Prva liga Srbije 2020 - Zene

Organizer(s)Sahovski savez Srbije
FederationSerbia ( SRB )
Tournament directorSasa Adamovic
Chief ArbiterMarija Lukic IA (914550)
Deputy Chief ArbiterBoban Milojevic IA (943657)
Time control90 min./40 moves + 30 min./end + 30 sec. increment per move starting from move 1
LocationValjevo
Number of rounds11
Tournament typeRound robin for teams
Rating calculationRating international
Date2020/09/25 to 2020/10/03
Rating-Ø2031
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 03.10.2020 14:36:21, Creator/Last Upload: ia boban milojevic

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details
ListsRanking crosstable, Rank table, Starting rank list of players, Alphabetical list, Playing schedule
Team-Composition with round-results, Team-Composition without round-results, Team-Pairings of all rounds
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10, Rd.11
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Team-Composition with round-results

  2. BAS - Beograd (RtgAvg:2333, Captain: Maja Velickovski Nejkovic / TB1: 28 / TB2: 30)
Bo.NameRtgFEDFideID1234567891011Pts.GamesRtgAvg
2IMGaponenko Inna2396UKR14101181½1½11½½½0½½6,5112189
3WGMStojanovic Andjelija2348SRB9286821½½½1½½½½½½6,5112156
4WGMChelushkina Irina2224SRB928615100111½11½7,0102028
5WGMBenderac Ana2180SRB91346411½½½11111½9,0111967
6WIMVelickovski-Nejkovic Maja2159SRB91361811,011917

Player info

Gaponenko Inna IM 2396 UKR Rp:2254
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
17WGMGara Ticia2371HUN7,0s ½1
243WGMRapport Jovana2303SRB6,0w 11
318IMSalimova Nurgyul2372BUL8,0s ½1
463WFMTadic Katarina2015SRB2,0w 11
555Bek Marija0SRB0,5s 11
637GMBatsiashvili Nino2467GEO7,0w ½1
731FMCvitan Ena2242CRO5,0s ½1
813IMZimina Olga2378ITA7,0w ½1
925IMBuksa Nataliya2410UKR7,5s 01
1070WGMVoyska Margarita2186BUL3,0s ½1
1149GMZhukova Natalia2338UKR6,0w ½1
Stojanovic Andjelija WGM 2348 SRB Rp:2221
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
19Rakic Teodora2005SRB1,0w 12
244WGMPrudnikova Svetlana2216SRB6,0s ½2
319WIMInjac Teodora2286SRB7,5w ½2
464WIMGalunova Tsveta2151BUL7,0s ½2
557Matkovic Simana1964SRB1,0w 12
638WGMEric Jovana2292SRB6,5s ½2
733WFMOstojic Katarina2029SRB2,5w ½2
814WIMDrljevic Ljilja2192SRB4,5s ½2
926WFMSrdanovic Jovana2144SRB6,5w ½2
1071WGMBelic Jordanka2256SRB6,0w ½2
1150WIMZarkovic Mila2182SRB7,0s ½2
Chelushkina Irina WGM 2224 SRB Rp:2177
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
110WFMDjuric Vesna2000SRB1,5s 13
245WIMDjukic Sandra2145SRB5,5w 03
320WIMVelikic Adela2259SRB7,5s 03
559Milivojevic Jelena1968SRB1,0s 13
639WGMManakova Maria2238SRB9,0w 13
734WIMPetrovic Marija1930SRB6,0s 13
815WFMVujcic Milena2059SRB3,5w ½3
927WGMMaksimovic Suzana2110SRB6,5s 13
1074Zecevic Tijana1484SRB0,5s 13
1151Nestorovic Katarina2082SRB3,0w ½3
Benderac Ana WGM 2180 SRB Rp:2229
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
112Jurisic Iskra1758SRB0,0w 14
246WIMMiladinovic Lena2066SRB6,5s 14
322WIMRakic Marija2319SRB3,0w ½4
465WIMMarcetic Marija2100SRB3,0w ½3
560Dimitrijevic Andjela1810SRB2,0w ½4
642WFMMilutinovic Stefana2132SRB3,0s 14
735Ljubicic Andjela1544SRB2,5w 14
816WFMKovacevic Radmila2075SRB5,0s 14
928WFMArsovic Jelena2015SRB4,5w 14
1075Vuckovic Lidija1885SRB2,0w 14
1153Milanovic Maja1936SRB1,0s ½4
Velickovski-Nejkovic Maja WIM 2159 SRB Rp:0
Rd.SNoNameRtgFEDPts.Res.Bo.
466Djordjevic Nevena1917SRB5,5s 14

