CN Equipas 1ª divisão 2020/21

Organizer(s)FPX
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorIO Dominic Cross (Id.1904205)
Chief ArbiterIA Bruno Pais (Id.1911341)
Deputy Chief ArbiterIA Carlos Ferreira (Id.1922262)
ArbiterMadalena Oliveira (Id.1921266)
Time control (Standard)90 minutos + 30 segundos/lance, por jogador, desde o 1º lance
LocationHotel MH Atlântico **** -Avenida do Golfe-Consolação-Atouguida da Baleia-Peniche
Number of rounds9
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculationRating international
Date2021/07/19 to 2021/07/25
Rating-Ø2208
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 25.07.2021 15:10:03, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Tournament selection1ª divisão, 2ª div. - A, 2ª div. - B, 2ª div. - C, 3ª div. - A, 3ª div. - B, 3ª div. - C, 3ª div. - D, 3ª div. - E, 3ª div. - F, 3ª div - sf, 3ª div - playoff, 2ª div. - final, 3ª div. - final
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, show flags
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  2. AX GAIA A (RtgAvg:2658, Captain: Lopes, Bruno / TB1: 24 / TB2: 0)
Bo.NameRtgIFEDFideIDIDGrTyp123456789Pts.GamesRtgAvgnwwew-weKrtg+/-
4GMELJANOV Pavel2671UKR14102951437911½½1½½½4,57252674,54,84-0,3410-3,4
5GMKUZUBOV Yuriy2653UKR1411290643789½111101½6,082368866,41-0,4110-4,1
7GMSADHWANI Raunak2555IND3509348743788U1611½111½1½7,59234197,56,411,091010,9
8GMFTACNIK Lubomir2510SVK1490001728555S501111½1016,58220986,56,200,30103,0
9GMKORNEEV Oleg2538ESP415680324157S5010113,041987433,67-0,6710-6,7

Player info

ELJANOV Pavel GM 2671 UKR Rp:2628
Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.Bo.
125GMSALVADOR DEL RIO Gabriel2515ESP5,0s 11
315GMERIGAISI Arjun Kumar2567IND5,5s ½1
429IMPENG Li Min2474UKR5,0s ½1
524IMDARDHA Daniel2520BEL5,5w 11
78GMDELGADO RAMIREZ Neuris2622PAR4,5w ½1
831IMPLAZUELO PASCUAL Juan2462ESP4,5s ½1
922GMFERREIRA Jorge João Viterbo2521POR5,0w ½1
KUZUBOV Yuriy GM 2653 UKR Rp:2561
Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.Bo.
128GMGALEGO Luis Miguel Araújo Brito2483POR5,5w ½2
266BRAY Daniel José Freire Faria Corre2150POR0,5w 11
442IMLARKIN Vladislav2384UKR3,0w 12
547FMCUMMING Rhys2360ENG4,0s 12
664CMDIAS Ivo Rodrigues2158POR2,5s 11
710GMSANTOS LATASA Jaime2608ESP6,5s 02
853IMESPINEIRA GONZÁLEZ Diego2339ESP3,0w 12
932IMPERDOMO ILLODO Leandro Daniel2461ARG5,0s ½2
SADHWANI Raunak GM 2555 IND Rp:2614
Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.Bo.
143IMVASSALLO BARROCHE Maurício Flávio2378ESP3,5s 13
270SIMÕES Miguel Patrício Caldeira2051POR2,0s 12
319GMKRYSA Leandro Sergio2527ARG6,5w ½2
435IMPEREIRA Ruben Miguel Nunes2443POR5,0s 13
557FMFIGUERO TORO Julian Francisco2237ESP2,5w 13
672ROMANO João Manuel Pereira Constantin2028POR2,0w 12
711GMPEREZ CANDELARIO Manuel2607ESP4,0w ½3
860FMPADEIRO José João Tato2227POR3,5s 13
914GMFIER Alexandr Hilario Takeda Sakai2569BRA6,0w ½3
FTACNIK Lubomir GM 2510 SVK Rp:2460
Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.Bo.
140IMMORENO Alejandro2391USA5,5w 14
275PINTO Andre Filipe Tempero1951POR1,5w 13
341IMSOUSA André Miguel Vale Ventura2390POR6,5s 13
455NMFIDALGO André Neves2273POR5,0w 14
559FMDARDHA Arben2227BEL6,5s ½4
681SANTOS José Miguel Sereno1896POR1,0s 13
720GMCUENCA JIMÉNEZ José Fernando2524ESP8,0s 04
873MONTEIRO Paulo Alexandre Gomes2023POR1,0w 14
KORNEEV Oleg GM 2538 ESP Rp:2180
Rd.SNoNameRtgIFEDPts.Res.Bo.
279BASÍLIO Rodrigo1901POR3,0s 14
374SOUSA Hugo Carneiro2023POR3,5w 04
682WCMSILVA Mariana Sofia Teixeira da1871POR2,5w 14
9100BORGES Guilherme Deola2153BRA2,5s 14

