European Youth Chess Championship 2021 - Open 08

Organizer(s)European Chess Union
FederationEuropean Chess-Union ( ECU )
Tournament directorIM FT IO Pisk, Petr 304689
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285; IA Delega, Tomasz 1108000
ArbiterIA Almansa Martin, Miguel A. 22292519; FA Avramidou, Varvara 25872125; FA Bryan, Mark 5900638; IA Gyomber, Tamas 731587; IA Kadimova, Ilaha 13400045; IA Lukic, Marija 914550; IA Sandbom, Jonas 1712551; IA Siradze, Salome 13603973
Time control (Standard)90' + 30'' bonus
LocationTornelo.com
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating international
Date2021/10/15 to 2021/10/21
Rating-Ø1154
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 22.10.2021 15:37:53, Creator/Last Upload: biagioli

Tournament selectionU08: Open, U08: Girls
U10: Open, U10: Girls
U12: Open, U12: Girls
U14: Open, U14: Girls
U16: Open, U16: Girls
U18: Open, U18: Girls
U20: Open, U20: Girls
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALB, ARM, AUT, AZE, BUL, CRO, CYP, CZE, ENG, ESP, GEO, GER, GRE, HUN, IRL, ISL, ISR, MKD, NED, NOR, POL, POR, ROU, RUS, SCO, SLO, SRB, SVK, SWE, TUR, UKR, WLS
Overview for groupsYA
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Player overview for SLO

SLO
SNoNameRtgFED123456789Pts.Rk.Group
64Kaloh Edvard0SLO0000010001,078U08: Open
68Kostresevic Nikos0SLO0000001113,070U08: Open
75Rantasa Miha0SLO0010010002,075U08: Open
30Heric Lucka0SLO0010011104,034U08: Girls
76Crnjakovic Tom1216SLO½000½1½114,562U10: Open
97Danicic Anze0SLO0000101103,094U10: Open
2Beber Anja1552SLO1100011½15,516U10: Girls
3Timagina Sofia1472SLO0½01010114,541U10: Girls
13Kozlovic Jernej2013SLO1111000015,034U12: Open
51Jalovec Igor1539SLO100½10½½14,553U12: Open
78Glas Bruno1345SLO0000000000,0105U12: Open
85Kovacec Tilen1295SLO½111000104,545U12: Open
40Heric Meta1355SLO0½10010½14,053U12: Girls
60Levstik Taja1224SLO0010000102,072U12: Girls
62Macek Inti1205SLO001001½013,560U12: Girls
7Olenik Campa Rudi2245SLO1½00½1½104,545U14: Open
12Lavrencic Matic2149SLO1101½½1½05,518U14: Open
18Skrbec Leon2091SLO10½1100115,522U14: Open
66Cimperman Teo1613SLO0010½01002,585U14: Open
36Guid Taja1578SLO0½0½½½½1½4,052U14: Girls
45Radej Pika1453SLO01½0½½1½04,046U14: Girls
35Markun Ozbej1989SLO0½0½110104,040U16: Open
20Mihelic Vesna1882SLO1½½11½½005,014U16: Girls
22WFMHercog Nusa1868SLO1001110½½5,012U18: Girls

Results of the last round for SLO

Rd.Bo.No. NameFEDRtgPts. ResultPts. NameFEDRtg No.
93568
Kostresevic Nikos SLO02 1 - 02 Antonov Vasil BUL1309
16
93775
Rantasa Miha SLO02 0 - 1 Simonoski Luka MKD0
76
93856
Dolia Samarth IRL0 1 - 01 Kaloh Edvard SLO0
64
93276
Crnjakovic Tom SLO1216 1 - 0 Rocha Miguel Feio Guimaraes POR1338
52
94397
Danicic Anze SLO03 0 - 13 Policar Martin CZE1340
51
92029
Kiladze Luka GEO1775 1 - 0 Kovacec Tilen SLO1295
85
92313
Kozlovic Jernej SLO20134 1 - 04 Kalin Andrei MKD1489
58
93251
Jalovec Igor SLO1539 1 - 0 Benakis Ioannis GRE1243
92
95578
Glas Bruno SLO13450 0 not paired 
9712
Lavrencic Matic SLO2149 0 - 1 CMKanov Nikola BUL2150
11
91455
Seyid Huseyn AZE17815 1 - 0 Olenik Campa Rudi SLO2245
7
91618
Skrbec Leon SLO2091 1 - 0 Jakovic Roko CRO1854
47
93977
Binnatzada Davud AZE1485 1 - 0 Cimperman Teo SLO1613
66
91435
Markun Ozbej SLO19894 0 - 14 FMLin Yingrui ESP2339
6
91430
Heric Lucka SLO04 0 - 14 Topuz Beril TUR0
49
9112
Beber Anja SLO1552 1 - 0 Tavakalyan Ani ARM0
69
92246
Nurdogan Ilgin Destina TUR1020 0 - 1 Timagina Sofia SLO1472
3
92863
Blauhut Anna NOR11893 0 - 13 Heric Meta SLO1355
40
93460
Levstik Taja SLO12242 0 - 1 Macek Inti SLO1205
62
91645
Radej Pika SLO14534 0 - 14 Deak-Sala Emilia AUT1728
20
92461
Miliou Pinelopi GRE1285 ½ - ½ Guid Taja SLO1578
36
9731
Hertlein Irena POL17415 1 - 05 Mihelic Vesna SLO1882
20
9725
Ivanaeva Alina RUS18154 ½ - ½ WFMHercog Nusa SLO1868
22

