1 - 02 Buksa Jaromir CZE1886
67
1919
Virostko Petr CZE23522 1 - 02 Kubicek Pavel CZE1853
71
2025
FMBussard Christian GER22512 0 - 12 Ret Adam Josef CZE1879
69
2166
Kraus Ondrej CZE18902 0 - 12 IMMichenka Jozef CZE2226
28
2229
FMJedlicka Ales CZE22122 ½ - ½2 CMJares Michal CZE1818
77
2370
Plasek Zdenek CZE18752 0 - 12 WIMRichterova jr. Natasa CZE2124
34
2435
Uhmann Jan CZE21102 ½ - ½2 Tolmacevs Artjoms LAT1808
79
2572
Slosar Jan CZE18512 0 - 12 Kruse Janik GER2091
36
2637
Contos Vaclav CZE20882 1 - 02 Brozka Karel CZE1776
83
2741
Ruzicka Josef CZE20672 0 - 12 Svitil Radek CZE1756
87
2876
Dvorak Milan CZE18412 ½ - ½2 Polich Sergei UKR2067
42
2943
Boehning Kilian GER20632 1 - 02 Novotny David CZE1734
89
3088
Prokop Matej CZE17552 ½ - ½2 FMChovan Milan SVK2062
44
3145
IMDovzhenko Viktor UKR20612 1 - 02 Krasa Marek CZE1722
91
3247
Berset Alan SUI20572 ½ - ½2 Mencik Pavel CZE1709
93
3349
Dosedel Jiri CZE20462 1 - 02 Kvapil Petr CZE1659
95
3490
Soukup Stepan CZE17272 0 - 12 FMValenta Vit Vaclav CZE2026
52
3553
FMLaith Kasib IRQ20252 ½ - ½2 Stocek Martin CZE1629
97
3694
Hon Jiri CZE16782 0 - 12 Babula jr. Vlastimil CZE2021
54
37105
Janko Jan CZE15592 0 - 12 Pulpan Matej CZE1987
56
3857
Iro Christian AUT19752 ½ - ½2 Macek Ondrej CZE1557
106
39109
Lihotsky Lukas CZE15362 ½ - ½2 Kavalir Jan CZE1969
58
40121
Delgerdalai Bayarjavkhlan CZE14862 1 - 02 Kokes Bohuslav CZE1917
60
4161
Zdrazil Jan CZE19102 1 - 02 Sulcova Tereza Radmila CZE1433
130
42167
Solodko Mykola UKR10882 0 - 12 Splichal Petr CZE1892
65
4355
FMPacl Vaclav CZE2010 1 - 0 Sindler Jaromir CZE1516
112
4464
Burgermeister Michal CZE1894 ½ - ½ Yeni Mariia UKR1536
110
4568
Slavik Jan CZE1883 1 - 0 Kovacs Ivan CZE1494
118
46103
Fiala Jan CZE1573 1 - 0 Kovar Jan CZE1850
73
47135
Tolmacevs Romans LAT1399 0 - 1 Stary Lukas CZE1847
74
48139
Kostukevic Sergej CZE1378 0 - 1 Tesar Jan CZE1844
75
4978
Nemec Otakar CZE1816 0 - 1 Babula Matej CZE1488
120
50143
Soroka Bohdan UKR1355 0 - 1 Mosnicka Jan CZE1797
81
5182
Honek Jan CZE1785 1 - 0 Krejci Jan CZE1459
128
5284
Haack Stefan GER1773 ½ - ½ Stary Vojtech CZE1356
142
5392
Stejskal Michal CZE1713 1 - 0 Kalaidzidis Mikis CZE1399
134
5451
FMMojzis Jaroslav CZE20301 1 - 0 Kroulik Vaclav CZE1354
144
55131
Macek Jaroslav CZE14211 0 - 11 WGMMovsesian Julia SVK2271
24
5659
Svizensky Lubos CZE19281 1 - 01 Stehlik Pavel CZE1412
132
57133
Jilma Petr CZE14041 1 - 01 Pazdera Tomas CZE1905
63
5880
Pehal Ludek CZE18031 1 - 01 Sarbojeet Bhowmick IND1395
136
59137
Fuchs Walter GER13931 1 - 01 Hubeny Pavel CZE1769