Board Pairings

Round 1 on 2020/09/25 at 16:30
Bo.2  CRVENA ZVEZDA - BeogradRtg-11  BAS - BeogradRtg½ :3½
2.1WGM
Gara, Ticia
2371-IM
Gaponenko, Inna
2396½ - ½
2.2
Rakic, Teodora
2005-WGM
Stojanovic, Andjelija
23480 - 1
2.3WFM
Djuric, Vesna
2000-WGM
Chelushkina, Irina
22240 - 1
2.4
Jurisic, Iskra
1758-WGM
Benderac, Ana
21800 - 1
Round 2 on 2020/09/26 at 16:30
Bo.11  BAS - BeogradRtg-3  RADNICKI - RudovciRtg2½:1½
5.1IM
Gaponenko, Inna
2396-WGM
Rapport, Jovana
23031 - 0
5.2WGM
Stojanovic, Andjelija
2348-WGM
Prudnikova, Svetlana
2216½ - ½
5.3WGM
Chelushkina, Irina
2224-WIM
Djukic, Sandra
21450 - 1
5.4WGM
Benderac, Ana
2180-WIM
Miladinovic, Lena
20661 - 0
Round 3 on 2020/09/27 at 09:30
Bo.4  JELICA PEP - GoraciciRtg-11  BAS - BeogradRtg2½:1½
3.1IM
Salimova, Nurgyul
2372-IM
Gaponenko, Inna
2396½ - ½
3.2WIM
Injac, Teodora
2286-WGM
Stojanovic, Andjelija
2348½ - ½
3.3WIM
Velikic, Adela
2259-WGM
Chelushkina, Irina
22241 - 0
3.4WIM
Rakic, Marija
2319-WGM
Benderac, Ana
2180½ - ½
Round 4 on 2020/09/27 at 16:30
Bo.11  BAS - BeogradRtg-5  VSK 2005 - ValjevoRtg3 : 1
4.1IM
Gaponenko, Inna
2396-WFM
Tadic, Katarina
20151 - 0
4.2WGM
Stojanovic, Andjelija
2348-WIM
Galunova, Tsveta
2151½ - ½
4.3WGM
Benderac, Ana
2180-WIM
Marcetic, Marija
2100½ - ½
4.4WIM
Velickovski-Nejkovic, Maja
2159-
Djordjevic, Nevena
19171 - 0
Round 5 on 2020/09/28 at 16:30
Bo.6  SOMBORSKI SK - SomborRtg-11  BAS - BeogradRtg½ :3½
4.1
Bek, Marija
0-IM
Gaponenko, Inna
23960 - 1
4.2
Matkovic, Simana
1964-WGM
Stojanovic, Andjelija
23480 - 1
4.3
Milivojevic, Jelena
1968-WGM
Chelushkina, Irina
22240 - 1
4.4
Dimitrijevic, Andjela
1810-WGM
Benderac, Ana
2180½ - ½
Round 6 on 2020/09/29 at 09:30
Bo.11  BAS - BeogradRtg-7  RAD - BeogradRtg3 : 1
3.1IM
Gaponenko, Inna
2396-GM
Batsiashvili, Nino
2467½ - ½
3.2WGM
Stojanovic, Andjelija
2348-WGM
Eric, Jovana
2292½ - ½
3.3WGM
Chelushkina, Irina
2224-WGM
Manakova, Maria
22381 - 0
3.4WGM
Benderac, Ana
2180-WFM
Milutinovic, Stefana
21321 - 0
Round 7 on 2020/09/29 at 16:30
Bo.8  MLADOST - LucaniRtg-11  BAS - BeogradRtg1 : 3
5.1FM
Cvitan, Ena
2242-IM
Gaponenko, Inna
2396½ - ½
5.2WFM
Ostojic, Katarina
2029-WGM
Stojanovic, Andjelija
2348½ - ½
5.3WIM
Petrovic, Marija
1930-WGM
Chelushkina, Irina
22240 - 1
5.4
Ljubicic, Andjela
1544-WGM
Benderac, Ana
21800 - 1
Round 8 on 2020/09/30 at 16:30
Bo.11  BAS - BeogradRtg-9  DSK OSNOVAC - NisRtg2½:1½
2.1IM
Gaponenko, Inna
2396-IM
Zimina, Olga
2378½ - ½
2.2WGM
Stojanovic, Andjelija
2348-WIM
Drljevic, Ljilja
2192½ - ½
2.3WGM
Chelushkina, Irina
2224-WFM
Vujcic, Milena
2059½ - ½
2.4WGM
Benderac, Ana
2180-WFM
Kovacevic, Radmila
20751 - 0
Round 9 on 2020/10/01 at 16:30
Bo.10  JUGOVIC - KacRtg-11  BAS - BeogradRtg1½:2½
6.1IM
Buksa, Nataliya
2410-IM
Gaponenko, Inna
23961 - 0
6.2WFM
Srdanovic, Jovana
2144-WGM
Stojanovic, Andjelija
2348½ - ½
6.3WGM
Maksimovic, Suzana
2110-WGM
Chelushkina, Irina
22240 - 1
6.4WFM
Arsovic, Jelena
2015-WGM
Benderac, Ana
21800 - 1
Round 10 on 2020/10/02 at 16:30
Bo.12  ZLATAR - N.VarosRtg-11  BAS - BeogradRtg1 : 3
1.1WGM
Voyska, Margarita
2186-IM
Gaponenko, Inna
2396½ - ½
1.2WGM
Belic, Jordanka
2256-WGM
Stojanovic, Andjelija
2348½ - ½
1.3
Zecevic, Tijana
1484-WGM
Chelushkina, Irina
22240 - 1
1.4
Vuckovic, Lidija
1885-WGM
Benderac, Ana
21800 - 1
Round 11 on 2020/10/03 at 10:00
Bo.11  BAS - BeogradRtg-1  SIRMIUM AKADEMIJA DOSITEJ - S.MitrovicaRtg2 : 2
6.1IM
Gaponenko, Inna
2396-GM
Zhukova, Natalia
2338½ - ½
6.2WGM
Stojanovic, Andjelija
2348-WIM
Zarkovic, Mila
2182½ - ½
6.3WGM
Chelushkina, Irina
2224-
Nestorovic, Katarina
2082½ - ½
6.4WGM
Benderac, Ana
2180-
Milanovic, Maja
1936½ - ½
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2021 Heinz Herzog, CMS-Version 21.04.2021 10:21
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use