FIDE World Senior Team Championship 2020 Category O50+

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorIO Dr. Jan Mazuch
Chief ArbiterIA Palovsky, Ladislav 318744
Deputy Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994; IA Strobl, Thomas 24690163
ArbiterIA Cimina, Andra 11602384; IA Diviak, Rastislav 14908204; IA Sikora, Jan 305405
Time control90'/40m + 30'/end & 30"/move
LocationOlympik hotel, Sokolovska 138, Prague
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/03/06 to 2020/03/12
Rating-Ø2041
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 12.03.2020 20:51:53, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionO50+, O65+
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for fedAUT, CAN, CZE, ENG, FIN, GER, ISL, LAT, MAS, NOR, RSA, RUS, SCO, SVK, USA, WLS for this tournament
ListsTeam-Starting rank
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Final Ranking crosstable after 7 Rounds
Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups
Team pairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
The best playersBoard list, according Points, according Ratingperformance, according percent
The best player per boardaccording Points, according Ratingperformance, according percent
Statistics, Playing schedule, Top five players, Total statistics, medal statistics
GamesThere are 710 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  6. YAMAL (RtgAvg:2360, Captain: Alexander Potapov / TB1: 10 / TB2: 18,5)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567Pts.GamesRpwwew-weKrtg+/-
1GMPotapov Alexander2413RUS411507411½½1½½5,07251453,951,051010,5
2FMSergeyev Alexander2398RUS1370207611½001½4,07235644,29-0,2910-2,9
3FMGoriatchkin Jouri2310RUS412018311½½½½½4,5723404,54,090,41208,2
4IMTolstikh Nikolay2320RUS4106350111½½½½5,07233654,580,42104,2

