Logged on: Gast
Servertime 29.03.2024 16:24:19
Logout
Login
Arabic
ARM
AZE
BIH
BUL
CAT
CHN
CRO
CZE
DEN
ENG
ESP
FAI
FIN
FRA
GER
GRE
INA
ITA
JPN
MKD
LTU
NED
POL
POR
ROU
RUS
SRB
SVK
SWE
TUR
UKR
VIE
FontSize:11pt
Home
Tournament-Database
AUT championship
Pictures
FAQ
Online Registration
Swiss-Manager
ÖSB
FIDE
Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 5 days (end-date) are shown after clicking the following button:
1st place qualifies for the Quarter Finals.
2nd and 3rd place qualify for the Preliminary Round.
2020 FIDE Online Olympiad Top Division Pool D
Last update 26.08.2020 15:40:34, Creator/Last Upload: alexholowczak
Search for player or team
Search
Board Pairings
Round 5 on 2020/08/22 at 1800 UTC
Bo.
3
United States of America
Rtg
-
10
Cuba
Rtg
4½:1½
PGN
1.1
GM
So Wesley
2741
-
GM
Quesada Perez Yasser
2438
1 - 0
PGN
1.2
GM
Robson Ray
2605
-
GM
Ortiz Suarez Isan Reynaldo
2568
½ - ½
PGN
1.3
IM
Yip Carissa
2421
-
IM
Ordaz Valdes Lisandra Teresa
2290
1 - 0
PGN
1.4
IM
Zatonskih Anna
2327
-
WGM
Linares Napoles Oleiny
2215
½ - ½
PGN
1.5
GM
Xiong Jeffery
2730
-
GM
Albornoz Cabrera Carlos Daniel
2573
½ - ½
PGN
1.6
IM
Wang Annie
2384
-
WFM
Hernandez Gil Ineymig
2348
1 - 0
PGN
Bo.
4
Argentina
Rtg
-
2
Brazil
Rtg
1½:4½
PGN
2.1
GM
Pichot Alan
2548
-
GM
Supi Luis Paulo
2513
0 - 1
PGN
2.2
IM
Acosta Pablo Ismael
2377
-
GM
Fier Alexandr
2531
0 - 1
PGN
2.3
WIM
Besso Guadalupe
2078
-
FM
Terao Juliana Sayumi
2212
½ - ½
PGN
2.4
WFM
Francisco Guecamburu Candela Be
1904
-
WFM
Alboredo Julia
1890
0 - 1
PGN
2.5
IM
Coro Lucas
2021
-
FM
Labussiere Victor
1940
1 - 0
PGN
2.6
WFM
Borda Rodas Anapaola S.
1994
-
WCM
Frattini Beatriz Maria
1717
0 - 1
PGN
Bo.
5
Poland
Rtg
-
1
Italy
Rtg
2½:3½
PGN
3.1
GM
Duda Jan-Krzysztof
2774
-
GM
Vocaturo Daniele
2584
1 - 0
PGN
3.2
GM
Wojtaszek Radoslaw
2662
-
IM
Lodici Lorenzo
2289
½ - ½
PGN
3.3
WGM
Zawadzka Jolanta
2313
-
IM
Zimina Olga
2327
0 - 1
PGN
3.4
IM
Rajlich Iweta
2381
-
IM
Brunello Marina
2316
0 - 1
PGN
3.5
IM
Janik Igor
2531
-
GM
Moroni Luca Jr
2519
0 - 1
PGN
3.6
WIM
Sliwicka Alicja
2059
-
Grimaldi Angela Flavia
1864
1 - 0
PGN
Bo.
6
Peru
Rtg
-
9
Paraguay
Rtg
4 : 2
PGN
4.1
GM
Cori Jorge
2599
-
GM
Delgado Ramirez Neuris
2667
1 - 0
PGN
4.2
GM
Cruz Cristhian
2516
-
IM
Vazquez Guillermo
2466
½ - ½
PGN
4.3
WGM
Cori T. Deysi
2340
-
WIM
Perez Rodriguez Jennifer
2150
1 - 0
PGN
4.4
WIM
Chumpitaz Ann
2204
-
WIM
Vargas Gabriela
2105
0 - 1
PGN
4.5
FM
Quirhuayo Chumbe German Gonzalo
2396
-
Heinechen Juan
2001
½ - ½
PGN
4.6
Garcia Andrada Heidy Nicole
1671
-
Oviedo Acosta Paula
1311
1 - 0
PGN
Bo.
7
Canada
Rtg
-
8
Greece
Rtg
1½:4½
PGN
5.1
IM
Noritsyn Nikolay
2504
-
GM
Banikas Hristos
2615
½ - ½
PGN
5.2
IM
Panjwani Raja
2394
-
GM
Pavlidis Antonios
2608
0 - 1
PGN
5.3
WGM
Burtasova Anna
2265
-
IM
Tsolakidou Stavroula
2302
0 - 1
PGN
5.4
FM
Zhou Qiyu
2229
-
WFM
Markantonaki Haritomeni
2089
1 - 0
PGN
5.5
FM
Hua Eugene
2331
-
IM
Theodorou Nikolas
2559
0 - 1
PGN
5.6
WGM
Ouellet Maili-Jade
2113
-
FM
Avramidou Anastasia
2052
0 - 1
PGN
Chess-Tournament-Results-Server
© 2006-2024 Heinz Herzog
, CMS-Version 20.03.2024 12:22
Legal details/Terms of use