Player details for SLO

Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.
Kaloh Edvard 0 SLO Rp:281 Pts. 1,0
124Livnansky Tomas1260SVK4,5s 0
243Kapitanic Gabriel1077CRO2,0w 0
340Stambolyan David1113RUS4,0s 0
445Muller Tomas1065SVK3,5w 0
571Liu Murray0IRL3,0s 0
6-bye- --- 1
734Hallmundarson Birkir1132ISL3,0w 0
868Kostresevic Nikos0SLO3,0w 0
956Dolia Samarth0IRL2,5s 0
Kostresevic Nikos 0 SLO Rp:887 Pts. 3,0
128Adamovic Nikola1202SRB3,5s 0
251Belmesov Mark0RUS4,0w 0
353Darmanjyan Hakob0ARM4,0s 0
452Chighvinadze Robert0GEO4,0s 0
534Hallmundarson Birkir1132ISL3,0w 0
675Rantasa Miha0SLO2,0w 0
7-bye- --- 1
864Kaloh Edvard0SLO1,0s 1
916Antonov Vasil1309BUL2,0w 1
Rantasa Miha 0 SLO Rp:696 Pts. 2,0
135Kopacki Aleksander1131POL5,5w 0
254Devine Daniel0IRL2,5s 0
3-bye- --- 1
450Banerjee Supratit0SCO3,5s 0
551Belmesov Mark0RUS4,0w 0
668Kostresevic Nikos0SLO3,0s 1
753Darmanjyan Hakob0ARM4,0w 0
848Bento Goncalo Francisco1011POR3,0s 0
976Simonoski Luka0MKD2,5w 0
Crnjakovic Tom 1216 SLO Rp:1269 Pts. 4,5
122Mohylnyi Stepan1577UKR5,5s ½
214Karpenko Anton1634RUS6,5w 0
325Dodoi Matei-Teodor1565ROU4,0w 0
462Chankseliani Davit1276GEO4,0s 0
5104Senjo Dionis0ALB3,5w ½
6107Zangger Felix0AUT3,0s 1
794Artemis Sotiris1030CYP2,5w ½
898Eythorsson Engilbert Vidar0ISL2,5s 1
952Rocha Miguel Feio Guimaraes1338POR3,5w 1
Danicic Anze 0 SLO Rp:1124 Pts. 3,0
143Gabadadze Gabriel1407GEO5,5w 0
260Dmitrenko Ignat1278RUS5,0s 0
386Stefanoski Daniel1148MKD2,0w 0
427Alonso Gimenez Mauro1533ESP5,0s 0
5100Liu Yang0IRL1,5s 1
661Apostolovski Filip1277CRO3,5w 0
7105Southwell Kevin Ernesto0POR1,0w 1
867Marques Goncalo Jose Costa Campos1255POR3,0s 1
951Policar Martin1340CZE4,0w 0
Kozlovic Jernej 2013 SLO Rp:1742 Pts. 5,0
166Spasov Igor Aleksandar1435MKD3,0w 1
248Erashov Roman1604RUS5,0s 1
326CMButolo Alexandru-Mircea1824ROU5,0w 1
446AGMGiorgadze Giorgi1620GEO3,5s 1
518CMCamlar Arda1968TUR8,0w 0
66Novozhilov Semen2106RUS7,0s 0
739Dezent Eyal1691ISR5,0w 0
849Dimitrov Martin1553BUL5,0s 0
958Kalin Andrei1489MKD4,0w 1
Jalovec Igor 1539 SLO Rp:1475 Pts. 4,5
1104Cherepov Georgy0RUS2,5w 1
224Sava Robert-Gabriel1842ROU4,5s 0
314Akhmedov David1992RUS5,5w 0
484Boci Mateo1299ALB4,0s ½
582Kotelnikov Matvei1302RUS4,5w 1
616Balint Peter1983AUT6,5s 0
790Liu Wenle1258IRL4,5w ½
876Bilik Matej1358SVK3,5s ½
992Benakis Ioannis1243GRE3,5w 1
Glas Bruno 1345 SLO Pts. 0,0
125Brattgjerd Isak Vinh1839NOR5,5- 0K
2-not paired- --- 0
3-not paired- --- 0
4-not paired- --- 0
5-not paired- --- 0
6-not paired- --- 0
7-not paired- --- 0
8-not paired- --- 0
9-not paired- --- 0
Kovacec Tilen 1295 SLO Rp:1823 Pts. 4,5
132Chertkov Maksim1734RUS7,0w ½
220Gal Andrej1904CRO5,5s 1
328Huber Benedikt1797GER4,5w 1
431Bukreev Stanislav1745RUS5,5w 1
57Zemlyanskii Ivan2096RUS7,5s 0
