More informations: https://www.sunwaychessfestival.com/en
Appeal Committee:
- TD Francesc Gonzalez;
- GM Marc Narciso;
- WGM Deysi Cori;
Reserve:
- FM Alejandro Domingo Núñez;
- FM Adrián Jiménez Ruano;

VIII Sunway Sitges International Chess Festival - Group B

Organizer(s)Hotel Sunway Playa Golf & Spa de Sitges i Penya d’Escacs Casino Prado Suburense
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorGonzalez Alonso, Francesc 2227290
Chief ArbiterIA Andrade, Nuno Filipe 1912291
Deputy Chief ArbiterFA Arauz Alonso, Fernando 2298414;
ArbiterIA Pernici Rigo, Cristina 873500; FA Kovacs, Klara 733210; FA Smitha, Selvi 25771779; NA Jimenez Martinez, Jose Vicente 2264021; NA Leslie-Smith, Lance 14326906;
Time control (Standard)90 min/40 moves + 30 min, + 30 sec per move from the first move
LocationHotel Sunway Playa Golf & Spa
Number of rounds10
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2021/12/13 to 2021/12/23
Rating-Ø1598
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.12.2021 15:37:09, Creator/Last Upload: Nuno_Andrade

Tournament selectionGroup A, Group B, Blitz_18/12, Junior_Blitz, Blitz_14/12
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALG, AND, BEL, EGY, ENG, ESP, FRA, GER, IND, ITA, KSA, LAT, NED, NOR, PER, RUS, USA
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 10 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10/10 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgRtgNsexClub/City
1
Fabregas Fontanet Antonio2217430ESP19941994C.E. Sant Martí
2
Ordinola Capcha Juan3804488PER19920
3
CMAl Thebaiti Ahmed M21502390KSA19760
4
Fernandez Perez Josep32023910ESP19672036Hortenc, Ateneu Cultural C.E.
5
Gutierrez Palomino Albert54565693ESP19651985L'Espiga de les Corts
6
Gomez Figueroa Manuel2203766ESP19531949C.E. La Lira
7
Lopez Baena David2279681ESP19481961Gava Centre Cultural C.E.
8
Benelouezzane Mourad7908245ALG19460CEA
9
Holliman Bob2031752USA19460Heart of America Chess Club
10
Ehab Mohamed10602003EGY19450
11
Saheb Kamel7901364ALG19440CEA
12
Wunderlich Daniel34605436GER19220
13
Manmay Chopra25649191IND19060
14
Garcia Ruiz Adrian22288112ESP19031932C.E. Jake
15
Pellicer Roncero Nestor22214119ESP18851896Montmelo C.E.
16
Vargas Drechsler Carlos2215993ESP18821860C.E. Tres Peons
17
Triay Moll Liberto22272690ESP18761929Cercle Artistic
18
Walter Travella German2221900ESP18501839Centro Aragones de Barcelona
19
Vishal Choudary B46660852IND18460Mastermind Chess Academy
20
Gallego Montes Antoni2260883ESP18421806CLlub Escacs Pallejà
21
Tejedor Cros Andreu2285118ESP18391884C.E. Martorell
22
Borrellas Comellas Josep2209993ESP18331877C.E. Vilafranca
23
Colomer Gomez Jordi54724597ESP18261612C.E. Sant Cugat
24
Boerkamp Harrie1041002NED18260SV Promotie Zoetermeer
25
Ribon Calabia Mariano22250034ESP18181800Centre de Cultura Es Castell
26
Madrid Sole Antonio2220555ESP18081770C.E. Jake
27
Sarto Ramos Angel2204614ESP18061846
28
Ritter Aguilar Jordi2250942ESP17981818Centre d'Esports Agustí
29
Delgadillo Torrico Felipe2283417ESP17961814
30
Batista Perez Carlos2261332ESP17881786C.E. Cerdanyola del Vallés
31
Perez Puyal Jose Joaquin2278014ESP17831798Club Atletismo Huesca
32
Delgado Camara Lluis Felix2283034ESP17801803C.E. Sant Adrià
33
Al Mansour Abdulziz21507996KSA17790
34
Minnema Rens1041096NED17770
35
Sasvatha Anandharaman45010862IND17730wMastermind Chess Academy
36
Pellicer Pi Jordi22241850ESP17691840Montmelo C.E.
37
De Ruiter Michiel107210853NED17510
38
Sanchez Martin Marc2229110ESP17481769Sant Esteve, C.E.
39
Leon Escoda Manel2228262ESP17471780C.E. Cornellà
40
Valarezzo Ricard Pedro2264137ESP17401732C.E. Castelldefels
41
May Freixa Josep22241604ESP17301737Paretana d'Escacs, Associacio
42
Romeu Viladot Emili24586080ESP17281752Llinars, Club d'Escacs
43
Aadith Rajesh35050362IND17260Mastermind Chess Academy
44
Pinyol I Llora Julia24596027ESP17181680wC.E. Peona i Peó
45
Pla Carulla Joaquim24537306ESP17131707C.E. Olesa
