23rd European Team Chess Championship 2021 - Open

Organizer(s)European Chess Union, Slovenian Chess Federation
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorNina Rob
Chief ArbiterIA Nikolopoulos, Panagiotis 4226070
Deputy Chief ArbiterIA Srebrnic, Ana 14603314; IA Biagioli, Marco 841285
ArbiterBertagnolli, Gerhard 815985; Rajkovic, Radisa 14603187; Valkovic, Kristian 14513200; Rustamov, Lutfiyar 13401203; Kiroski, Toni 15000265; Sikora, Jan 305405; Draskovic, Davor 944327; Gerguri, Fatmir 22100075; Goljovic, Rade 935255; Dobrovoljc, Andreja 14609835; Mohr, Pablo 14631849; Drobne, Marjan 14602261; Fiala, Zdenek 330680; Loviscek, Matjaz 14603241
Time control (Standard)90'/40m + 30'/end & 30"/m
LocationCatez, Slovenia
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System for teams
Rating calculationRating international
Date2021/11/12 to 2021/11/21
Rating-Ø2518
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.11.2021 21:01:29, Creator/Last Upload: slochess

Tournament selectionWomen, Open
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for fedALB, ARM, AUT, AZE, BEL, CRO, CZE, DEN, ENG, ESP, FIN, FRA, GEO, GER, GRE, HUN, IRL, ISL, ISR, ITA, KOS, LTU, MKD, MNE, NED, NOR, POL, ROU, RUS, SCO, SLO, SRB, SUI, SVK, SWE, TUR, UKR, WLS for this tournament
ListsTeam-Starting rank
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Final Ranking crosstable after 9 Rounds
Starting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups
Team pairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
The best playersBoard list
Statistics, Playing schedule
GamesThere are 684 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team composition for federation SLO

SLO
  32. Slovenia 1 (RtgAvg:2575, Captain: Mikac, Matjaz / TB1: 7 / TB2: 117,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1GMLenic Luka2633SLO14603853½½½1½½½½4,5825912634100,6
2GMBorisek Jure2595SLO14603152½10½½002,572508240610-17,6
3GMSkoberne Jure2562SLO1460429910½0½1½03,582491244810-12,2
4GMSebenik Matej2509SLO146022961½½½½½½15,0824322527102,7
5IMJanzelj Tim2474SLO1460791310½001,552386223710-14,9
  34. Slovenia 2 (RtgAvg:2396, Captain: Kos, Toni / TB1: 7 / TB2: 80,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpKrtg+/-
1IMSubelj Jan2458SLO14618583½½1100½½4,08255625561010,4
2FMDobrovoljc Vid2414SLO146098430½½1002,062428230310-7,5
3FMTisaj Domen2369SLO14628708001½001,562459226620-14,2
4FMBrilej Jaka2341SLO14618818½½½10½3,06249524952023,8
5FMStevanic David2318SLO146139210110002,062357223220-11,8

