Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

22nd European Team Chess Championship 2019 Open

Last update 02.11.2019 15:17:32, Creator/Last Upload: Georgian chess federation

Team-Composition with round-results

  13. Israel (RtgAvg:2635, Captain: David Glaz Ilana / TB1: 10 / TB2: 158,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1GMRodshtein Maxim2684ISR2806851½01½½½00382595250810-19,3
2GMPostny Evgeny2597ISR2804344½½½½½0½372554250410-9,1
3GMSmirin Ilia2599ISR28019901½½½½115725322690108,6
4GMNabaty Tamir2658ISR2809052110½10115,582478261910-3,4
5GMMikhalevski Victor2570ISR280191400½1½1362479247910-7,5

Player info

Rodshtein Maxim GM 2684 ISR Rp:2508
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
132GMDjukic Nikola2517MNE25194w ½1
260GMGeorgiev Kiril2577MKD26284s 01
372GMTari Aryan2630NOR26534,5w 11
498IMTutisani Noe2412GEO25223,5s ½1
525GMGrandelius Nils2691SWE26454w ½1
67GMPapaioannou Ioannis2645GRE24181,5s ½1
737GMSaric Ivan2667CRO27234,5s 01
870GMJobava Baadur2617GEO25833,5w 01
Postny Evgeny GM 2597 ISR Rp:2504
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
133GMBlagojevic Dragisa2500MNE23813s ½2
373GMChristiansen Johan-Sebastian2558NOR27274,5s ½2
499IMPetriashvili Nikoloz2441GEO24313w ½2
526GMHillarp Persson Tiger2550SWE25373,5s ½2
738GMBosiocic Marin2619CRO26935,5w ½2
892GMCheparinov Ivan2670GEO27336,5s 02
987GMKulaots Kaido2542EST25143,5s ½1
Smirin Ilia GM 2599 ISR Rp:2690
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
261GMNedev Trajko2500MKD22871w 12
374GMSalomon Johan2507NOR24883w ½3
4100IMKacharava Nikolozi2428GEO23811,5s ½3
6181GMBanikas Hristos2597GRE26134w ½2
740GMBrkic Ante2600CRO25163,5s ½3
893GMPantsulaia Levan2603GEO25734,5w 13
988GMVolodin Aleksandr2491EST25254w 12
Nabaty Tamir GM 2658 ISR Rp:2619
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
135IMDraskovic Luka2460MNE24954,5w 13
262IMPancevski Filip2490MKD25854,5s 13
376IMHaldorsen Benjamin2440NOR25383,5s 04
4102FMOboladze Luka2336GEO25224w ½4
527IMWesterberg Jonathan2546SWE24893w 13
6182GMHalkias Stelios2530GRE27815,5s 03
894GMPaichadze Luka2574GEO25133s 14
989GMKanep Meelis2448EST26074s 13
Mikhalevski Victor GM 2570 ISR Rp:2479
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
136IMKalezic Blazo2455MNE23722,5s 04
263IMNikolovski Nikola2424MKD25194,5w 04
528GMBlomqvist Erik2523SWE26045,5s ½4
6183GMMastrovasilis Athanasios2521GRE25814,5w 14
741GMMartinovic Sasa2539CRO24631,5w ½4
991IMSepp Olav2411EST23401,5w 14

