46 Open Internacional de Escacs Vila de Sitges Grup A 283604

Organizer(s)Ferret Soler, Antoni 2282879
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorFerret Soler, Antoni 2282879
Chief ArbiterIA Navarro Perez, Manuel 2207010
Deputy Chief ArbiterAA Garcia Gonzalez, Ernest 24520101
ArbiterAA Cintas Zuazua, Guillem 2284910
Time control (Standard)90'+30" finish
LocationSitges (Barcelona)
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2022/07/22 to 2022/07/30
Rating-Ø2040
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 25.06.2022 21:31:17, Creator/Last Upload: Manuel Navarro Perez

Tournament selectionGrup A, Grup B
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIRtgNsexTypClub/City
1
IMClarke Brandon G I400319ENG24700
2
GMMunoz Miguel3800229PER24122464Lira Vendrellenca
3
IMCruz Jonathan3802124PER23750Valencia
4
IMAnuj Shrivatri35070924IND23560U18
5
IMBergez Luc606600FRA23280
6
IMTorres Rosas Luis Carlos5111080MEX23280
7
IMCruz Filemon3800296PER23230Valencia
8
FMBhambure Shantanu5025931IND23200
9
FMSharan Rao5073464IND22740
10
FMKvaloy Aksel Bu1528815NOR22700U18
11
Saurabh Anand5094496IND22600
12
FMSauravh Khherdekar5008646IND22190
13
Anustoop Biswas5093821IND22020
14
Ferey Antonin36051454FRA21810
15
Arpan Das (Jr)25077155IND21780U18
16
FMPhadke Sohan5016223IND21770
17
Roca Planas Edgar24561290ESP21592374U18Sant Andreu C.E.
18
Dahale Atul5037794IND21530
19
FMWebb Laurence E402389ENG21500
20
Soham Datar5097169IND21110
21
MKCastaner Harster Xavier2208326ESP20832221Jake C.E.
22
WIMFernandez Rivero Karla July3517489CUB20580w
23
Caldentey Ayas Daniel2256177ESP20482122Sitges Prado Suburenc P.E.
24
Munoz Cuesta Emilio Josep2258153ESP20382156Sitges Prado Suburenc, P.E.
25
WFMBlanco Garcia Liliam Barbara3511561CUB20310w
26
CMMehrad Ahmad Tamim11700491AFG20150
27
Ellis Antoine36019992FRA20020
28
Almirall Botella Jaume2214393ESP19922147Sitges Prado Suburenc, P.E.
29
Oksendal Martin1554107NOR19900U18
30
Anguera Staina Maxim54507731ESP19752119U18Sitges Prado Suburenc, P.E.
31
MKComellas Blanchart Jordi2291096ESP19452154Tres Peons C.E.
32
MKAltisen Palmada Roberto2208652ESP19342097Vilafranca C.E.
33
CMDaakshin Arun366195016IND19270U18
34
Nambiar Vivek5005329IND18700
35
Rounaiv Rana25693735IND18520U18
36
MKPrats Rodriguez Juan Bosco2221411ESP18502111Sant Boi C.E.
37
Parayre Soguero Jordi2223228ESP18152020Peons Del Bruc, Club D'escacs
38
Kumar Sanjit S468142ENG17810U18
39
WFMGreeshma Anand Dhumal45059900IND17490w
40
Wynarczyk Raymond415081ENG17400
41
Cordova-Lopez Diego Anton459313ENG17260U18
42
Abenia Porroche Roberto32024932ESP16600Ara
43
Altes Rull Marc24584916ESP15851868Tarragona C.E.
44
Boers Matthieu32067569CAT14971703Sitges Prado Suburenc, P.E.
45
ACMFolch Boix Miquel54526027ESP13971723Tarragona C.E.
Advertisement
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 21.06.2022 14:14
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use