Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:

25th European Club Cup 2009 Ohrid, FYROM Macedonia

Last update 10.10.2009 21:04:46, Creator/Last Upload: IRMA UND WERNER STUBENVOLL

Team-Composition with round-results

44. Aarhus Skolerne (RtgAvg:2275, TB1: 5 / TB2: 14)
Bo.NameRtgFED1234567Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1IMJelling Erik2379DEN0½00½016235420480,51,50-1,0010-10
2Pedersen Finn2340DEN0½½001½2,57233021991,51,93-0,4315-6,4
3FMBoe Mads2335DEN½½00½½26223320751,52,08-0,5815-8,7
4Jacobsen Bo2321DEN0½½0010272252206612,49-1,4915-22,4
5Ochsner Bjorn Moller2124DEN011½1½047220622273,51,462,041530,6
6Husted Peter2153DEN0100142220202711,65-0,6515-9,8
7Grand Hans-Henrik2096DEN1000½1,55216720181,52,07-0,5715-8,6

Player info

Jelling Erik IM 2379 DEN Rp:2048
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1291GMNakamura Hikaru2735USA27415w 01
3154FMMoen Andreas2317NOR23862,5s ½1
4161GMFeller Sebastien2570FRA25803,5s 01
5272GMRuck Robert2548HUN25704w 01
6366Pasko Llambi0ALB22141,5s ½1
7220GMChatalbashev Boris2556BUL25734w 01
Pedersen Finn 2340 DEN Rp:2199
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1292GMGeorgiev Kiril2663BUL26775s 02
28IMPedersen Christian Kyndel2440DEN25634,5w ½1
3155FMTrygstad Kristian2316NOR22812w ½2
4160GMFedorchuk Sergey A2643UKR26314,5w 02
5273GMManik Mikulas2426SVK24854s 02
6367Morina Ibrahim0ALB15350w 12
7221IMDancevski Orce2422MKD23842,5s ½2
Boe Mads FM 2335 DEN Rp:2075
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
210FMBaekgaard Martin2311DEN20140,5s ½2
3156Stubberud Ornulf2229NOR24233,5s ½3
4162GMHauchard Arnaud2527FRA25143,5s 03
5274IMAntoniewski Rafal2558POL27026w 03
6368Hazizi Mehmet0ALB19552s ½3
7223FMStojcevski Zoran2375MKD22883w ½3
Jacobsen Bo 2321 DEN Rp:2066
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1293GMChernin Alexander2605HUN26615w 03
211FMChristensen Stefan2239DEN21241w ½3
3157Kovachev Daniel Jakobsen2208NOR24924,5w ½4
4163GMChuchelov Vladimir2598BEL25214w 04
5275IMLipka Juraj2418SVK23103s 04
6371Sela Kamber0ALB19132w 14
7224FMOrgandziev Oliver2297MKD21722,5s 04
Ochsner Bjorn Moller 2124 DEN Rp:2227
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1294GMKovalev Andrei2515BLR25084s 04
213Helledie Anders2215DEN21472,5s 14
3158Getz Nicolai2263NOR23093,5s 15
4164GMRelange Eloi2473FRA21761s ½5
5276Vitouch Anatol2294AUT22553w 15
6369Pasko Sotir0ALB18672,5s ½5
7225FMAndonovski Ljubisa2281MKD22682w 05
Husted Peter 2153 DEN Rp:2027
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1321FMMaros Milan2330SVK24493,5w 05
214Jensen Bjarke2249DEN21633w 15
3159Persson Mats2198SWE23324,5w 06
5277Bozinovic Boban2104AUT20692,5s 06
Grand Hans-Henrik 2096 DEN Rp:2018
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1295Haas Bernhard2004AUT00s 16
215CMRathlev Jakob2216DEN28375s 06
4364IMBergez Luc2369FRA23962w 06
6370Zarka Artur1979ALB21306,5w 06
7226FMIlic Ljubomir2267MKD18661,5s ½6

