ALL THE PLAYERS SHOULD BE IN THE PLAYING HALL 15 MINUTES BEFORE TO TEMPERATURE CONTROL

ROUNDS 8 AND 9 WILL BE PLAY AT 15H00 AND ROUND 10 AT 09H00

LAS RONDAS 8 Y 9 SERÁN JUGADAS A LAS 15H00 Y LA RONDA 10 A LAS 09H00

VII Sunway Sitges International Chess Festival - Group A

Organizer(s)Club d'Escacs Sunway Sitges y Penya d'Escacs Casino Prado Suburense
FederationSpain ( ESP )
Tournament directorFrancesc Gonzalez Alonso (2227290)
Chief ArbiterIA Andrade, Nuno Filipe ID 1912291
Deputy Chief ArbiterIA Tomas Danada ID 14919362
ArbiterFA Luciano Rietter ID 22702440; NA Klara Kovacs ID 733210
Time control (Standard)90 min/40 moves + 30 min/rest + 30 sec. incr. per move starting move 1
LocationHotel Sunway Playa Golf & Spa, Sitges (Barcelona)
Number of rounds10
Tournament typeSwiss-System
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/12/13 to 2020/12/23
Rating-Ø2210
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.12.2020 15:36:59, Creator/Last Upload: lópez rodríguez, eduardo

Tournament selectionGroup A, Group B, Blitz 14/12 , Blitz 18/12, Junior Blitz 20/12
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamALG, AND, ARG, ARM, AUT, BEL, BRA, BUL, CHI, CZE, ENG, ESP, FRA, GEO, GER, GRE, HUN, IND, IRL, ISR, ITA, NED, PER, POR, ROU, SLO, SWE, UKR, USA
Overview for groups1993, 1994, 2038, 2065, 2104, 2112, 2117, 2132, 2137, 2141, 2156, 2165, 2169, 2171, 2175, 2179, 2190, 2195, 2198, 2199, 2200, 2212, 2218, 2234, 2242, 2248, 2250, 2264, 2296, 2318, 2326, 2340, 2364, 2369, 2392, 2411, 2436, 2438, 2486, 2524, 2529, 2534, 2541, 2549, 2551, 2570, 2596, 2601, 2657
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 10 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10/10 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10
GamesThere are 523 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Pairings/Results

