CZECH OPEN 2020 - A PARDUBICE OPEN, open grand master tournament, part of ACP world series

Organizer(s)AVE-Kontakt s.r.o., Pardubice
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorIO Jan Mazuch (348910)
Chief ArbiterIA Prokopova, Jirina 337994
Deputy Chief ArbiterIA Sikora, Jan 305405
ArbiterVaculik, Jakub 344109
Time control2x1,5 h/40 + 30 min + 30s/move
LocationPardubice (CZE)
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/09/21 to 2020/09/28
Rating-Ø2143
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 28.09.2020 14:11:33, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA open, B open, E teams, G rapid, M Fischer, Q blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
GamesThere are 357 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexClub/City
1
GMStocek Jiri304760CZE2595Sk Line
2
GMPlat Vojtech325740CZE2566Sk Joly Lysa Nad Labem, Z.S.
3
GMVan Foreest Lucas1039792NED2531
4
IMNoe Christopher24692018GER2519Sc Eppingen
5
IMMendonca Leon Luke35028561IND2490
6
GMGolubka Petro14114224UKR2488Doluna Chess Club
7
GMPetr Martin318299CZE2484Sk Line
8
IMVrolijk Liam1048333NED2481Cizinec
9
IMKevlishvili Robby1040634NED2478
10
GMHaba Petr300160CZE2461Sk Gordic Jihlava
11
IMParvanyan Ashot13307550GER2458
12
IMLizak Peter731595HUN2457
13
IMVogel Roven12908088GER2456Cizinec
14
IMZwardon Vojtech325511CZE2455Beskydska Sachova Skola Z.S.
15
IMJarmula Lukasz1160664POL2444
16
IMKoziak Vitali14102234UKR2434Cizinec
17
GMArkell Keith C400270ENG2429
18
GMJurcik Marian14907518SVK2426Cizinec
19
IMPantzar Milton1721003SWE2424
20
FMSzpar Milosz1184989POL2397
21
GMVokac Marek300101CZE2365Qcc Ceske Budejovice
22
FMSorensen Hampus8703884SWE2361
23
FMStorme Isak1728113SWE2353
24
FMFinek Vaclav23718293CZE2344Tj Desko Liberec
25
FMCerveny Petr322016CZE2340Tj Stefanydes Policka
26
IMKulhanek Tomas309656CZE2332Sk Dopravni Podnik Praha
27
IMSeger Ruediger4617274GER2312Godesberger Sk
28
FMBulockin Martin371610CZE22972222 Sk Polabiny, Z.S.
29
FMKrasteva Beloslava2922029BUL2296w
30
FMRabatin Jakub329517CZE2291Beskydska Sachova Skola Z.S.
31
Humburg Philipp24656151GER2291
32
FMMica Marek382884CZE2290Beskydska Sachova Skola Z.S.
33
FMSimek Petr319260CZE2289Unichess
34
FMStalmach Richard372048CZE2287Beskydska Sachova Skola Z.S.
35
FMSowray Peter J400971ENG2278
36
FMKueppers Timo16205820GER2277
37
FMCsiki Endre775126HUN2276
38
FMDegenhard Simon12944017GER2271
39
WIMPeycheva Gergana2916711BUL2270w
40
FMBomans Arno206024BEL2260Opuvijk
41
Gloser David381420CZE22482222 Sk Polabiny, Z.S.
42
FMSernecki Franciszek1169297POL2248Muks Mdk Srodmiescie Wroclaw
43
Wedda Dries1053787NED2246
44
Leeb Simon12924768GER2234Sk Muenchen Suedost
45
FMLudvik Tomas367664CZE22182222 Sk Polabiny, Z.S.
46
CMOchedzan Tymon21810389POL2214Polonia Wroclaw
47
FMPogan Nikolas24673579GER2212Cizinec
48
Kusa Jakub395595CZE2200Moravska Slavia Brno
49
FMJedlicka Ales304824CZE21972222 Sk Polabiny, Z.S.
50
CMCrevatin Leo1726307SWE2188
51
Seitz Patrick16211693GER2186Sc Boeblingen
52
FMLorscheid Gerhard4606000GER2185Stuttgarter Sf 1879
53
Siekanski Janusz1100599POL2184
54
Iolis Oleg204684BEL2173Bruxelles Chess Club
55
WFMPychova Nela351369CZE2159wMoravska Slavia Brno
56
Balinski Damian1120913POL2158
57
CMTerziev Dimo2925397BUL2157
58
CMWahlund Max1741861SWE2153Linkoepings Ass
59
Nemec Jachym23716525CZE2150Klub Sachistu Ricany 1925
60
Schimnatkowski Lukas12936723GER2148Sf Essen-Katernberg
61
Taus Martin308471CZE2142Beskydska Sachova Skola Z.S.
