EUROPEAN ONLINE YOUTH CHESS CHAMPIONSHIP 2020 Girls 14

Organizer(s)The European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM IO Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285
Deputy Chief ArbiterIA Delega, Tomasz 1108000
ArbiterIA Bailleul, Geert 225185; IA Ciçek, Melih 6390030; IA Cimina, Andra 11602384; IA Dervieux, Dominique 654655; IA Deventer, Klaus 12900699; IA Karali, Panagiota 4264584; IA Khachatryan, Vahagn 13300598; IA Raetsky, Alexander 4103203
Time control25' + 5''
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculation -
Date2020/09/18 to 2020/09/20
Rating-Ø1491
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.09.2020 11:27:39, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selection
O12, O14, O16, O18
G12, G14, G16, G18
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALB, AND, ARM, AUT, AZE, BEL, BLR, CRO, CYP, CZE, DEN, ENG, EST, FIN, FRA, GEO, GER, GRE, IRL, ISL, JCI, LAT, LUX, MKD, MNC, MNE, NED, NOR, POL, ROU, RUS, SCO, SLO, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, UKR
Overview for groupsT1, T2
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking after 9 Rounds, Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Top five players, Total statistics, medal statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexGr
1
Roebers Eline1058401NED2066w
2
WCMBashylina Luisa12983292GER2005w
3
WCMAydin Gulenay34557431TUR1975w
4
Van Foreest Machteld1051563NED1960w
5
Mosurovic Milena16505514MNE1868w
6
Mihelic Vesna14625520SLO1845w
7
WFMZvereva Margarita34177741RUS1841wT1
8
Manko Mariya14199220UKR1834w
9
WCMShubenkova Veronika44124040RUS1828wT1
10
WFMTarasenka Aliaksandra13514288BLR1827w
11
Ter-Avetisjana Agnesa Stepania11614900LAT1827w
12
WCMStarosta Martyna21818754POL1822w
13
Verheij Dana1063790NED1821w
14
Kozachenko Maria14151057UKR1816w
15
Schippke Manon45100446FRA1794w
16
Tashkinova Sofiia14188309UKR1788w
17
Karmanova Olga Dm.24215333RUS1740wT2
18
Zhou Lepu Coco16217136GER1728w
19
WCMSheikh Anum436690ENG1709w
20
Weersing Abigail Riis460036ENG1672w
21
Katter Marlene1648691AUT1668w
22
Vicze Kata786527AUT1662w
23
Gasparyan Milena13311670ARM1661w
24
Puia Alexia-Teodora1248979ROU1654w
25
Isufi Elisa4702263ALB1619w
26
Volovich Julia447099ENG1607w
27
Nordquelle Amelia1531646NOR1588w
28
Siekanska Maria21852650POL1587w
29
WCMKeskin Elif6391494TUR1585w
30
Sereda Yaroslava14178940GER1579w
31
Tran Alva Ling1753223SWE1570w
32
Koyuncu Haticesu34546880TUR1567w
33
WCMShuqja Klean4701585ALB1566w
34
Lindstad Livia1532405NOR1565w
35
Rozmanec Pia14627531SLO1565w
36
Mandic Anastasija16504496MNE1558w
37
Jovanovic Anja972991SRB1546w
38
Maklakova Naomi11617748LAT1546w
39
WCMGasimova Samra13417428AZE1523w
40
Beyeler Lilo1342924SUI1522w
41
Putar Lara14546604IRL1516w
42
Heiberg Clara1469193DEN1514w
43
Muradyan Anahit13314807ARM1504w
44
Spiridon Anisia1255940ROU1504w
45
Norman Kseniya13518780BLR1496w
46
WCMKapicakova Lucia73612251SVK1468w
47
Bangerter Daria16271211SUI1467w
48
Badalyan Seda13310763ARM1464w
49
Trgovac Marta14547228CRO1424w
50
Jafarova Aysel13429116AZE1417w
51
Berezovsky Fiorina5400651MNC1413w
52
Fizerova Lucie385115CZE1413w
53
Kristinsdottir Arna Dogg2320630ISL1410w
54
Romanova Ela73608238SVK1409w
55
Zubova Darja11611014LAT1408w
56
Haile Batel Goitom2315190ISL1400w
57
Karavitaki Antonia25820125GRE1400w
58
Bondar Anastasiya13517473BLR1390w
59
Mamardashvili Ana13617222GEO1390w
60
Stojanovic Sofija981826SRB1386w
61
Dolakidze Mariam13617117GEO1382w
62
Humbatova Nazli13416839AZE1382w
63
Chicarosie Ioana-Bianca1248014ROU1376w
64
Tsakona Maria25834827GRE1357w
65
Ratama Sofie Kristine1532421NOR1338w
66
Zetocha Adela14951681SVK1318w
67
Sichinava Mariam13620401GEO1310w
68
Bharathi Mugilan Dhanyadha28513525BEL1308w
69
Szopa Emilia21858853POL1305w
70
Bache Miranda1764284SWE1303w
71
Lazovic Emilija980153SRB1293w
72
Kozusnikova Daniela23729279CZE1278w
73
Miltiadou Danai5906865CYP1278w
74
Helgadottir Idunn2314118ISL1268w
75
Kalamoukou Giolanta25818015GRE1260w
76
Botica Lucija14574780CRO1230w
77
Decraene Jade258415BEL1222w
78
Ajradinoska Indzi15006247MKD1194w
79
Zrmanovska Mihaela15005127MKD1191w
80
Lappi Aurora513032FIN1180w
81
Gronhoj Precious1460633DEN1154w
82
Lorenz Yola Felizitas16271220SUI1153w
83
Radej Pika14630451SLO1148w
84
Feng Jennifer2409291SCO1097w
85
Lusheska Elena15007006MKD1086w
86
Gelders Flore255882BEL1008w
87
Benson Alice2409844SCO0w
88
Bruntse Kathrine Lindegaard1472283DEN0w
89
Suyal Nivedita2408899SCO0w
Advertisement
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 12.07.2021 09:27
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use