For all program developers: If you are interested in uploading chess tournaments on chess-results.com, please contact me!

Prva liga Srbije 2020 - Muskarci

Organizer(s)Sahovski savez Srbije
FederationSerbia ( SRB )
Tournament directorSasa Adamovic (966932)
Chief ArbiterMaravic Milorad IA (901709)
Deputy Chief ArbiterStanimirovic Zoran IA 951803; IA Mickovic, Slavisa 924644
ArbiterFA Babic, Janko 937681; Usljebrka Slobodan
Time control90 min./40 moves + 30 min./end + 30 sec. increment per move starting from move 1
LocationHotel "Park" Ruma
Rating calculationRating international
Date2020/09/25 to 2020/10/03
Rating-Ø2336
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 03.10.2020 16:27:09, Creator/Last Upload: sahovski savez vojvodine

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10, Rd.11
GamesThere are 395 games available for download
Download FilesPrva liga Srbije 2020.pgn
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Pairings of all rounds

Round 1 on 2020/09/25 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Mladost - Nova Pazova  Jugovic - Kac½:
2  Crvena Zvezda - Beograd  Sloven - Ruma:
3  Vladimirci - Vladimirci  Naftagas - Elemir:
4  Jelica PEP - Goracici  Spartak - Subotica3:3
5  Partizan - Beograd  Novosadski SK - Novi Sad1:5
6  Mladost - Lucani  Itaka - Beograd2:4
Round 2 on 2020/09/26 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jugovic - Kac  Itaka - Beograd:
2  Novosadski SK - Novi Sad  Mladost - Lucani:
3  Spartak - Subotica  Partizan - Beograd6:0
4  Naftagas - Elemir  Jelica PEP - Goracici:
5  Sloven - Ruma  Vladimirci - Vladimirci:
6  Mladost - Nova Pazova  Crvena Zvezda - Beograd:
Round 3 on 2020/09/27 at 09:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Crvena Zvezda - Beograd  Jugovic - Kac3:3
2  Vladimirci - Vladimirci  Mladost - Nova Pazova:½
3  Jelica PEP - Goracici  Sloven - Ruma4:2
4  Partizan - Beograd  Naftagas - Elemir:
5  Mladost - Lucani  Spartak - Subotica:
6  Itaka - Beograd  Novosadski SK - Novi Sad4:2
Round 4 on 2020/09/27 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jugovic - Kac  Novosadski SK - Novi Sad3:3
2  Spartak - Subotica  Itaka - Beograd:
3  Naftagas - Elemir  Mladost - Lucani3:3
4  Sloven - Ruma  Partizan - Beograd5:1
5  Mladost - Nova Pazova  Jelica PEP - Goracici1:5
6  Crvena Zvezda - Beograd  Vladimirci - Vladimirci:
Round 5 on 2020/09/28 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Vladimirci - Vladimirci  Jugovic - Kac4:2
2  Jelica PEP - Goracici  Crvena Zvezda - Beograd:
3  Partizan - Beograd  Mladost - Nova Pazova2:4
4  Mladost - Lucani  Sloven - Ruma1:5
5  Itaka - Beograd  Naftagas - Elemir4:2
6  Novosadski SK - Novi Sad  Spartak - Subotica3:3
Round 6 on 2020/09/29 at 09:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jugovic - Kac  Spartak - Subotica2:4
2  Naftagas - Elemir  Novosadski SK - Novi Sad3:3
3  Sloven - Ruma  Itaka - Beograd1:5
4  Mladost - Nova Pazova  Mladost - Lucani:
5  Crvena Zvezda - Beograd  Partizan - Beograd4:2
6  Vladimirci - Vladimirci  Jelica PEP - Goracici2:4
Round 7 on 2020/09/29 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jelica PEP - Goracici  Jugovic - Kac4:2
2  Partizan - Beograd  Vladimirci - Vladimirci½:
3  Mladost - Lucani  Crvena Zvezda - Beograd:
4  Itaka - Beograd  Mladost - Nova Pazova6:0
5  Novosadski SK - Novi Sad  Sloven - Ruma4:2
6  Spartak - Subotica  Naftagas - Elemir:
Round 8 on 2020/09/30 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jugovic - Kac  Naftagas - Elemir3:3
2  Sloven - Ruma  Spartak - Subotica:
3  Mladost - Nova Pazova  Novosadski SK - Novi Sad:
4  Crvena Zvezda - Beograd  Itaka - Beograd2:4
5  Vladimirci - Vladimirci  Mladost - Lucani4:2
6  Jelica PEP - Goracici  Partizan - Beograd5:1
Round 9 on 2020/10/01 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Partizan - Beograd  Jugovic - Kac3:3
2  Mladost - Lucani  Jelica PEP - Goracici:
3  Itaka - Beograd  Vladimirci - Vladimirci2:4
4  Novosadski SK - Novi Sad  Crvena Zvezda - Beograd3:3
5  Spartak - Subotica  Mladost - Nova Pazova:½
6  Naftagas - Elemir  Sloven - Ruma2:4
Round 10 on 2020/10/02 at 16:30
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Jugovic - Kac  Sloven - Ruma:
2  Mladost - Nova Pazova  Naftagas - Elemir½:
3  Crvena Zvezda - Beograd  Spartak - Subotica:
4  Vladimirci - Vladimirci  Novosadski SK - Novi Sad4:2
5  Jelica PEP - Goracici  Itaka - Beograd5:1
6  Partizan - Beograd  Mladost - Lucani1:5
Round 11 on 2020/10/03 at 11:00
No.TeamTeamRes.:Res.
1  Mladost - Lucani  Jugovic - Kac3:3
2  Itaka - Beograd  Partizan - Beograd5:1
3  Novosadski SK - Novi Sad  Jelica PEP - Goracici2:4
4  Spartak - Subotica  Vladimirci - Vladimirci:
5  Naftagas - Elemir  Crvena Zvezda - Beograd:
6  Sloven - Ruma  Mladost - Nova Pazova5:1
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 20.12.2020 10:31
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use