Player info

Lenic Luka GM 2633 SLO Rp:2634
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
268GMErdos Viktor2615HUN25873,0w ½1
341IMAgopov Mikael2430FIN25744,5s ½1
4131GMGiri Anish2774NED27396,0w ½1
5153IMSubelj Jan2458SLO25564,0w 11
611GMRagger Markus2668AUT25092,5s ½1
791IMLaurusas Tomas2553LTU25864,5s ½1
876GMNabaty Tamir2649ISR25533,0w ½1
983GMMoroni Luca Jr2580ITA25373,5w ½1
Borisek Jure GM 2595 SLO Rp:2406
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1163FMKanyamarala Tarun2321IRL24073,5s ½1
342FMKoykka Pekka2353FIN22491,0w 12
4132GMVan Foreest Jorden2701NED27146,5s 02
612GMDragnev Valentin2548AUT25174,5w ½2
792IMKazakouski Valery2490LTU27497,0w ½2
878GMSmirin Ilia2616ISR27095,5s 02
985GMValsecchi Alessio2527ITA24943,0s 02
Skoberne Jure GM 2562 SLO Rp:2448
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1164FMJessel Stephen2297IRL22402,5w 12
266GMBerkes Ferenc2676HUN27515,0s 02
4133GMWarmerdam Max2608NED25063,0w ½3
5154FMDobrovoljc Vid2414SLO23032,0s 02
613IMBlohberger Felix2490AUT25444,5s ½3
7189FMKlabis Rokas2353LTU23703,0s 13
879GMPostny Evgeny2557ISR26124,5w ½3
982IMSonis Francesco2536ITA26205,0w 03
Sebenik Matej GM 2509 SLO Rp:2527
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1165Nemeth Zalan2163IRL22723,0s 13
267GMBanusz Tamas2607HUN24471,5w ½3
343IMNyysti Sampsa2325FIN26145,5s ½3
4135GMVan Den Doel Erik2594NED23902,0s ½4
5155FMTisaj Domen2369SLO22661,5w ½3
614GMShengelia David2513AUT24283,0w ½4
793FMBrazdzionis Andrius2356LTU23723,5w ½4
984IMLodici Lorenzo2529ITA24643,5s 14
Janzelj Tim IM 2474 SLO Rp:2237
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1166WIMKanyamarala Trisha2089IRL21072,5w 14
269GMGledura Benjamin2635HUN27716,5s 04
344FMRonka Erik2321FIN24343,5w ½4
5156FMBrilej Jaka2341SLO24953,0s 04
880GMBoruchovsky Avital2542ISR25313,5s 04
Subelj Jan IM 2458 SLO Rp:2556
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
176GMNabaty Tamir2649ISR25533,0w ½1
2126GMBogner Sebastian2574SUI25634,0w ½1
3183IMPancevski Filip2490MKD23122,0s 11
4146FMToczek Grzegorz2296WLS22912,0w 11
5149GMLenic Luka2633SLO26344,5s 01
656GMNisipeanu Liviu-Dieter2651GER26173,5s 01
761GMBanikas Hristos2592GRE25362,5w ½1
8178GMPechac Jergus2562SVK26284,5w ½1
Dobrovoljc Vid FM 2414 SLO Rp:2303
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
177GMMikhalevski Victor2559ISR25823,5s 02
3184IMNikolovski Nikola2401MKD23923,5w ½2
4148Pleasants Allan J2001WLS22722,5s ½2
5151GMSkoberne Jure2562SLO24483,5w 12
763GMPavlidis Antonios2536GRE25333,5s 02
8179IMDruska Juraj2508SVK25404,5s 02
Tisaj Domen FM 2369 SLO Rp:2266
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
179GMPostny Evgeny2557ISR26124,5w 03
2128GMGeorgiadis Nico2553SUI26145,0s 02
4192Davis Lee1972WLS14910,0w 13
5152GMSebenik Matej2509SLO25275,0s ½3
659GMKeymer Vincent2639GER26665,0w 02
765IMKourkoulos-Arditis Stamatis2524GRE26494,5w 03
Brilej Jaka FM 2341 SLO Rp:2495
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
180GMBoruchovsky Avital2542ISR25313,5s ½4
2129IMKurmann Oliver2458SUI25655,0w ½3
3185IMLazov Toni2393MKD23302,5s ½3
5172IMJanzelj Tim2474SLO22371,5w 14
658GMBluebaum Matthias2647GER25914,0s 03
8180IMPetenyi Tamas2458SVK23972,5w ½3
Stevanic David FM 2318 SLO Rp:2232
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
2130IMBaenziger Fabian2403SUI25413,5s 04
3190Mihov Filip2255MKD21261,5w 14
4191Weatherlake John P1890WLS15000,0s 14
660GMSvane Rasmus2628GER27105,5w 04
764GMKelires Andreas2535GRE26065,0s 04
8181IMSahidi Samir2432SVK25264,5s 04