Board Pairings

Round 1 on 2009/10/04 at 15:00
Bo.43Aarhus Skolerne-16Husek Wien1 : 5 PGN
16.1IM
Jelling Erik
-GM
Nakamura Hikaru
0 - 1 PGN
16.2
Pedersen Finn
-GM
Georgiev Kiril
0 - 1 PGN
16.3
Jacobsen Bo
-GM
Chernin Alexander
0 - 1 PGN
16.4
Ochsner Bjorn Moller
-GM
Kovalev Andrei
0 - 1 PGN
16.5
Husted Peter
-FM
Maros Milan
0 - 1 PGN
16.6
Grand Hans-Henrik
-
Haas Bernhard
1 - 0 PGN
Round 2 on 2009/10/05 at 15:00
Bo.43Aarhus Skolerne-35Jetsmark3½:2½ PGN
21.1
Pedersen Finn
-IM
Pedersen Christian Kyndel
½ - ½ PGN
21.2FM
Boe Mads
-FM
Baekgaard Martin
½ - ½ PGN
21.3
Jacobsen Bo
-FM
Christensen Stefan
½ - ½ PGN
21.4
Ochsner Bjorn Moller
-
Helledie Anders
1 - 0 PGN
21.5
Husted Peter
-
Jensen Bjarke
1 - 0 PGN
21.6
Grand Hans-Henrik
-CM
Rathlev Jakob
0 - 1 PGN
Round 3 on 2009/10/06 at 15:00
Bo.44Oslo Schakselskap-43Aarhus Skolerne3 : 3 PGN
19.1FM
Moen Andreas
-IM
Jelling Erik
½ - ½ PGN
19.2FM
Trygstad Kristian
-
Pedersen Finn
½ - ½ PGN
19.3
Stubberud Ornulf
-FM
Boe Mads
½ - ½ PGN
19.4
Kovachev Daniel Jakobsen
-
Jacobsen Bo
½ - ½ PGN
19.5
Getz Nicolai
-
Ochsner Bjorn Moller
0 - 1 PGN
19.6
Persson Mats
-
Husted Peter
1 - 0 PGN
Round 4 on 2009/10/07 at 15:00
Bo.15EVRY Grand Roque-43Aarhus Skolerne5½: ½ PGN
13.1GM
Feller Sebastien
-IM
Jelling Erik
1 - 0
13.2GM
Fedorchuk Sergey A
-
Pedersen Finn
1 - 0
13.3GM
Hauchard Arnaud
-FM
Boe Mads
1 - 0
13.4GM
Chuchelov Vladimir
-
Jacobsen Bo
1 - 0
13.5GM
Relange Eloi
-
Ochsner Bjorn Moller
½ - ½
13.6IM
Bergez Luc
-
Grand Hans-Henrik
1 - 0
Round 5 on 2009/10/08 at 15:00
Bo.43Aarhus Skolerne-29ASVOe Pamhagen1 : 5 PGN
18.1IM
Jelling Erik
-GM
Ruck Robert
0 - 1
18.2
Pedersen Finn
-GM
Manik Mikulas
0 - 1
18.3FM
Boe Mads
-IM
Antoniewski Rafal
0 - 1
18.4
Jacobsen Bo
-IM
Lipka Juraj
0 - 1
18.5
Ochsner Bjorn Moller
-
Vitouch Anatol
1 - 0
18.6
Husted Peter
-
Bozinovic Boban
0 - 1
Round 6 on 2009/10/09 at 15:00
Bo.54Roskovec-43Aarhus Skolerne2½:3½ PGN
23.1
Pasko Llambi
-IM
Jelling Erik
½ - ½
23.2
Morina Ibrahim
-
Pedersen Finn
0 - 1
23.3
Hazizi Mehmet
-FM
Boe Mads
½ - ½
23.4
Sela Kamber
-
Jacobsen Bo
0 - 1
23.5
Pasko Sotir
-
Ochsner Bjorn Moller
½ - ½
23.6
Zarka Artur
-
Grand Hans-Henrik
1 - 0
Round 7 on 2009/10/10 at 15:00
Bo.43Aarhus Skolerne-30Gambit-Peksim Skopje1½:4½ PGN
18.1IM
Jelling Erik
-GM
Chatalbashev Boris
0 - 1
18.2
Pedersen Finn
-IM
Dancevski Orce
½ - ½
18.3FM
Boe Mads
-FM
Stojcevski Zoran
½ - ½
18.4
Jacobsen Bo
-FM
Organdziev Oliver
0 - 1
18.5
Ochsner Bjorn Moller
-FM
Andonovski Ljubisa
0 - 1
18.6
Grand Hans-Henrik
-FM
Ilic Ljubomir
½ - ½