Campionat d'Actius Vallfogona 2021

Organizer(s)Club d'Escacs Vallfogona
FederationCatalonia ( CAT )
Tournament directorMontoliu Daroca, Imma (2262665)
Chief ArbiterValios Blanco, Xavier (32098995)
Time control (Rapid)15 min + 3 seg/mov
LocationPoliesportiu - Vallfogona de Balaguer
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculation -
Date2021/09/19
Rating-Ø1793
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 19.09.2021 19:13:41, Creator/Last Upload: xavier valios blanco

Parameters No tournament details, Link with tournament calendar
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameRtgTypGrClub/City
1FMGarcia Jimenez Francisco Javier2425Martorell C.E.
2MKMasague Artero Guerau2295Barcelona, Club Escacs
3Quintas Galeano Lluis2266Lleida C.E.
4Solani Nuñez Joshua2237Vallfogona C.E.
5Ribera Veganzones Josep Maria2201Geva-Cea C.E.
6Ribera Baztan Jose2197Geva-Cea C.E.
7Ribera Veganzones Serni2099U14Geva-Cea C.E.
8MKRafols Albet Josep2089Vilafranca C.E.
9Ghenghiu Alex2082Lleida C.E.
10Cortiella I Vallés Roger2077Vallfogona C.E.
11Grau Ferrer Carles2056Sitges Prado Suburenc, P.E.
12MKCodina Garcia Josep2001Lleida C.E.
13Barranco Mananet Fernando1969AMonzón
14Parramon Guillaumet Jaume1963AVallfogona C.E.
15Voltes Miret Andreu1951AVallfogona C.E.
16Palau Barrufet Vinyet1949ALleida C.E.
17Rodon Balcells Jaume1944AIvars D'urgell C.E.
18Solani Nuñez Joel1909AVallfogona C.E.
19Alba Tarradelles Jose1906ABaix Segre, Club D'escacs
20Vidal Rosell Jose1895BBellcaire D'urgell Club Escacs
21Vila Lopez Joan1863BMontbui C.E.
22Sastre Martin Daniel1847BLleida C.E.
23Garreta Crespo Blas1840BMonzón
24Garreta Nieto Maria1831BMonzón
25Porta Isant Lluis1831U14BPonts C.E.
26Vidal Bermejo Joan Angel1808BSanta Coloma De Queralt, A.E.
27Sola Sendra Francesc1802BSanta Coloma De Queralt, A.E.
28Baylina Mele Jordi1800BSant Cugat
29Vaño Perez Jose1788CLa Seu D'urgell, C.E.
30Gonzalez Andrade Jose Antonio1767CPardinyes, C.E.
31Atenza Crevillen Antonio Javier1700CVallfogona C.E.
32Fernandez Juma Oscar1700CLa Seu D'urgell, C.E.
33Guiñon Fort Daniel1700CComtal C.E.
34Pascual Morera Jordi1700CAlcoletge Club Escacs
35Salinas Rojas Bryan Sasir1700CLa Seu D'urgell, C.E.
36Cristobal Artigas Sergi1675DLa Pobla De Claramunt, Club De
37Berge Gallego Pau1666U14DVallfogona C.E.
38Escudero Ribo Alexia1652DLa Seu D'urgell, C.E.
39Garcia Rodriguez Laia1628U14DMartorell C.E.
40Roure Sola Oriol1584U10DMollerussa
41Mares Mario Gabriel1558U14DTarrega C.E.
42De La Fuente Cazacu Miguel Angel1491U14DVallfogona C.E.
43Escudero Ribo Eloi1472U14DLa Seu D'urgell, C.E.
44Berge Sole Jose M.1374DVallfogona C.E.
45Fernandez Gomez Izan1340DVallfogona C.E.
46Wang Nicolas1321U10DLleida C.E.
47Casol Pons Nicolau Albert1276U14DVallfogona C.E.
48Wangpan Cheryl1242U14DLleida C.E.
49Casol Pons Joan Baptista1160U10DVallfogona C.E.
50Fabricio Oscar1000U14D
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 22.09.2021 12:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use