Board Pairings

Round 1 on 2019/10/24 at 15:00
Bo.11
  Israel
Rtg-31
  Montenegro
Rtg2 : 2
11.1GM
Rodshtein Maxim
2684-GM
Djukic Nikola
2517½ - ½
11.2GM
Postny Evgeny
2597-GM
Blagojevic Dragisa
2500½ - ½
11.3GM
Nabaty Tamir
2658-IM
Draskovic Luka
24601 - 0
11.4GM
Mikhalevski Victor
2570-IM
Kalezic Blazo
24550 - 1
Round 2 on 2019/10/25 at 15:00
Bo.29
  Republic of North Macedonia
Rtg-11
  Israel
Rtg2 : 2
11.1GM
Georgiev Kiril
2577-GM
Rodshtein Maxim
26841 - 0
11.2GM
Nedev Trajko
2500-GM
Smirin Ilia
25990 - 1
11.3IM
Pancevski Filip
2490-GM
Nabaty Tamir
26580 - 1
11.4IM
Nikolovski Nikola
2424-GM
Mikhalevski Victor
25701 - 0
Round 3 on 2019/10/26 at 15:00
Bo.11
  Israel
Rtg-25
  Norway
Rtg2 : 2
8.1GM
Rodshtein Maxim
2684-GM
Tari Aryan
26301 - 0
8.2GM
Postny Evgeny
2597-GM
Christiansen Johan-Sebastian
2558½ - ½
8.3GM
Smirin Ilia
2599-GM
Salomon Johan
2507½ - ½
8.4GM
Nabaty Tamir
2658-IM
Haldorsen Benjamin
24400 - 1
Round 4 on 2019/10/27 at 15:00
Bo.37
  Georgia 2
Rtg-11
  Israel
Rtg2 : 2
10.1IM
Tutisani Noe
2412-GM
Rodshtein Maxim
2684½ - ½
10.2IM
Petriashvili Nikoloz
2441-GM
Postny Evgeny
2597½ - ½
10.3IM
Kacharava Nikolozi
2428-GM
Smirin Ilia
2599½ - ½
10.4FM
Oboladze Luka
2336-GM
Nabaty Tamir
2658½ - ½
Round 5 on 2019/10/28 at 15:00
Bo.11
  Israel
Rtg-20
  Sweden
Rtg2½:1½
10.1GM
Rodshtein Maxim
2684-GM
Grandelius Nils
2691½ - ½
10.2GM
Postny Evgeny
2597-GM
Hillarp Persson Tiger
2550½ - ½
10.3GM
Nabaty Tamir
2658-IM
Westerberg Jonathan
25461 - 0
10.4GM
Mikhalevski Victor
2570-GM
Blomqvist Erik
2523½ - ½
Round 6 on 2019/10/30 at 15:00
Bo.18
  Greece
Rtg-11
  Israel
Rtg2 : 2
6.1GM
Papaioannou Ioannis
2645-GM
Rodshtein Maxim
2684½ - ½
6.2GM
Banikas Hristos
2597-GM
Smirin Ilia
2599½ - ½
6.3GM
Halkias Stelios
2530-GM
Nabaty Tamir
26581 - 0
6.4GM
Mastrovasilis Athanasios
2521-GM
Mikhalevski Victor
25700 - 1
Round 7 on 2019/10/31 at 15:00
Bo.15
  Croatia
Rtg-11
  Israel
Rtg2½:1½
6.1GM
Saric Ivan
2667-GM
Rodshtein Maxim
26841 - 0
6.2GM
Bosiocic Marin
2619-GM
Postny Evgeny
2597½ - ½
6.3GM
Brkic Ante
2600-GM
Smirin Ilia
2599½ - ½
6.4GM
Martinovic Sasa
2539-GM
Mikhalevski Victor
2570½ - ½
Round 8 on 2019/11/01 at 15:00
Bo.11
  Israel
Rtg-14
  Georgia
Rtg2 : 2
11.1GM
Rodshtein Maxim
2684-GM
Jobava Baadur
26170 - 1
11.2GM
Postny Evgeny
2597-GM
Cheparinov Ivan
26700 - 1
11.3GM
Smirin Ilia
2599-GM
Pantsulaia Levan
26031 - 0
11.4GM
Nabaty Tamir
2658-GM
Paichadze Luka
25741 - 0
Round 9 on 2019/11/02 at 11:00
Bo.32
  Estonia
Rtg-11
  Israel
Rtg½ :3½
10.1GM
Kulaots Kaido
2542-GM
Postny Evgeny
2597½ - ½
10.2GM
Volodin Aleksandr
2491-GM
Smirin Ilia
25990 - 1
10.3GM
Kanep Meelis
2448-GM
Nabaty Tamir
26580 - 1
10.4IM
Sepp Olav
2411-GM
Mikhalevski Victor
25700 - 1