Board Pairings

Round 1 on 2021/11/12 at 15.00
Bo.34
  Slovenia 2
Rtg-15
  Israel
Rtg1 : 3
15.1IM
Subelj, Jan
2458-GM
Nabaty, Tamir
2649½ - ½
15.2FM
Dobrovoljc, Vid
2414-GM
Mikhalevski, Victor
25590 - 1
15.3FM
Tisaj, Domen
2369-GM
Postny, Evgeny
25570 - 1
15.4FM
Brilej, Jaka
2341-GM
Boruchovsky, Avital
2542½ - ½
Bo.38
  Ireland
Rtg-19
  Slovenia 1
Rtg½ :3½
19.1FM
Kanyamarala, Tarun
2321-GM
Borisek, Jure
2595½ - ½
19.2FM
Jessel, Stephen
2297-GM
Skoberne, Jure
25620 - 1
19.3
Nemeth, Zalan
2163-GM
Sebenik, Matej
25090 - 1
19.4WIM
Kanyamarala, Trisha
2089-IM
Janzelj, Tim
24740 - 1
Round 2 on 2021/11/13 at 15.00
Bo.19
  Slovenia 1
Rtg-10
  Hungary
Rtg1 : 3
8.1GM
Lenic, Luka
2633-GM
Erdos, Viktor
2615½ - ½
8.2GM
Skoberne, Jure
2562-GM
Berkes, Ferenc
26760 - 1
8.3GM
Sebenik, Matej
2509-GM
Banusz, Tamas
2607½ - ½
8.4IM
Janzelj, Tim
2474-GM
Gledura, Benjamin
26350 - 1
Bo.34
  Slovenia 2
Rtg-26
  Switzerland
Rtg1 : 3
16.1IM
Subelj, Jan
2458-GM
Bogner, Sebastian
2574½ - ½
16.2FM
Tisaj, Domen
2369-GM
Georgiadis, Nico
25530 - 1
16.3FM
Brilej, Jaka
2341-IM
Kurmann, Oliver
2458½ - ½
16.4FM
Stevanic, David
2318-IM
Baenziger, Fabian
24030 - 1
Round 3 on 2021/11/14 at 15.00
Bo.35
  Finland
Rtg-19
  Slovenia 1
Rtg1½:2½
12.1IM
Agopov, Mikael
2430-GM
Lenic, Luka
2633½ - ½
12.2FM
Koykka, Pekka
2353-GM
Borisek, Jure
25950 - 1
12.3IM
Nyysti, Sampsa
2325-GM
Sebenik, Matej
2509½ - ½
12.4FM
Ronka, Erik
2321-IM
Janzelj, Tim
2474½ - ½
Bo.33
  North Macedonia
Rtg-34
  Slovenia 2
Rtg1 : 3
18.1IM
Pancevski, Filip
2490-IM
Subelj, Jan
24580 - 1
18.2IM
Nikolovski, Nikola
2401-FM
Dobrovoljc, Vid
2414½ - ½
18.3IM
Lazov, Toni
2393-FM
Brilej, Jaka
2341½ - ½
18.4
Mihov, Filip
2255-FM
Stevanic, David
23180 - 1
Round 4 on 2021/11/15 at 15.00
Bo.19
  Slovenia 1
Rtg-6
  Netherlands
Rtg1½:2½
6.1GM
Lenic, Luka
2633-GM
Giri, Anish
2774½ - ½
6.2GM
Borisek, Jure
2595-GM
Van Foreest, Jorden
27010 - 1
6.3GM
Skoberne, Jure
2562-GM
Warmerdam, Max
2608½ - ½
6.4GM
Sebenik, Matej
2509-GM
Van Den Doel, Erik
2594½ - ½
Bo.34
  Slovenia 2
Rtg-39
  Wales
Rtg3½: ½
17.1IM
Subelj, Jan
2458-FM
Toczek, Grzegorz
22961 - 0
17.2FM
Dobrovoljc, Vid
2414-
Pleasants, Allan J
2001½ - ½
17.3FM
Tisaj, Domen
2369-
Davis, Lee
19721 - 0
17.4FM
Stevanic, David
2318-
Weatherlake, John P
18901 - 0
Round 5 on 2021/11/16 at 15.00
Bo.19
  Slovenia 1
