Summer Prague Open 2021 - B

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorMichal Horacek
Chief ArbiterIA Rastislav Diviak (14908204)
Deputy Chief ArbiterNA Milan Jenc (331376)
ArbiterFA Lubos Drahotsky (353507)
Time control (Standard)2 x 1,5 h/40 moves + 30 min + 30 s/move
LocationOlympik hotel, Sokolovska 138, Praha
Number of rounds9
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2021/08/06 to 2021/08/13
Rating-Ø1526
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 13.08.2021 14:02:03, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA open, B open, C rapid, D blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
GamesThere are 90 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexTypClub/City
1
Al-Dhabbi Fares9400206YEM1918TEPLICE CHESS CLUB
2
Korenek Frantisek308897CZE1896S60SK JOLY Lysa nad Labem, z.s.
3
Dreher David1658328AUT1888FUERSTENFELD
4
Marinc Damir14607344SLO1887
5
Jaeger Andre4647920GER1883S60SC ROCHADE BERLIN
6
Bednar Jiri329010CZE1881S60TJ Nachod
7
Mihal Sergej380784CZE1877S60GROP Praha
8
Kanos Jozef14909588SVK1873S60Sk Orlova Pohorela
9
Guggenheim Hans16209087GER1866S60
10
Westendorp Christian1271857GER1859
11
Svanda Adam367389CZE1858TJ Stefanydes Policka
12
Belov Alexander34115720RUS1853SK DP PRAHA
13
Svetly Jiri316032CZE1852Sachovy Oddil Tj Dukla Praha
14
Babirat Michal14919435SVK1847LOKOMOTIVA TRNAVA
15
Palka Miroslav14905574SVK1846S60Sk Senica
16
Klimek Petr322105CZE1826TJ Banik Sokolov SO
17
Lupo Francesco806420ITA1823ASD DUE ALFIERI BAGHERIA
18
Ziabari Morteza4655052GER1819S60SG KEHWIG ESSEN
19
Hrebicek Petr318850CZE1806Sachovy klub Bohnice
20
Kalvach Ladislav317284CZE1771S60Sk Mahrla Praha Z.S.
21
Karlsson Peter 19651722883SWE1757SS ALLIANS
22
Svanda Radek350290CZE1754TJ Stefanydes Policka
23
Krejcar Walter1626043AUT1754
24
Navratil Ladislav340227CZE1746TJ Stefanydes Policka
25
von Keyserlingk Chanda1270299GER1704wUSV TU DRESDEN
26
Michel Ladislav329363CZE1678TJ Hronov
27
Karlsson Henrik 19741726226SWE1648SS ALLIANS
28
Unger Eva1612484AUT1648wS60BAD SAUERBRUNN
29
Kubik Jaroslav322970CZE1645S60TJ Kobylisy
30
Grabarczyk Sylwester313122CZE1630SK OAZA Praha
31
Malijevsky Anatol313602CZE1630S60Sachovy oddil TJ DUKLA Praha
32
Mielke Torsten24672033GER1628SHACHFREUNDE ZEHDENICK 76
33
Andersen Carsten1408798DEN1616S60GRAASTEN CHESSCLUB
34
Froeyman Hugo254630BEL1614U12
35
Dudova Pavlina394629CZE1603wBeskydska sachova skola z.s.
36
Bandieramonte Enrico865052ITA1597ASD CENTRO SCACCHI PALERMO
37
Trefilik Jiri23724390CZE1587SK Dopravni podnik Praha
38
Lansky Petr315354CZE1581S60TJ KRALUPY, z.s.
39
Lazniewska Zofia21847266POL1562w
40
Musabayev Maxim254711BEL1553U12
41
Rucabado Stefan23730315CZE1549Unichess
42
Lazniewski Tadeusz21833737POL1548
43
Vorsilka Jiri365149CZE1546SK OAZA Praha
44
Akerman Jan23734710CZE1538S60So Praga Praha
45
Kleprlik Jan393231CZE1533Tj Jawa Brodce
46
Pejrimovsky Tadeas Rubel23709537CZE1532TJ CHS Chotebor
47
Veselsky Jan303135CZE1531Sk Praha-Smichov
48
Mach David396605CZE1519TJ Bohemians Praha
49
Sonntagbauer Manfred1667629AUT1519S60SV ALMTAL
50
Kosar Milan351563CZE1516S60Usk Praha
51
Seiner Frantisek330337CZE1511S60TJ KRALUPY, z.s.
52
Galante Benedetto879487ITA1511ASD CENTRO SCACCHI PALERMO
53
Klaeke Gregor1270422GER1507
54
Olsen Geir1536702NOR1503SEVLAND
55
Chamsaz Bezad16243307GER1501S60
56
Schoeppe Christian12922790GER1498SG WEISSENSEE
57
Zimmer Christian16274423GER1486U12SC HEIDECK-HILPOLTSTEIN
58
WCMPsaila Uranchimeg5600804MLT1484w
59
Levinsky Ladislav310999CZE1465S60DDM Sokol Nymburk
60
Simeonov Tihomir2934060BUL1442
61
Pechanek Krystof23719869CZE1436SK Spartak Celakovice
62
Zabehlicky Jiri339059CZE1429S60SK Cesky Brod
63
Novak Pavel23719168CZE1419SK Caissa Trebic z.s.
64
Tomanek Karel393274CZE1347S60TJ Jawa Brodce
65
Nguyen Jenny Ha-Linh16209729GER1330w
66
Ding Tina16286987GER1318wSC KEMPTEN 1878
67
Taisl Lubomir23724412CZE1317SK Sokol Vysehrad
68
Loucky Tomas23731575CZE1305SK Caissa Trebic z.s.
69
Zimmer Maximilian16285727GER1259SC HEIDECK-HILPOLTSTEIN
70
Dobsinsky Petr23724633CZE1251SK Ceska Lipa
71
Psaila Ocean5602130MLT1217
72
Markina Sofiia23744014CZE1216wU12SK Aurora-sach. skola Anatolije Kar
73
Kraus Petr23714565CZE1187SK Mahrla Praha z.s.
74
Wambecq Ward262226BEL1169U12
75
Katasonova Olga23734981CZE1166wU12Unichess
76
Fousek Petr23736003CZE1165U12Tj Chs Chotebor
77
Pogorelskiy Boris34365478RUS1123U12
78
Shehzad Alina1545850NOR1122wU12SANDNES
79
Martinek Denis23716223CZE1064U12Sachovy klub Bohnice
80
Vavrova Jirina391808CZE1090wS60Sachovy klub Praha 4
81
Ehrecke Kathrin34602771GER0wSTENDALER SK
82
Gasparik Richard14974460SVK0
83
Chamoso Javier23741708CZE0TJ Sokol Praha-Vrsovice
84
Mikolajczyk Michal1198696POL0
85
Pachl TomasCZE0
86
SILENY JANCZE0Individualni clen
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use