Round 3 on 2020/12/15 at 16:30

Bo.No. NameTypRtgPts. ResultPts. NameTypRtg No.
11
GMKorobov Anton 26932 ½ - ½2 GMNarciso Dublan Marc 2495
21
223
IMDardha Daniel 1624852 0 - 12 GMCheparinov Ivan 2660
2
35
GMMoussard Jules 26262 1 - 02 IMGarriga Cazorla Pere H2487
22
429
GMVasquez Schroeder Rodrigo 24592 ½ - ½2 GMSantos Latasa Jaime 2588
6
57
GMSantos Ruiz Miguel 25812 1 - 02 IMNiemann Hans Moke 2478
24
69
GMCornette Matthieu 25582 ½ - ½2 IMMaurizzi Marc Andria A162445
30
711
GMPlat Vojtech 25522 1 - 02 FMEsplugas Esteve Vicenc A2319
50
831
IMGines Esteo Pedro Antonio A1624372 ½ - ½2 GMFier Alexandr 2549
12
933
IMBulmaga Irina A24242 ½ - ½2 GMKrysa Leandro 2544
14
1045
WGMUnuk Laura A23462 0 - 12 GMCheca Nicolas 2527
18
1119
GMBellahcene Bilel 25102 1 - 02 FMMsellek Ilyass A2316
52
123
GMGrigoryan Karen H. 2651 1 - 0 GMRomanishin Oleg M AV2402
39
1349
WFMToncheva Nadya A162321 0 - 1 GMDragnev Valentin 2564
8
1451
FMCarbonell Sancho Marc A162318 1 - 0 GMMaze Sebastien 2557
10
1513
GMNevednichy Vladislav 2546 1 - 0 Svoboda Vaclav A2407
38
1657
Ortega Serra Marc HB2288 ½ - ½ GMFlom Gabriel 2499
20
1725
GMAsis Gargatagli Hipolito 2470 1 - 0 IMEden James A2323
48
1859
Souhardo Basak B162276 ½ - ½ IMSochacki Christophe 2469
26
1927
GMBatsiashvili Nino 2466 1 - 0 FMPeycheva Gergana B2257
62
2063
FMOrtega Ruiz Jose Miguel B2251 0 - 1 GMStefanova Antoaneta 2466
28
2166
FMCsiki Endre HB162231 1 - 0 GMSiebrecht Sebastian A2429
32
2268
Alvarez Albiol Victor B2206 0 - 11 IMMendonca Leon Luke 162530
16
2375
WFMEizaguerri Floris Maria B1621671 0 - 11 GMLagarde Maxime 2651
4
2415
GMLopez Martinez Josep Manuel 25421 1 - 01 CMPapadiamandis Elliot HC162134
80
2517
GMCuenca Jimenez Jose Fernando 25281 ½ - ½1 Villar Reymundo Juan Antonio C2129
82
2683
Ruperez Miguel C21241 ½ - ½1 IMGatineau Yovann A2423
34
2735
IMTravadon Loic A24211 ½ - ½1 Pozanco Romasanta Marc C2116
84
2877
Mitran Anthony Cristian B1621571 ½ - ½1 IMMartin Duque Jesus A2414
36
2937
IMVlachos Anatole A24131 0 - 11 Ezquerro Luque Albert HC2101
86
3085
Altisen Palmada Roberto C21021 0 - 11 IMAyats Llobera Gerard A2400
40
3141
IMValenzuela Gomez Fernando A23901 1 - 01 CMLlopis De Aysa Manuel HC2093
88
3287
Silva Pedro Gil Ferreira Da HC1621001 ½ - ½1 Lin Yingrui A162387
42
3343
FMGarcia Ramos Daniel A23801 1 - 01 Maloberti David HC2076
94
3493
CMKanov Nikola C1620791 ½ - ½1 IMOotes Lars A2373
44
3595
Millaret Lores Francesc C20731 0 - 11 IMGarcia Martin Marta HA2342
46
3647
FMYu Jennifer A23281 1 - 01 Rut Vojtech C2057
100
3753
FMBoyer Mahel A1623071 1 - 01 CMCarroll Peter HC2031
108
38101
Cano Sevilla Ivan C20521 1 - 01 FMGarcia Gimenez Santiago A2300
54
3955
Dalaud Dorian B22911 1 - 01 CMMenac Comas Joan Ramon C2014
110
40103
Fernandez Alonso Miguel Angel C20451 ½ - ½1 FMGarcia Jimenez Francisco Javier B2288
56
41105
Ruiz Buendia Miguel HC1620391 0 - 11 FMJimenez Ruano Adrian B2279
58
4260
IMHernando Rodrigo Julio Antonio B22751 1 - 01 Ribera Veganzones Serni H161926
118
4361
FMExposito Amaro Josue HB22731 1 - 01 Gardner Leo 161533
138
44111
WFMMayrhuber Nikola 19981 0 - 11 FMAntova Gabriela B2247
64
45130
Calvo Gonzalez Jose Felix H1218111 0 - 11 Degardin Sylvain B2227
67
46134
Lobo Pereira Arami 1617861 0 - 11 Lever Erwan B2200
69
47137
Romeu Viladot Emili 1616881 0 - 11 WFMRodriguez Redondo Adhara B162183
72
4871
Tadevosyan Aspet B162184½ 1 - 0½ Shatil Shir 161920
120
4973
Martin Barcelo Carles B162179½ 1 - 0½ Prats Rodriguez Juan Bosco C2039
104
50113
Catarineu Morales Alex 1992½ ½ - ½½ IMOdnorozhenko Evgenyi B2170
74
51109
Garcia Ruiz Adrian C2024½ 0 - 1½ WFMHapala Elisabeth B2154
78
52122
Donate Moreno Silvia 161903½ 1 - 0½ WFMGuillo Longares Cecilia HC162089
90
5391
Alcala Gonzalez Cesar C162088½ 1 - 0½ Abadia Pascual Luis H1823
128
54125
Follana Albelda Lucia 161884½ 1 - 0½ Sanchez Lopez Juan Manuel C2085
92
55131
Iborra Polo Eric 121800½ 0 - 1½ Luque Saiz Andres C162069
96
5697
Perez Bolanos David C162068½ 1 - 0½ Khoury Theo 121732
136
57127
WCMBibilashvili Lali 1830½ ½ - ½½ Serrano Aspa Xavier C2061
98
58115
Gutierrez Palomino Albert 19840 ½ - ½0 Bin-Suhayl Ieysaa B162193
70
59117
Rocamora Martorell Ferran 1619310 1 - 00 Aguado Doncel Pablo Luis H162158
76
6079
Le Pen Steven C21410 ½ - ½0 Lohia Sohum 121987
114
6181
Roque Gaetan C21320 1 - 00 Pellicer Roncero Nestor H1920
119
6289
Boixader Arbo Xavier C20910 1 - 00 Gayon Benoit H1891
124
6399
Perez Bolanos Joel HC1620580 ½ - ½0 Sanleon Pravisano Nieves 161847
126
64123
Jimenez Martinez Javier 18940 0 - 10 Rodriguez Diaz Javier C2049
102
65129
WCMShatil Or 1218110 ½ - ½0 Diaz Carrasco Sergio C2036
106
66107
Sismeiro Miguel HC1620350 1 - 00 Granath Jonas 1793
132
67135
Sperat Czar Nicolas H17750 1 bye 
6865
Starek Stanislav B22320 0 not paired 
69112
Garcia De Blas Esteban 19940 0 not paired 
70116
Villa Izquierdo Roberto 19620 0 not paired 
71121
Villa Tornero Alex 1219170 0 not paired 
72133
Vinolas Anglada Laura 1790½ 0 not paired 
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 28.09.2021 14:51
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use