Rtg-34
  Slovenia 2
Rtg1½:2½
12.1GM
Lenic, Luka
2633-IM
Subelj, Jan
24581 - 0
12.2GM
Skoberne, Jure
2562-FM
Dobrovoljc, Vid
24140 - 1
12.3GM
Sebenik, Matej
2509-FM
Tisaj, Domen
2369½ - ½
12.4IM
Janzelj, Tim
2474-FM
Brilej, Jaka
23410 - 1
Round 6 on 2021/11/18 at 15.00
Bo.9
  Germany
Rtg-34
  Slovenia 2
Rtg4 : 0
9.1GM
Nisipeanu, Liviu-Dieter
2651-IM
Subelj, Jan
24581 - 0
9.2GM
Keymer, Vincent
2639-FM
Tisaj, Domen
23691 - 0
9.3GM
Bluebaum, Matthias
2647-FM
Brilej, Jaka
23411 - 0
9.4GM
Svane, Rasmus
2628-FM
Stevanic, David
23181 - 0
Bo.22
  Austria
Rtg-19
  Slovenia 1
Rtg2 : 2
15.1GM
Ragger, Markus
2668-GM
Lenic, Luka
2633½ - ½
15.2GM
Dragnev, Valentin
2548-GM
Borisek, Jure
2595½ - ½
15.3IM
Blohberger, Felix
2490-GM
Skoberne, Jure
2562½ - ½
15.4GM
Shengelia, David
2513-GM
Sebenik, Matej
2509½ - ½
Round 7 on 2021/11/19 at 15.00
Bo.34
  Slovenia 2
Rtg-20
  Greece
Rtg½ :3½
10.1IM
Subelj, Jan
2458-GM
Banikas, Hristos
2592½ - ½
10.2FM
Dobrovoljc, Vid
2414-GM
Pavlidis, Antonios
25360 - 1
10.3FM
Tisaj, Domen
2369-IM
Kourkoulos-Arditis, Stamatis
25240 - 1
10.4FM
Stevanic, David
2318-GM
Kelires, Andreas
25350 - 1
Bo.31
  Lithuania
Rtg-19
  Slovenia 1
Rtg1½:2½
13.1IM
Laurusas, Tomas
2553-GM
Lenic, Luka
2633½ - ½
13.2IM
Kazakouski, Valery
2490-GM
Borisek, Jure
2595½ - ½
13.3FM
Klabis, Rokas
2353-GM
Skoberne, Jure
25620 - 1
13.4FM
Brazdzionis, Andrius
2356-GM
Sebenik, Matej
2509½ - ½
Round 8 on 2021/11/20 at 15.00
Bo.19
  Slovenia 1
Rtg-15
  Israel
Rtg1 : 3
10.1GM
Lenic, Luka
2633-GM
Nabaty, Tamir
2649½ - ½
10.2GM
Borisek, Jure
2595-GM
Smirin, Ilia
26160 - 1
10.3GM
Skoberne, Jure
2562-GM
Postny, Evgeny
2557½ - ½
10.4IM
Janzelj, Tim
2474-GM
Boruchovsky, Avital
25420 - 1
Bo.34
  Slovenia 2
Rtg-28
  Slovakia
Rtg1 : 3
15.1IM
Subelj, Jan
2458-GM
Pechac, Jergus
2562½ - ½
15.2FM
Dobrovoljc, Vid
2414-IM
Druska, Juraj
25080 - 1
15.3FM
Brilej, Jaka
2341-IM
Petenyi, Tamas
2458½ - ½
15.4FM
Stevanic, David
2318-IM
Sahidi, Samir
24320 - 1
Round 9 on 2021/11/21 at 15.00
Bo.19
  Slovenia 1
Rtg-21
  Italy
Rtg1½:2½
12.1GM
Lenic, Luka
2633-GM
Moroni, Luca Jr
2580½ - ½
12.2GM
Borisek, Jure
2595-GM
Valsecchi, Alessio
25270 - 1
12.3GM
Skoberne, Jure
2562-IM
Sonis, Francesco
25360 - 1
12.4GM
Sebenik, Matej
2509-IM
Lodici, Lorenzo
25291 - 0
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use