Results are provisional pending the completion of fair play checks.

European Online Chess Club Cup 2021 - Group E

Organizer(s)European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285; IA Holowczak, Alex R 418668
ArbiterFA Bryan, Mark 5900638; IA Lukic, Marija 914550
Time control15' + 5'' bonus
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculation -
Date2021/03/27 to 2021/03/28
Rating-Ø2352
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 29.03.2021 11:16:41, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionFinal 10 RR
Playoffs: Group A, Group B, Group C
Group A, Group B, Group C
Group D, Group E, Group F
Group G, Group H, Group I
Full teams list
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALGA, BEER, C64A, CELE, KCHC, ODYU, SKRS, STSS, TUR2, TUR3
Overview for fedAZE, ESP, EST, FRA, GRE, ISR, SWE, TUR for this tournament
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
GamesThere are 180 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  1. Odlar Yurdu (RtgAvg:2676, Captain: Agaragimov, Djakhangir / TB1: 18 / TB2: 29)
Bo.NameRtgFEDFideIDGr123456789Pts.GamesRtgAvg
1GMMamedyarov Shakhriyar2770AZE13401319111115,052534
2GMGuseinov Gadir2665AZE134013781110+1½½½6,592424
3GMAbasov Nijat2664AZE134029601½100114,572354
4GMDurarbayli Vasif2606AZE1340293511111½16,572227
5GMSafarli Eltaj2598AZE134021291½½1½1116,582258

Player info

Mamedyarov Shakhriyar GM 2770 AZE Rp:3334
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
22GMOparin Grigoriy2652RUS6,0w 11
336GMMikhalevski Victor2552ISR6,0s 11
441GMChatalbashev Boris2530DEN5,5w 11
553IMWesterberg Jonathan2534SWE3,5s 11
67IMSirosh Ilja2400EST3,0w 11
Guseinov Gadir GM 2665 AZE Rp:2565
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
147FMCoursaget Nicolas2192FRA0,0w 11
23GMMoussard Jules2635FRA6,5s 12
337GMRoiz Michael2579ISR3,5w 12
442IMMoreno Trujillo Alejandro2483ESP5,5s 02
555IMHauge Lars Oskar2482NOR3,5- 1K2
68FMChukavin Kirill2384EST4,0s 12
713FMDedebas Emre Emin2335TUR3,5s ½1
824GMPavlidis Antonios2536GRE2,5w ½1
919WIMCaglar Sila2250TUR3,0s ½1
Abasov Nijat GM 2664 AZE Rp:2456
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
150Lejeune Gael2070FRA0,5s 12
24GMGozzoli Yannick2600FRA4,5w ½3
338GMPostny Evgeny2605ISR5,0s 13
556FMArman Deniz2336SWE5,5s 03
714FMAngun Batu2326TUR6,5w 02
825IMKanakaris Georgios2400GRE2,5s 12
920WFMKocyigit Buse Naz2143TUR2,5w 12
Durarbayli Vasif GM 2606 AZE Rp:2649
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
151Thereze Ludovic2007FRA0,0w 13
21GMCornette Matthieu2555FRA6,0s 14
444IMGarrido Dominguez Jesus2413ESP4,0w 13
69Kukk Sander2230EST2,0w 13
715IMOzenir Ekin Baris2309TUR4,0s 13
827Koutlas Nikolaos2078GRE4,0w ½3
921WCMInce Safiye Oyku1995TUR0,0s 13
Safarli Eltaj GM 2598 AZE Rp:2509
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
152Marchadour Emilie2006FRA0,0s 14
340GMHuzman Alexander2561ISR6,5w ½4
445IMSoham Das2385IND2,0s ½4
557FMCederstam Barsk Carl2366SWE1,5w 14
611IMLiiva Riho2443EST2,0s ½4
716FMTarlabasi Emirhan2301TUR4,0w 14
828Apostolakakis Konstantinos2074GRE2,0s 14
923Anacoglu Cisel1924TUR1,0w 14

