Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2019

Last update 05.11.2019 22:03:30, Creator/Last Upload: User 001

Team-Composition with round-results

  23. TURKMENISTAN (RtgAvg:2111, Captain: FI, FA Annaberdiyev, Serdar / TB1: 9 / TB2: 140)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1FMNurmamedov Azat2368TKM14003937½01½1½11½692274240565,400,602012
2Shirliyev Allayar2149TKM14004160½00½½+01½492228214133,19-0,1940-7,6
3Annageldiyev Azatgeldi1790TKM1400380510½0001,56214418951,51,090,414016,4
4Halynyazow Vepaly1903TKM1400402010010½2,56214920872,51,301,204048
5WFMShohradowa Lala2024TKM14004089½110½0361922192233,79-0,7940-31,6

Player info

Nurmamedov Azat FM 2368 TKM Rp:2405
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
16IMMurzin Volodar2433RUS25046,5w ½1
226CMAronyak Ghosh2380IND24505w 01
3107Miletic Vuk2105MNE21082s 11
428FMSahidi Samir2374SVK23166w ½1
57FMBudisavljevic Luka2432SRB22544,5s 11
6153Singh Eshwant1910MAS18853s ½1
745FMKrstulovic Alex2324HUN22444w 11
889Risteski Emil2197MKD19262,5s 11
952FMJuksta Karolis2310LTU24887w ½1
Shirliyev Allayar 2149 TKM Rp:2141
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
122IMMakarian Rudik2386RUS22713s ½2
2100Srihari Lakshmi2136IND22715,5s 02
3115Pobor Milo2064MNE22064w 02
460FMHaring Filip2294SVK21253,5s ½2
550FMMilosevic Milos2312SRB20282,5w ½2
6173Cheah Kah Hoe1815MAS19674,5- 1K2
746FMBorhy Marcell2321HUN21894s 02
8112Jordanov Mihail2080MKD19223w 12
982Stremavicius Pijus2230LTU22515s ½2
Annageldiyev Azatgeldi 1790 TKM Rp:1895
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
119FMAvalyan Artur2395RUS22793,5w 13
285FMAjay Karthikeyan2214IND22706,5w 03
3117Vuckovic Marko2054MNE20223s ½3
493Turcan Richard2174SVK22065,5w 03
559FMTadic Stefan2295SRB20874,5s 03
6187Foo Jiu Weir Brien1731MAS18825,5s 03
Halynyazow Vepaly 1903 TKM Rp:2087
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
141WCMGarifullina Leya2330RUS22334,5s 14
286Utsab Chatterjee2211IND20223s 04
5108WFMSrdanovic Jovana2100SRB19263w 04
787FMGombocz Ferenc Jr.2200HUN20355w 13
8147Veljanoski Andrej1936MKD21087,5s 03
9104Butvilas Aistis2116LTU20644,5w ½3
Shohradowa Lala WFM 2024 TKM Rp:1922
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
3122Vujovic Savo2040MNE20184w ½4
4154Slaba Andrea1907SVK20384s 14
6186WCMDing Dao En1731MAS15753w 14
7130Juhasz Judit2004HUN26235s 04
8163Velkovski Kristijan1866MKD17012,5w ½4
9136Bagvilas Lukas1983LTU20083,5s 04