Board Pairings

Round 1 on 2021/07/19 at 16:00
Bo.5  ASSEMBLEIA FIGUEIRENSE ARtg-1  AX GAIA ARtg½ :3½
4.1GM
SALVADOR DEL RIO, Gabriel
2515-GM
ELJANOV, Pavel
26710 - 1
4.2GM
GALEGO, Luis Miguel Araújo Brito
2483S50-GM
KUZUBOV, Yuriy
2653½ - ½
4.3IM
VASSALLO BARROCHE, Maurício Flávio
2378S50-GM
SADHWANI, Raunak
2555U160 - 1
4.4IM
MORENO, Alejandro
2391S50-GM
FTACNIK, Lubomir
2510S500 - 1
Round 2 on 2021/07/20 at 14:00
Bo.1  AX GAIA ARtg-10  CCD CORVOS DO LIS ARtg4 : 0
2.1GM
KUZUBOV, Yuriy
2653-
BRAY, Daniel José Freire Faria Corre
21501 - 0
2.2GM
SADHWANI, Raunak
2555U16-
SIMÕES, Miguel Patrício Caldeira
2051U181 - 0
2.3GM
FTACNIK, Lubomir
2510S50-
PINTO, Andre Filipe Tempero
19511 - 0
2.4GM
KORNEEV, Oleg
2538S50-
BASÍLIO, Rodrigo
1901U161 - 0
Round 3 on 2021/07/20 at 20:30
Bo.4  EPGAIA - CLUBE DE XADREZ ARtg-1  AX GAIA ARtg2 : 2
5.1GM
ERIGAISI, Arjun Kumar
2567U18-GM
ELJANOV, Pavel
2671½ - ½
5.2GM
KRYSA, Leandro Sergio
2527-GM
SADHWANI, Raunak
2555U16½ - ½
5.3IM
SOUSA, André Miguel Vale Ventura
2390-GM
FTACNIK, Lubomir
2510S500 - 1
5.4
SOUSA, Hugo Carneiro
2023U20-GM
KORNEEV, Oleg
2538S501 - 0
Round 4 on 2021/07/21 at 15:00
Bo.7  ESTRELAS S. JOÃO DE BRITO ARtg-1  AX GAIA ARtg½ :3½
1.1IM
PENG, Li Min
2474-GM
ELJANOV, Pavel
2671½ - ½
1.2IM
LARKIN, Vladislav
2384U18-GM
KUZUBOV, Yuriy
26530 - 1
1.3IM
PEREIRA, Ruben Miguel Nunes
2443-GM
SADHWANI, Raunak
2555U160 - 1
1.4NM
FIDALGO, André Neves
2273-GM
FTACNIK, Lubomir
2510S500 - 1
Round 5 on 2021/07/22 at 14:00
Bo.1  AX GAIA ARtg-6  CX MONTEMOR-O-VELHO/CTGA ARtg3½: ½
5.1GM
ELJANOV, Pavel
2671-IM
DARDHA, Daniel
2520U161 - 0
5.2GM
KUZUBOV, Yuriy
2653-FM
CUMMING, Rhys
23601 - 0
5.3GM
SADHWANI, Raunak
2555U16-FM
FIGUERO TORO, Julian Francisco
2237S501 - 0
5.4GM
FTACNIK, Lubomir
2510S50-FM
DARDHA, Arben
2227½ - ½
Round 6 on 2021/07/22 at 20:30
Bo.8  CX A2D ARtg-1  AX GAIA ARtg0 : 4
2.1CM
DIAS, Ivo Rodrigues
2158-GM
KUZUBOV, Yuriy
26530 - 1
2.2
ROMANO, João Manuel Pereira Constantin
2028-GM
SADHWANI, Raunak
2555U160 - 1
2.3
SANTOS, José Miguel Sereno
1896U18-GM
FTACNIK, Lubomir
2510S500 - 1
2.4WCM
SILVA, Mariana Sofia Teixeira da
1871-GM
KORNEEV, Oleg
2538S500 - 1
Round 7 on 2021/07/23 at 15:00
Bo.1  AX GAIA ARtg-2  A.XAT - MONTEMOR O NOVO ARtg1 : 3
4.1GM
ELJANOV, Pavel
2671-GM
DELGADO RAMIREZ, Neuris
2622½ - ½
4.2GM
KUZUBOV, Yuriy
2653-GM
SANTOS LATASA, Jaime
26080 - 1
4.3GM
SADHWANI, Raunak
2555U16-GM
PEREZ CANDELARIO, Manuel
2607½ - ½
4.4GM
FTACNIK, Lubomir
2510S50-GM
CUENCA JIMÉNEZ, José Fernando
25240 - 1
Round 8 on 2021/07/24 at 15:00
Bo.9  O AMANHÃ DA CRIANÇA ARtg-1  AX GAIA ARtg½ :3½
3.1IM
PLAZUELO PASCUAL, Juan
2462U20-GM
ELJANOV, Pavel
2671½ - ½
3.2IM
ESPINEIRA GONZÁLEZ, Diego
2339-GM
KUZUBOV, Yuriy
26530 - 1
3.3FM
PADEIRO, José João Tato
2227-GM
SADHWANI, Raunak
2555U160 - 1
3.4
MONTEIRO, Paulo Alexandre Gomes
2023U20-GM
FTACNIK, Lubomir
2510S500 - 1
Round 9 on 2021/07/25 at 10:00
Bo.1  AX GAIA ARtg-3  GD DIAS FERREIRA ARtg2½:1½
3.1GM
ELJANOV, Pavel
2671-GM
FERREIRA, Jorge João Viterbo
2521½ - ½
3.2GM
KUZUBOV, Yuriy
2653-IM
PERDOMO ILLODO, Leandro Daniel
2461½ - ½
3.3GM
SADHWANI, Raunak
2555U16-GM
FIER, Alexandr Hilario Takeda Sakai
2569½ - ½
3.4GM
KORNEEV, Oleg
2538S50-
BORGES, Guilherme Deola
21531 - 0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use