Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2019

Last update 05.11.2019 22:03:30, Creator/Last Upload: User 001

Team-Composition with round-results

  18. TURKEY - RED (RtgAvg:2386, Captain: GM, FT Haznedaroglu, Kivanc / TB1: 10 / TB2: 159,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1IMNalbant Tuna Onat2401TUR6372821½0000½½1,57229720671,54,40-2,9010-29
2FMTanriverdi Enes2401TUR3454327911½0½101582284237955,12-0,1210-1,2
3FMKizilkus Akin2381TUR63886981½½10½½½4,58220922604,55,56-1,0620-21,2
4IMCan Isik2361TUR6383742½1101½½4,57217822824,55,06-0,5610-5,6
5WCMSade Defne1952TUR6371884½0½½1½361852185533,66-0,6640-26,4

Player info

Nalbant Tuna Onat IM 2401 TUR Rp:2067
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1107Miletic Vuk2105MNE21082s ½1
230FMTalukdar Rohan2369CAN23934,5w 01
420FMGharibyan Mamikon2388ARM24156w 01
55FMAlexakis Dimitris2459GRE25146s 01
6103Chan Yi Meng Ryan2130MAS20943,5w 01
855FMLashkin Jegor2304MDA23955s ½1
945FMKrstulovic Alex2324HUN22444w ½1
Tanriverdi Enes FM 2401 TUR Rp:2379
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1117Vuckovic Marko2054MNE20223w 12
266FMHua Eugene2285CAN24035,5s 12
328FMSahidi Samir2374SVK23166s ½1
424FMBarseghyan Armen Ar.2381ARM25076,5s 02
511FMSpyropoulos Nikolaos2409GRE23204,5w ½2
6116Navaratnam Rohan Shan Tze2061MAS21653,5s 12
713IMGan-Erdene Sugar2407MGL24295w 01
857FMCeres Dragos2302MDA22956w 12
Kizilkus Akin FM 2381 TUR Rp:2260
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1122Vujovic Savo2040MNE20184s 13
275FMRodrigue-Lemieux Shawn2263CAN21983w ½3
360FMHaring Filip2294SVK21253,5w ½2
448Sargsyan Tigran R.2321ARM20942,5w 13
537FMKatopodis Dimitrios2353GRE22814,5s 03
795Itgelt Khuyagtsogt2160MGL22044s ½2
8150Baranciuc Alexandr1923MDA19834,5s ½3
946FMBorhy Marcell2321HUN21894s ½2
Can Isik IM 2361 TUR Rp:2282
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
279FMVettese Nicholas2235CAN22184,5s ½4
393Turcan Richard2174SVK22065,5s 13
481Gevorgyan Albert2231ARM22735,5s 14
576Chatzieleftheriou Andreas2258GRE22134w 04
6143Lee Care Greene1950MAS20364w 13
7106FMTengis Tsog-Ochir2111MGL22765,5w ½3
964FMCsiki Endre2287HUN20783w ½3
Sade Defne WCM 1952 TUR Rp:1855
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1208Popovic Mateja1535MNE19351,5w ½4
3119Bochnicka Vladimir2053SVK18041,5w 04
6170Hairul Muhd Ilhan Mansiz1832MAS19584s ½4
7190WCMUdval Enkhsaikhan1721MGL17151,5s ½4
8181Mihailova Alina1770MDA11071w 14
987FMGombocz Ferenc Jr.2200HUN20355s ½4