Board Pairings

Round 1 on 2019/10/29 at 15:00
Bo.26
  TURKMENISTAN
Rtg-2
  RUSSIA
Rtg3 : 1
2.1FM
Nurmamedov Azat
2368-IM
Murzin Volodar
2433½ - ½
2.2
Shirliyev Allayar
2149-IM
Makarian Rudik
2386½ - ½
2.3
Annageldiyev Azatgeldi
1790-FM
Avalyan Artur
23951 - 0
2.4
Halynyazow Vepaly
1903-WCM
Garifullina Leya
23301 - 0
Round 2 on 2019/10/30 at 10:00
Bo.26
  TURKMENISTAN
Rtg-19
  INDIA
Rtg0 : 4
8.1FM
Nurmamedov Azat
2368-CM
Aronyak Ghosh
23800 - 1
8.2
Shirliyev Allayar
2149-
Srihari Lakshmi
21360 - 1
8.3
Annageldiyev Azatgeldi
1790-FM
Ajay Karthikeyan
22140 - 1
8.4
Halynyazow Vepaly
1903-
Utsab Chatterjee
22110 - 1
Round 3 on 2019/10/30 at 17:00
Bo.28
  MONTENEGRO
Rtg-26
  TURKMENISTAN
Rtg2 : 2
17.1
Miletic Vuk
2105-FM
Nurmamedov Azat
23680 - 1
17.2
Pobor Milo
2064-
Shirliyev Allayar
21491 - 0
17.3
Vuckovic Marko
2054-
Annageldiyev Azatgeldi
1790½ - ½
17.4
Vujovic Savo
2040-WFM
Shohradowa Lala
2024½ - ½
Round 4 on 2019/10/31 at 15:00
Bo.26
  TURKMENISTAN
Rtg-21
  SLOVAKIA
Rtg2 : 2
12.1FM
Nurmamedov Azat
2368-FM
Sahidi Samir
2374½ - ½
12.2
Shirliyev Allayar
2149-FM
Haring Filip
2294½ - ½
12.3
Annageldiyev Azatgeldi
1790-
Turcan Richard
21740 - 1
12.4WFM
Shohradowa Lala
2024-
Slaba Andrea
19071 - 0
Round 5 on 2019/11/01 at 15:00
Bo.8
  SERBIA
Rtg-26
  TURKMENISTAN
Rtg2½:1½
10.1FM
Budisavljevic Luka
2432-FM
Nurmamedov Azat
23680 - 1
10.2FM
Milosevic Milos
2312-
Shirliyev Allayar
2149½ - ½
10.3FM
Tadic Stefan
2295-
Annageldiyev Azatgeldi
17901 - 0
10.4WFM
Srdanovic Jovana
2100-
Halynyazow Vepaly
19031 - 0
Round 6 on 2019/11/03 at 10:00
Bo.39
  MALAYSIA - B
Rtg-26
  TURKMENISTAN
Rtg1½:2½
15.1
Singh Eshwant
1910-FM
Nurmamedov Azat
2368½ - ½
15.2
Cheah Kah Hoe
1815-
Shirliyev Allayar
2149- - +
15.3
Foo Jiu Weir Brien
1731-
Annageldiyev Azatgeldi
17901 - 0
15.4WCM
Ding Dao En
1731-WFM
Shohradowa Lala
20240 - 1
Round 7 on 2019/11/03 at 17:00
Bo.26
  TURKMENISTAN
Rtg-14
  HUNGARY
Rtg2 : 2
14.1FM
Nurmamedov Azat
2368-FM
Krstulovic Alex
23241 - 0
14.2
Shirliyev Allayar
2149-FM
Borhy Marcell
23210 - 1
14.3
Halynyazow Vepaly
1903-FM
Gombocz Ferenc Jr.
22001 - 0
14.4WFM
Shohradowa Lala
2024-
Juhasz Judit
20040 - 1
Round 8 on 2019/11/04 at 15:00
Bo.30
  NORTH MACEDONIA
Rtg-26
  TURKMENISTAN
Rtg1½:2½
13.1
Risteski Emil
2197-FM
Nurmamedov Azat
23680 - 1
13.2
Jordanov Mihail
2080-
Shirliyev Allayar
21490 - 1
13.3
Veljanoski Andrej
1936-
Halynyazow Vepaly
19031 - 0
13.4
Velkovski Kristijan
1866-WFM
Shohradowa Lala
2024½ - ½
Round 9 on 2019/11/05 at 10:00
Bo.26
  TURKMENISTAN
Rtg-23
  LITHUANIA
Rtg1½:2½
9.1FM
Nurmamedov Azat
2368-FM
Juksta Karolis
2310½ - ½
9.2
Shirliyev Allayar
2149-
Stremavicius Pijus
2230½ - ½
9.3
Halynyazow Vepaly
1903-
Butvilas Aistis
2116½ - ½
9.4WFM
Shohradowa Lala
2024-
Bagvilas Lukas
19830 - 1