85
6096
WFMModrova Hana CZE16421 0 - 11 Pogorelskiy Boris RUS1385
138
6198
Nespurek Jan CZE16081 1 - 01 Kvapil Jan USA1378
140
62141
Jelinek Ctibor CZE13741 0 - 11 Benes Daniel CZE1599
99
63145
Nespurek Jakub CZE13521 0 - 11 Faja Vilem CZE1593
100
64101
Hostasa Petr CZE15861 ½ - ½1 Hafermann Lara GER1349
146
65147
Tranda Lubos CZE13441 ½ - ½1 Porc Pavel CZE1581
102
66158
Richterova Natasa CZE12251 0 - 11 Zakoucky Otto CZE1565
104
67107
Vilimova Julie CZE15451 ½ - ½1 Kondratiev Arseniy UKR1314
148
68155
Liska Krystof CZE12531 1 - 01 Juros Zbynek CZE1538
108
69111
Gillmeister Gino GER15271 1 - 01 Stekl Filip CZE1302
150
70113
Kutek Jiri CZE15091 0 - 11 Dusanek Michal CZE1276
152
71115
Mikulenka Tomas CZE15001 ½ - ½1 Komora Matej CZE1198
159
72160
Nikolinko Alexandr CZE11771 0 - 11 Ruzicka Martin CZE1497
116
73117
Halbrstat Petr CZE14941 1 - 01 Tolmaceva Alona LAT1174
161
74119
Juchelka Marek CZE14911 1 - 01 Markina Sofiia CZE1139
162
75164
Kvapil Paul CZE11091 0 - 11 Vorel Bohuslav CZE1475
122
76123
Vetter Udo GER14751 1 - 01 Horackova Isabela CZE1116
163
77176
Arip Talal BLR01 ½ - ½1 Novak Pavel CZE1473
124
78125
Fajova Alice CZE14611 1 - 01 Vavrova Jirina CZE1108
165
79182
Khalili Sabuhi AZE01 1 - 01 Lautrbach Martin CZE1461
126
80127
Kvapil Pavel CZE14601 1 - 01 Krylov Arkhyp UKR0
183
81129
Halousek Jaroslav CZE14511 1 - 01 Yastreb Oleksandr UKR0
193
82184
Krylov Arsenii UKR01 0 - 1½ Voldanova Barbora CZE1504
114
83149
Loucky Tomas CZE1312½ 1 - 0½ Svagr Daniel CZE1055
170
84151
Kondratiev Illya UKR1295½ 1 - 0½ Stehlikova Vanessa CZE1034
172
85153
Nemyrovskyi Myroslav UKR1270½ 1 - 0½ Dosedel jr. Jiri CZE0
179
86190
Sivak Mykhailo UKR0½ 0 - 1½ Vana Jakub CZE1269
154
87191
Troianova Polina UKR0½ 1 - 0½ Kroulik Stepan CZE1246
156
88181
Hubacek Karel CZE0½ 0 - 1½ Pogorelskiy Boris RUS1105
166
89178
Diriavka Emma UKR00 0 - 10 IMChubar Vladimir UKR1907
62
90157
Nikolinko Tomas CZE12330 0 - 10 Dimitrov Kristian GER0
177
91168
Dvorak jr. Milan CZE10810 ½ - ½0 Dvorak Vojtech CZE0
180
92169
Nikolayev Oleksii UKR10810 1 - 00 Kryvak Mariia UKR0
185
93171
Kurka Petr CZE10440 1 - 00 Mykiska Petr CZE0
187
94186
Ledlova Kristyna CZE00 0 - 10 Fadrny Jachym CZE1188
173
95174
Koupil Stepan CZE11110 1 - 00 Sardarjan Havhannes CZE0
189
96188
Pilwousek Miloslav CZE00 0 - 10 Contos jr. Vaclav CZE1017
175
97192
Tyshchenko Tetiana UKR00 0 - 10 WIMPavlidou Ekaterini GRE2116
194
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 12.07.2021 09:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use