Board Pairings

Round 1 on 2021/03/27 at 1330UTC 1430CET
Bo.1
  Odlar Yurdu
RtgFED-10
  Club d'Echecs Lexovien
RtgFED4 : 0
1.1GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-FM
Coursaget, Nicolas
2192FRA1 - 0
1.2GM
Abasov, Nijat
2664AZE-
Lejeune, Gael
2070FRA1 - 0
1.3GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-
Thereze, Ludovic
2007FRA1 - 0
1.4GM
Safarli, Eltaj
2598AZE-
Marchadour, Emilie
2006FRA1 - 0
Round 2 on 2021/03/27 at 1430UTC 1530CET
Bo.1
  Odlar Yurdu
RtgFED-2
  Asnieres le grand Echiquier A
RtgFED3½: ½
5.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE-GM
Oparin, Grigoriy
2652RUS1 - 0
5.2GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-GM
Moussard, Jules
2635FRA1 - 0
5.3GM
Abasov, Nijat
2664AZE-GM
Gozzoli, Yannick
2600FRA½ - ½
5.4GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-GM
Cornette, Matthieu
2555FRA1 - 0
Round 3 on 2021/03/27 at 1530UTC 1630CET
Bo.3
  Beer Sheva Chess Club
RtgFED-1
  Odlar Yurdu
RtgFED½ :3½
2.1GM
Mikhalevski, Victor
2552ISR-GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE0 - 1
2.2GM
Roiz, Michael
2579ISR-GM
Guseinov, Gadir
2665AZE0 - 1
2.3GM
Postny, Evgeny
2605ISR-GM
Abasov, Nijat
2664AZE0 - 1
2.4GM
Huzman, Alexander
2561ISR-GM
Safarli, Eltaj
2598AZE½ - ½
Round 4 on 2021/03/27 at 1630UTC 1730CET
Bo.1
  Odlar Yurdu
RtgFED-4
  Club Ajedrez 64 Villalba-Miscasa A
RtgFED2½:1½
4.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE-GM
Chatalbashev, Boris
2530DEN1 - 0
4.2GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-IM
Moreno Trujillo, Alejandro
2483ESP0 - 1
4.3GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-IM
Garrido Dominguez, Jesus
2413ESP1 - 0
4.4GM
Safarli, Eltaj
2598AZE-IM
Soham, Das
2385IND½ - ½
Round 5 on 2021/03/28 at 1230UTC 1430CES
Bo.5
  Stockholms SS
RtgFED-1
  Odlar Yurdu
RtgFED1 : 3
3.1IM
Westerberg, Jonathan
2534SWE-GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE0 - 1
3.2IM
Hauge, Lars Oskar
2482NOR-GM
Guseinov, Gadir
2665AZE- - +
3.3FM
Arman, Deniz
2336SWE-GM
Abasov, Nijat
2664AZE1 - 0
3.4FM
Cederstam Barsk, Carl
2366SWE-GM
Safarli, Eltaj
2598AZE0 - 1
Round 6 on 2021/03/28 at 1330UTC 1530CES
Bo.1
  Odlar Yurdu
RtgFED-6
  SK Reval Sport
RtgFED3½: ½
3.1GM
Mamedyarov, Shakhriyar
2770AZE-IM
Sirosh, Ilja
2400EST1 - 0
3.2GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-FM
Chukavin, Kirill
2384EST1 - 0
3.3GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-
Kukk, Sander
2230EST1 - 0
3.4GM
Safarli, Eltaj
2598AZE-IM
Liiva, Riho
2443EST½ - ½
Round 7 on 2021/03/28 at 1430UTC 1630CES
Bo.7
  Anatolia White
RtgFED-1
  Odlar Yurdu
RtgFED1½:2½
4.1FM
Dedebas, Emre Emin
2335TUR-GM
Guseinov, Gadir
2665AZE½ - ½
4.2FM
Angun, Batu
2326TUR-GM
Abasov, Nijat
2664AZE1 - 0
4.3IM
Ozenir, Ekin Baris
2309TUR-GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE0 - 1
4.4FM
Tarlabasi, Emirhan
2301TUR-GM
Safarli, Eltaj
2598AZE0 - 1
Round 8 on 2021/03/28 at 1530UTC 1730CES
Bo.1
  Odlar Yurdu
RtgFED-8
  Kavala Chess Club
RtgFED3 : 1
2.1GM
Guseinov, Gadir
2665AZE-GM
Pavlidis, Antonios
2536GRE½ - ½
2.2GM
Abasov, Nijat
2664AZE-IM
Kanakaris, Georgios
2400GRE1 - 0
2.3GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE-
Koutlas, Nikolaos
2078GRE½ - ½
2.4GM
Safarli, Eltaj
2598AZE-
Apostolakakis, Konstantinos
2074GRE1 - 0
Round 9 on 2021/03/28 at 1630UTC 1830CES
Bo.9
  Anatolia Turquoise
RtgFED-1
  Odlar Yurdu
RtgFED½ :3½
5.1WIM
Caglar, Sila
2250TUR-GM
Guseinov, Gadir
2665AZE½ - ½
5.2WFM
Kocyigit, Buse Naz
2143TUR-GM
Abasov, Nijat
2664AZE0 - 1
5.3WCM
Ince, Safiye Oyku
1995TUR-GM
Durarbayli, Vasif
2606AZE0 - 1
5.4
Anacoglu, Cisel
1924TUR-GM
Safarli, Eltaj
2598AZE0 - 1
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 21.05.2021 16:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use