Player info

Potapov Alexander GM 2413 RUS Rp:2514
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
161WFMSchulz Petra2027GER17971,0w 11
2214Pieper Thomas, Dr.2258GER20662,0s 11
3179IMBryson Douglas M2334SCO22303,0w ½1
4146GMVokac Marek2348CZE23043,5s ½1
542GMGraf Alexander2575GER24714,0w 11
6235IMMatveeva Svetlana2375RUS24115,0s ½1
7151GMHracek Zbynek2572CZE24303,5w ½1
Sergeyev Alexander FM 2398 RUS Rp:2356
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
162Sommaro Katja2075GER20933,0s 12
2215Kempter Ronald2238GER21814,0w 12
3180Farrell Neil2183SCO22043,5s ½2
4147IMZpevak Pavel2344CZE23073,0w 02
543GMJussupow Artur2560GER25304,5s 02
6236WGMGrabuzova Tatiana2272RUS21273,0w 12
7152GMHaba Petr2470CZE24524,5s ½2
Goriatchkin Jouri FM 2310 RUS Rp:2340
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
163Arnhold Kerstin1979GER19142,0w 13
2216Scheckenbach Franz2101GER19983,0s 13
3181Grant Jonathan I M2166SCO22033,5w ½3
4149IMPolasek Jaroslav2365CZE22883,5s ½3
544GMLevin Felix2480GER24334,5w ½3
6237Yakimenko Alexander A.2149RUS21764,0s ½3
7153GMVelicka Petr2425CZE24404,0w ½3
Tolstikh Nikolay IM 2320 RUS Rp:2336
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
164Leib Britta1908GER18932,5s 14
2217Arndt Olaf1887GER20414,0w 14
3249FMBurnett Andrew2138SCO23225,0s 14
4150FMVrbata Zbynek2350CZE23693,5w ½4
545GMMeister Jakob2427GER22743,0s ½4
6238IMChudinovskikh Alexander M2139RUS23035,5w ½4
7155IMKonopka Michal2353CZE24194,0s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2020/03/06 at 15:00
Bo.7
  YAMAL
FED-34
  GERMANY WOMEN 2
FED4 : 0
7.1GM
Potapov, Alexander
RUS-WFM
Schulz, Petra
GER1 - 0
7.2FM
Sergeyev, Alexander
RUS-
Sommaro, Katja
GER1 - 0
7.3FM
Goriatchkin, Jouri
RUS-
Arnhold, Kerstin
GER1 - 0
7.4IM
Tolstikh, Nikolay
RUS-
Leib, Britta
GER1 - 0
Round 2 on 2020/03/07 at 15:00
Bo.22
  SC GROEBENZELL RELOADED
FED-7
  YAMAL
FED0 : 4
5.1
Pieper, Thomas, Dr.
GER-GM
Potapov, Alexander
RUS0 - 1
5.2
Kempter, Ronald
GER-FM
Sergeyev, Alexander
RUS0 - 1
5.3
Scheckenbach, Franz
GER-FM
Goriatchkin, Jouri
RUS0 - 1
5.4
Arndt, Olaf
GER-IM
Tolstikh, Nikolay
RUS0 - 1
Round 3 on 2020/03/08 at 15:00
Bo.7
  YAMAL
FED-14
  SCOTLAND 1
FED2½:1½
1.1GM
Potapov, Alexander
RUS-IM
Bryson, Douglas M
SCO½ - ½
1.2FM
Sergeyev, Alexander
RUS-
Farrell, Neil
SCO½ - ½
1.3FM
Goriatchkin, Jouri
RUS-
Grant, Jonathan I M
SCO½ - ½
1.4IM
Tolstikh, Nikolay
RUS-FM
Burnett, Andrew
SCO1 - 0
Round 4 on 2020/03/09 at 15:00
Bo.8
  CZECH REPUBLIC 2
FED-7
  YAMAL
FED2½:1½
4.1GM
Vokac, Marek
CZE-GM
Potapov, Alexander
RUS½ - ½
4.2IM
Zpevak, Pavel
CZE-FM
Sergeyev, Alexander
RUS1 - 0
4.3IM
Polasek, Jaroslav
CZE-FM
Goriatchkin, Jouri
RUS½ - ½
4.4FM
Vrbata, Zbynek
CZE-IM
Tolstikh, Nikolay
RUS½ - ½
Round 5 on 2020/03/10 at 15:00
Bo.7
  YAMAL
FED-2
  LASKER SCHACHSTIFTUNG GK
FED2 : 2
2.1GM
Potapov, Alexander
RUS-GM
Graf, Alexander
GER1 - 0
2.2FM
Sergeyev, Alexander
RUS-GM
Jussupow, Artur
GER0 - 1
2.3FM
Goriatchkin, Jouri
RUS-GM
Levin, Felix
GER½ - ½
2.4IM
Tolstikh, Nikolay
RUS-GM
Meister, Jakob
GER½ - ½
Round 6 on 2020/03/11 at 15:00
Bo.12
  MOSCOW
FED-7
  YAMAL
FED1½:2½
4.1IM
Matveeva, Svetlana
RUS-GM
Potapov, Alexander
RUS½ - ½
4.2WGM
Grabuzova, Tatiana
RUS-FM
Sergeyev, Alexander
RUS0 - 1
4.3
Yakimenko, Alexander A.
RUS-FM
Goriatchkin, Jouri
RUS½ - ½
4.4IM
Chudinovskikh, Alexander M
RUS-IM
Tolstikh, Nikolay
RUS½ - ½
Round 7 on 2020/03/12 at 15:00
Bo.7
  YAMAL
FED-3
  CZECH REPUBLIC 1
FED2 : 2
2.1GM
Potapov, Alexander
RUS-GM
Hracek, Zbynek
CZE½ - ½
2.2FM
Sergeyev, Alexander
RUS-GM
Haba, Petr
CZE½ - ½
2.3FM
Goriatchkin, Jouri
RUS-GM
Velicka, Petr
CZE½ - ½
2.4IM
Tolstikh, Nikolay
RUS-IM
Konopka, Michal
CZE½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 21.10.2020 17:16
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use