62
WFMDwilewicz Katarzyna1148486POL2134wKsz Jelonka Jelenia Gora
63
Petr Jan305154CZE2128Tj Pankrac
64
Rocco Federico431362ENG2123
65
Narr Kevin24607207GER2119
66
WIMGoossens Hanne200468BEL2118wOpwijk
67
WFMNikanova Ekaterina13506374BLR2111w
68
Jun Rudolf376612CZE2106Tj Chs Chotebor
69
WIMMedunova Vera315141CZE2103wSk Hustopece
70
Heldt Maximilian12952346GER2093
71
Vojta Jakub382515CZE2093Tj Spartak Vlasim
72
Novotny Martin383600CZE2084Klub Sachistu Ricany 1925
73
Neumann Filip375640CZE2077Sspm Lipky Hk
74
Zdrazil Tomas325368CZE2068Jezdci Jundrov
75
CMLlopis De Aysa Manuel2203162ESP2051Escola D Escacs De Barcelona
76
Plesek Jiri305146CZE2050Tj Pankrac
77
Dehmel Jens4676548GER2040Vdsf Bonn
78
Arnhold Steffi12931365GER2038wSc Bavaria Regensburg
79
Sielicki Tomasz1111400POL2026
80
Brozka Karel398705CZE20252222 Sk Polabiny, Z.S.
81
Rokos Filip377350CZE2024Sachovy Klub Lipa, Z.S.
82
Alquist Erik1707701SWE2012Soedra Sass
83
Rogacewicz Mikolaj21842981POL2011
84
Cap Piotr21880530POL2010
85
FMPacl Vaclav302031CZE2007Tj Slovan Havirov
86
Slepov Kyryl378364CZE2005Jezdci Jundrov
87
Vermirovsky Vlastimil325872CZE2001Tatra Koprivnice
88
Trybus Daniel21816131POL1997Kmks Victoria Komplexbud
89
Winter Ondrej23702192CZE1995Sspm Lipky Hk
90
Nemcova Karin360821CZE1983wSk Oaza Praha
91
Zdechovsky Tobias23702036CZE1978Sspm Lipky Hk
92
Mueller Sebastian12932582GER1977
93
Weber Meikel24602957GER1976Vdsf Bonn
94
Hlavina Matous386650CZE1973Sk Sokol Klatovy
95
Dixa Oskar1193503POL1972
96
Vodicka Pavel304344CZE1967Sk Bohemia Pardubice Z.S.
97
Egli Urs1306685SUI1961
98
Moewisch Dave24672246GER1956
99
Pavlicek Lukas373001CZE1952Tj Stefanydes Policka
100
Hajek Zdenek360112CZE1940Sokol Premyslovice
101
Kiani Kiarash12500054IRI1939Cizinec
102
Bouton Christophe603813FRA1938Cavalier Bleu De Drancy
103
Jedrusik Adam21802122POL1931Uks Czternastka Warszawa
104
Pirvulescu Adrian1216384ROU1930
105
Nosek Jan368393CZE1929Sspm Lipky Hk
106
Sedlacek Jiri316350CZE1927Tj Sokol Plzen-Letna
107
Voriskova Anna23712236CZE1926wSspm Lipky Hk
108
Chmelik Jiri305723CZE1924Tj Sokol Litvinov-Lom.
109
Bueble Joschua16225554GER1912
110
Soucek Jan23713275CZE1907Sachy Stepan
111
Vestfal Jan23717866CZE1902Sspm Lipky Hk
112
CMSmietanska Wiktoria21869359POL1900wKsz Polonia Wroclaw
113
Danek Pavel312410CZE1875Sk Bohemia Pardubice Z.S.
114
Stary Lukas322806CZE1869Jiskra Hermanuv Mestec
115
Bartos Karel344362CZE1868Sk Bohemia Pardubice Z.S.
116
Prazak Daniel23709456CZE1834Sachova Akademie Vste, Z.S.
117
Siekanska Maria21852650POL1828w
118
Rezac Jindrich330329CZE1824Tj Auto Skoda Mlada Boleslav
119
Hon Jiri315613CZE1751Sachovy Klub Rapid Pardubice,
120
Juchelka Marek398284CZE17452222 Sk Polabiny, Z.S.
121
Bouska Jiri23722223CZE17012222 Sk Polabiny, Z.S.
122
Trasakova Adela398306CZE1694w2222 Sk Polabiny, Z.S.
123
Dedek Jan23719907CZE1655Sspm Lipky Hk
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 21.10.2020 17:16
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use