46
Montero Olmos Javier54536405ESP17131661
47
Costa Trave Jaume2221632ESP17021775Granollers-Canovelles
48
Schreiter Oliver16268504GER16991712SF Lohmar
49
Lopez Capape Armando2277603ESP16990Club de Ajedrez Ramiro
50
Tardio Fran Emilio2222116ESP16961684Club d'Escacs tres peons
51
Tessiore Luca G30974976USA16860Washington Chess Federation
52
Escofet Llongueras Joan2258137ESP16771685
53
Henderson Franklin Matthew32096593AND16731553Ajedrez Metro Club Marbella
54
Hirschkron Gary30960487USA16730
55
Costa Frers Octavi24594156ESP16291597
56
Steiners Emils11629991LAT16220
57
Clair Michael626252FRA16210
58
Cort Hidalgo Jordi22256792ESP16181617C.E. Tarragona
59
Roche Peris Eduard2229641ESP16171633C.E. Catalunya
60
Orti Boix Miguel2262304ESP16151628Masdenverge C.E.
61
Castro Estrella Joan Gabriel24585173ESP16061612C.E. Tres Peons
62
Hagen Tejo1032070NED15930Schaakvereniging Caïssa-Eenhoorn
63
Vigneshwaran N.5025567IND15930
64
Eiding Amanda Mai Irgens1549499NOR15780w
65
Lozano Casasayas Marc54707668ESP15771299C.E. Sant Cugat
66
Cremonini Stefano841536ITA15770
67
Clanchet Olle Josep2264358ESP15761580C.E. Martorell
68
Raghava Madhavan25076060IND15460Mastermind Chess Academy
69
Membrives Pino Didac54537142ESP15411485C.E. El Prat
70
Martinez Garcia Adria24585823ESP15401615Club Escacs Salauris
71
Camps Abadia Arnau54567262ESP15391417C.E. Sant Cugat
72
Roes Frans1050354NED15390Schaakvereniging Caïssa-Eenhoorn
73
Gardner Leo24585432ESP15371588Penya d'Escacs Casino Prado Suburen
74
Sarveshwaran Vignesh25699016IND15360
75
Swapna Chandrasekaran Natarajan45050449IND15360wMastermind Chess Academy
76
Buettgenbach Uwe Eugen16234448GER15331565
77
Srihari Nesamani5059984IND15230
78
Toquero Gracia Laura24544230ESP15041494wLlinars, Club d'Escacs
79
Gil Jimenez Ruben54707250ESP14981579C.E. Cerdanyola del Vallés
80
Chiochia Daniel54526957ESP14971502Penya d'Escacs Casino Prado Suburen
81
Arguijo Fernando45103631FRA14890
82
Anguera Staina Maxim54507731ESP14691398Penya d'Escacs Casino Prado Suburen
83
Vidal Moll Francesc24566926ESP14571454C.E. Sant Cugat
84
Heid Magdalene16276957GER14540w
85
Lazaro Del Arco Martina54567963ESP14341422wPenya d'Escacs Casino Prado Suburen
86
Sierra Magrazo Lidia54530466ESP14231440wClub Escacs Salauris
87
Gil Jimenez David54707242ESP14151381C.E. Cerdanyola del Vallés
88
Stroup James Howard2076918USA13930
89
Garriga Cabrera Joan54750083ESP13691422C.E. Berguedà
90
Delgadillo Vidal Philippe Arnau54561892ESP13651363C.E. Peona i Peó
91
Dominguez Diaz Francisco22221581ESP13541333Peón Negro
92
Minko Uliana24128465RUS13210w
93
Roure Sola Oriol54566568ESP13081323Club Escacs Mollerussa
94
Chamuleau Benoit1044044NED13060
95
Febrero Perez Lluis2281627ESP13041325C.E. Comtal
96
Segador Sanchez Didac54714273ESP12991354C.E. Gran Penya Vilanova
97
Martos Martin Daniel54713161ESP12891358Escola Esportiva Espluguenc d'Escac
98
Membrives Cano Diego54537134ESP12881296C.E. El Prat
99
Ramon Quintanilla Pablo54734509ESP12621270C.E. El Prat
100
Domene Mulyukova Catarina54568790ESP12471263wClub Escacs Salauris
101
Pelegrin Serrano Oriol54566215ESP12311224Colon Sabadell Chessy
102
Sayas Payyappat25659260IND12230Schachklub HSK Lister Turm
103
Karpukhin Andrei54778883ESP12151249Cambrils, Unio Escacs
104
Buanne Giulio482722ENG11840
105
Moruno Peramiquel Ferran54528232ESP11531193
106
Lopez Dominique651021757FRA11480Club Echiquier du Grand Alès
107
Torres Herrera Guillem54723604ESP11461130Escacs Catalonia Joviat
108
Kratz Jonathan651081628FRA11360Echiquier Diabolique Canohes
109
Moruno Arena Francisco54528224ESP10611046
110
Breuil Bernard652034682FRA00Battersea
111
Dardha Anna270067BEL00w
112
Sanchez Amaya Silvia2296489ESP00w
113
Torres Herrera Pol54714451ESP00Escacs Catalonia Joviat
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2022 Heinz Herzog, CMS-Version 05.05.2022 09:44
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use