622Azadaliyev Jahandar1894AZE6,0s 0
716Balint Peter1983AUT6,5w 0
846AGMGiorgadze Giorgi1620GEO3,5- 1K
929Kiladze Luka1775GEO5,5s 0
Olenik Campa Rudi 2245 SLO Rp:1816 Pts. 4,5
152Ribeiro Gustavo1801POR4,0s 1
238Stevanovic Jovan1930SRB4,5w ½
340Veselov Yaroslav1922RUS6,0s 0
442Hartofylakas Spyros1912GRE3,0w 0
558Grishin Petr E.1729RUS4,0s ½
660Velikov Nikola1693BUL3,5s 1
757Nemsadze Daviti1744GEO4,5w ½
850Gudmundsson Gunnar Erik1830ISL3,5w 1
955Seyid Huseyn1781AZE6,0s 0
Lavrencic Matic 2149 SLO Rp:2086 Pts. 5,5
157Nemsadze Daviti1744GEO4,5w 1
237Cuzovic Ognjen1930SRB4,5s 1
327Gasanov Vadim2027RUS6,0w 0
441Rakovsky Jakub1916SVK4,0s 1
533Zakharov Alexey O.1962RUS7,5w ½
625Von Mettenheim Johannes2062GER5,5s ½
743Shinkarov Artem1894RUS4,5w 1
83FMMacias Pino Diego2365ESP5,5s ½
911CMKanov Nikola2150BUL6,5w 0
Skrbec Leon 2091 SLO Rp:1933 Pts. 5,5
163Hoppstaedter Daniel1656GER4,5w 1
253Aleksanyan Davit1795ARM3,5s 0
359Shapovalovi Vasiko1726GEO4,5w ½
455Seyid Huseyn1781AZE6,0s 1
545Antonioudakis Georgios1882GRE4,5w 1
66Vergara Anton Diego2258ESP6,0w 0
751Aamodt Peder Marcus1808NOR4,5s 0
841Rakovsky Jakub1916SVK4,0s 1
947Jakovic Roko1854CRO4,5w 1
Cimperman Teo 1613 SLO Rp:1275 Pts. 2,5
121CMVagman Roy2070ISR4,5w 0
225Von Mettenheim Johannes2062GER5,5s 0
388Saemundarson Saethor Ingi1162ISL2,0w 1
491Sheahan Ben0IRL3,0s 0
580Mammadov Shamil1455AZE3,0w ½
682Baghirov Orkhan1413AZE3,0s 0
790Devine Luca0IRL1,5w 1
886Asgarov Sahib1322AZE4,5s 0
977Binnatzada Davud1485AZE3,5s 0
Markun Ozbej 1989 SLO Rp:1873 Pts. 4,0
13Lutsko Artem2418UKR7,0s 0
252Rybin Eduard1826RUS4,5w ½
357Kavkasidze Ilia1733GEO4,5s 0
461Smuda Tomasz1460POL2,5w ½
560Nurahmad Tabriz1542AZE3,5s 1
642Zvezdakoski Matej1931MKD3,5w 1
719Pham Khoi2170NED5,0s 0
851Ribeiro Rodrigo1828POR3,5w 1
96FMLin Yingrui2339ESP5,0w 0
Heric Lucka 0 SLO Rp:991 Pts. 4,0
14Zavivaeva Kristina1145RUS7,0w 0
27Ishkinina Samira1089RUS5,0w 0
338Radenkovic Lena0SRB1,0s 1
49Cristurean Noelia-Alexandra1070ROU4,0w 0
521Farkas Roza0HUN3,0s 0
624Galmidi Ester0ISR3,0s 1
737Melo Luisa Campos0POR2,5w 1
843Silva Matilde0POR4,0s 1
949Topuz Beril0TUR5,0w 0
Beber Anja 1552 SLO Rp:1200 Pts. 5,5
137Ashotia Barbare1128GEO4,5w 1
223Ejsymont Blanka1231POL5,0s 1
315Blinova Sofia1297RUS6,5w 0
465Rida Ruqayyah0ENG6,0s 0
539Kuzmina Sofya Vl1102RUS5,0w 0
640Kochanowska Patrycja1089POL4,5s 1
736Polakiewicz Blanka1130POL4,5w 1
838Berezovskaya Arina1102RUS4,5s ½
969Tavakalyan Ani0ARM4,5w 1
Timagina Sofia 1472 SLO Rp:1014 Pts. 4,5
138Berezovskaya Arina1102RUS4,5s 0
248Alakbarli Inji0AZE4,0w ½
366Roebers Bregje0NED4,0s 0
454David Anisia-Maria0ROU2,5w 1
556Dobrovolska-Rakhnina Bozhena0UKR4,5s 0
658Doolin Nemhain0IRL3,0w 1

Show complete list

Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use