Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

Asian Nations (Regions) Men Online Cup 2020 - Quarterfinals, Semifinals & Final

Last update 25.10.2020 08:45:31, Creator/Last Upload: Asian Chess federation

Team-Composition with round-results

  2. India (RtgAvg:2609, Captain: Ganguly, Surya Shekhar / TB1: 9 / TB2: 14)
Bo.NameRtgFEDFideID123456Pts.GamesRtgAvg
1GMAdhiban B.2624IND50184711110½3,552368
2GMNihal Sarin2418IND2509234001½1½0362294
3GMGanguly Surya Shekhar2646IND5002150½011,532470
4GMSethuraman S.P.2588IND50215961½102,542478
5GMSasikiran Krishnan2577IND50049851½½01½3,562330

Player info

Adhiban B. GM 2624 IND Rp:2517
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
238FMAmartuvshin Ganzorig1980MGL1w 11
37GMJumabayev Rinat2562KAZ2w 11
47GMJumabayev Rinat2562KAZ2s 11
528GMSmirnov Anton2367AUS5s 01
628GMSmirnov Anton2367AUS5w ½1
Nihal Sarin GM 2418 IND Rp:2294
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
138FMAmartuvshin Ganzorig1980MGL1s 01
217GMBilguun Sumiya2468MGL0,5s 12
39GMKhusnutdinov Rustam2523KAZ2s ½2
49GMKhusnutdinov Rustam2523KAZ2w 12
535GMKuybokarov Temur2134AUS4,5w ½2
635GMKuybokarov Temur2134AUS4,5s 02
Ganguly Surya Shekhar GM 2646 IND Rp:2470
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
117GMBilguun Sumiya2468MGL0,5w ½2
221GMBatchuluun Tsegmed2445MGL1w 03
613GMIllingworth Max2498AUS3,5w 13
Sethuraman S.P. GM 2588 IND Rp:2573
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
121GMBatchuluun Tsegmed2445MGL1s 13
315GMIsmagambetov Anuar2484KAZ2,5w ½3
415GMIsmagambetov Anuar2484KAZ2,5s 13
513GMIllingworth Max2498AUS3,5s 03
Sasikiran Krishnan GM 2577 IND Rp:2387
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
137IMGan-Erdene Sugar2109MGL0,5w 14
237IMGan-Erdene Sugar2109MGL0,5s ½4
320IMMakhnev Denis2453KAZ3s ½4
420IMMakhnev Denis2453KAZ3w 04
540IMMorris James2351AUS0w 14
612GMLy Moulthun2502AUS3s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2020/10/23 at 10:00
Bo.3
  Mongolia
Rtg-6
  India
Rtg1½:2½ PGN
3.1FM
Amartuvshin Ganzorig
1980-GM
Nihal Sarin
24181 - 0 PGN
3.2GM
Bilguun Sumiya
2468-GM
Ganguly Surya Shekhar
2646½ - ½ PGN
3.3GM
Batchuluun Tsegmed
2445-GM
Sethuraman S.P.
25880 - 1 PGN
3.4IM
Gan-Erdene Sugar
2109-GM
Sasikiran Krishnan
25770 - 1 PGN
Round 2 on 2020/10/23 at 11:10
Bo.6
  India
Rtg-3
  Mongolia
Rtg2½:1½ PGN
3.1GM
Adhiban B.
2624-FM
Amartuvshin Ganzorig
19801 - 0 PGN
3.2GM
Nihal Sarin
2418-GM
Bilguun Sumiya
24681 - 0 PGN
3.3GM
Ganguly Surya Shekhar
2646-GM
Batchuluun Tsegmed
24450 - 1 PGN
3.4GM
Sasikiran Krishnan
2577-IM
Gan-Erdene Sugar
2109½ - ½ PGN
Round 3 on 2020/10/24 at 10:00
Bo.6
  India
Rtg-7
  Kazakhstan
Rtg2½:1½ PGN
1.1GM
Adhiban B.
2624-GM
Jumabayev Rinat
25621 - 0 PGN
1.2GM
Nihal Sarin
2418-GM
Khusnutdinov Rustam
2523½ - ½ PGN
1.3GM
Sethuraman S.P.
2588-GM
Ismagambetov Anuar
2484½ - ½ PGN
1.4GM
Sasikiran Krishnan
2577-IM
Makhnev Denis
2453½ - ½ PGN
Round 4 on 2020/10/24 at 11:10
Bo.7
  Kazakhstan
Rtg-6
  India
Rtg1 : 3 PGN
1.1GM
Jumabayev Rinat
2562-GM
Adhiban B.
26240 - 1 PGN
1.2GM
Khusnutdinov Rustam
2523-GM
Nihal Sarin
24180 - 1 PGN
1.3GM
Ismagambetov Anuar
2484-GM
Sethuraman S.P.
25880 - 1 PGN
1.4IM
Makhnev Denis
2453-GM
Sasikiran Krishnan
25771 - 0 PGN
Round 5 on 2020/10/25 at 10:00
Bo.4
  Australia
Rtg-6
  India
Rtg2½:1½ PGN
1.1GM
Smirnov Anton
2367-GM
Adhiban B.
26241 - 0 PGN
1.2GM
Kuybokarov Temur
2134-GM
Nihal Sarin
2418½ - ½ PGN
1.3GM
Illingworth Max
2498-GM
Sethuraman S.P.
25881 - 0 PGN
1.4IM
Morris James
2351-GM
Sasikiran Krishnan
25770 - 1 PGN
Round 6 on 2020/10/25 at 11:10
Bo.6
  India
Rtg-4
  Australia
Rtg2 : 2 PGN
1.1GM
Adhiban B.
2624-GM
Smirnov Anton
2367½ - ½ PGN
1.2GM
Nihal Sarin
2418-GM
Kuybokarov Temur
21340 - 1 PGN
1.3GM
Ganguly Surya Shekhar
2646-GM
Illingworth Max
24981 - 0 PGN
1.4GM
Sasikiran Krishnan
2577-GM
Ly Moulthun
2502½ - ½ PGN