Board Pairings

Round 1 on 2019/10/29 at 15:00
Bo.28
  MONTENEGRO
Rtg-4
  TURKEY - RED
Rtg1 : 3
4.1
Miletic Vuk
2105-IM
Nalbant Tuna Onat
2401½ - ½
4.2
Vuckovic Marko
2054-FM
Tanriverdi Enes
24010 - 1
4.3
Vujovic Savo
2040-FM
Kizilkus Akin
23810 - 1
4.4
Popovic Mateja
1535-WCM
Sade Defne
1952½ - ½
Round 2 on 2019/10/30 at 10:00
Bo.4
  TURKEY - RED
Rtg-13
  CANADA
Rtg2 : 2
4.1IM
Nalbant Tuna Onat
2401-FM
Talukdar Rohan
23690 - 1
4.2FM
Tanriverdi Enes
2401-FM
Hua Eugene
22851 - 0
4.3FM
Kizilkus Akin
2381-FM
Rodrigue-Lemieux Shawn
2263½ - ½
4.4IM
Can Isik
2361-FM
Vettese Nicholas
2235½ - ½
Round 3 on 2019/10/30 at 17:00
Bo.21
  SLOVAKIA
Rtg-4
  TURKEY - RED
Rtg2 : 2
7.1FM
Sahidi Samir
2374-FM
Tanriverdi Enes
2401½ - ½
7.2FM
Haring Filip
2294-FM
Kizilkus Akin
2381½ - ½
7.3
Turcan Richard
2174-IM
Can Isik
23610 - 1
7.4
Bochnicka Vladimir
2053-WCM
Sade Defne
19521 - 0
Round 4 on 2019/10/31 at 15:00
Bo.4
  TURKEY - RED
Rtg-7
  ARMENIA
Rtg2 : 2
5.1IM
Nalbant Tuna Onat
2401-FM
Gharibyan Mamikon
23880 - 1
5.2FM
Tanriverdi Enes
2401-FM
Barseghyan Armen Ar.
23810 - 1
5.3FM
Kizilkus Akin
2381-
Sargsyan Tigran R.
23211 - 0
5.4IM
Can Isik
2361-
Gevorgyan Albert
22311 - 0
Round 5 on 2019/11/01 at 15:00
Bo.5
  GREECE
Rtg-4
  TURKEY - RED
Rtg3½: ½
7.1FM
Alexakis Dimitris
2459-IM
Nalbant Tuna Onat
24011 - 0
7.2FM
Spyropoulos Nikolaos
2409-FM
Tanriverdi Enes
2401½ - ½
7.3FM
Katopodis Dimitrios
2353-FM
Kizilkus Akin
23811 - 0
7.4
Chatzieleftheriou Andreas
2258-IM
Can Isik
23611 - 0
Round 6 on 2019/11/03 at 10:00
Bo.4
  TURKEY - RED
Rtg-31
  MALAYSIA - A
Rtg2½:1½
13.1IM
Nalbant Tuna Onat
2401-
Chan Yi Meng Ryan
21300 - 1
13.2FM
Tanriverdi Enes
2401-
Navaratnam Rohan Shan Tze
20611 - 0
13.3IM
Can Isik
2361-
Lee Care Greene
19501 - 0
13.4WCM
Sade Defne
1952-
Hairul Muhd Ilhan Mansiz
1832½ - ½
Round 7 on 2019/11/03 at 17:00
Bo.4
  TURKEY - RED
Rtg-25
  MONGOLIA
Rtg1½:2½
10.1FM
Tanriverdi Enes
2401-IM
Gan-Erdene Sugar
24070 - 1
10.2FM
Kizilkus Akin
2381-
Itgelt Khuyagtsogt
2160½ - ½
10.3IM
Can Isik
2361-FM
Tengis Tsog-Ochir
2111½ - ½
10.4WCM
Sade Defne
1952-WCM
Udval Enkhsaikhan
1721½ - ½
Round 8 on 2019/11/04 at 15:00
Bo.24
  MOLDOVA
Rtg-4
  TURKEY - RED
Rtg1 : 3
11.1FM
Lashkin Jegor
2304-IM
Nalbant Tuna Onat
2401½ - ½
11.2FM
Ceres Dragos
2302-FM
Tanriverdi Enes
24010 - 1
11.3
Baranciuc Alexandr
1923-FM
Kizilkus Akin
2381½ - ½
11.4
Mihailova Alina
1770-WCM
Sade Defne
19520 - 1
Round 9 on 2019/11/05 at 10:00
Bo.4
  TURKEY - RED
Rtg-14
  HUNGARY
Rtg2 : 2
8.1IM
Nalbant Tuna Onat
2401-FM
Krstulovic Alex
2324½ - ½
8.2FM
Kizilkus Akin
2381-FM
Borhy Marcell
2321½ - ½
8.3IM
Can Isik
2361-FM
Csiki Endre
2287½ - ½
8.4WCM
Sade Defne
1952-FM
Gombocz Ferenc Jr.
2200½ - ½