1st Online FIDE Junior U20 Cup for Players with Disabilities

Organizer(s)FIDE DIS commission - GM Luther, Thomas 4611420 - IM IO Iashvili, Akaki 13600281
FederationSwitzerland ( SUI )
Tournament directorIM IO Kalesis, Nikolaos 4200438 - Goryaeva, Kermen 34427619
Chief ArbiterIA Biagioli, Marco 841285
Deputy Chief ArbiterIM FA FT Gasimov, Rahim 13400126
Time control10' + 5''
LocationPlaychess.com virtual venue (Rooms -> Tournaments -> FIDE)
Rating calculation -
Date2020/06/21
Rating-Ø1258
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.06.2020 23:52:45, Creator/Last Upload: biagioli

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamBAN, CHI, COL, GEO, GER, IND, KAZ, KGZ, MAS, PHI, RUS, TUR, USA, UZB, VEN, VIE
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 5 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5/5 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Final Ranking crosstable after 5 Rounds

Rk. NameRtgFED1.Rd2.Rd3.Rd4.Rd5.RdPts. TB1  TB2  TB3 
1
Loo Pin Xie1570MAS 33w1 14w1 22b1 5w1 3b15,015,09,00,0
2
Rozas Lazcano Valeska1339CHI 30w1 19b½ 20w1 17w1 8b14,513,07,50,0
3
Tapia Loncon Andres Saul1612CHI 31w1 16b1 21w1 4b1 1w04,014,09,00,0
4
Kimsanboyev Axadxon1638UZB 29b1 12w1 28b1 3w0 14w14,013,07,00,0
5
Kieselbach Jannik1379GER 28b1 32w1 18w1 1b0 12w14,013,06,50,0
6
Rahatbekov Tilegen1295KGZ 32w1 30w1 10b1 9w0 18w14,013,06,50,0
7
Scheffner Jarno1733GER 35w1 27w1 8b0 24b1 22w14,012,05,00,0
8
Kieselbach Marvin1447GER 25b1 31b1 7w1 11b½ 2w03,513,09,00,0
9
FMLipilin Ilia1983RUS 21w0 17w½ 19w1 6b1 11b13,58,08,00,0
10
Kartik Girish Nair1283IND 20w+ 36b1 6w0 25b1 16w03,011,07,50,0
11
Centenaro Erazo Nicole Daniela1304COL 18b½ 25b1 23b1 8w½ 9w03,010,58,00,0
12
Chica Almanza Carlos Alberto1603COL 22b1 4b0 27w1 23w1 5b03,010,08,00,0
13
Tellor Max Dave1918PHI 19b1 24w+ 17b- -0 31b13,010,07,00,0
14
Kozhakhmetov Sultan1429KAZ 23w1 1b0 35w1 30w1 4b03,010,07,00,0
15
Miller Anna0USA 24b+ 21b0 16w0 36b1 37b13,08,04,00,0
16
Talikadze Leri1137GEO 38w- 3w0 15b1 26w1 10b13,06,08,00,0
17
Shahrulizam Amirul Shahmie1306MAS 34w1 9b½ 13w+ 2b0 19b02,510,09,00,0
18
Reano Lemuel0PHI 11w½ 37w1 5b0 29w1 6b02,58,58,00,0
19
Inal Ahmet Taha1206TUR 13w0 2w½ 9b0 34b1 17w12,55,09,00,0
20
Kudanaizarova Dariia0KGZ 10b- 34w½ 2b0 27b1 21w12,55,06,00,0
21
Cordero Gonzalez Leonardo1222VEN 9b1 15w1 3b0 37w- 20b02,09,09,00,0
22
Lim Yee Jin1022MAS 12w0 35b1 1w0 28w1 7b02,06,08,00,0
23
Ilyaz kyzy Sabina0KGZ 14b0 33b1 11w0 12b0 28w12,05,07,00,0
24
Buhay Rafael Jose0PHI 15w- 13b- 34w+ 7w0 27b12,04,07,00,0
25
Dao Tuan Kiet0VIE 8w0 11w0 33b1 10w0 30b12,04,07,00,0
26
Marufa Azad Sukanna1240BAN 27b0 29b0 36w1 16b0 32w12,04,03,00,0
27
Talibzhanov Alier0KGZ 26w1 7b0 12b0 20w0 24w01,05,07,50,0
28
Le Thao Nguyen0VIE 5w0 38b1 4w0 22b0 23b01,04,08,00,0
29
Sananez Guzman Luis Ignacio1059VEN 4w0 26w1 -0 18b0 34b-1,04,05,00,0
30
Md Tohid Ahmad Falah0MAS 2b0 6b0 31w1 14b0 25w01,03,09,00,0
31
Palmieri Buitrago Gustavo Arturo1046CHI 3b0 8w0 30b0 35b1 13w01,02,07,50,0
32
Sagynai Iskander0KAZ 6b0 5b0 -0 33w1 26b01,02,07,00,0
33
Balmagambetov Akhmetkarim0KAZ 1b0 23w0 25w0 32b0 36w11,01,05,00,0
34
Qvelashvili George0GEO 17b0 20b½ 24b- 19w0 29w-0,52,07,00,0
35
Amiruddin Amirul Iman1113MAS 7b0 22w0 14b0 31w0 -00,00,07,50,0
36
Montano Martinez Laura Tatiana1416COL 37b- 10w0 26b0 15w0 33b00,00,06,00,0
37
Kirichenko Stanislav0KAZ 36w- 18b0 -0 21b- 15w00,00,04,50,0
38
Shankar Pranav1499USA 16b- 28w0 -0 -0 -00,00,01,00,0

Annotation:
Tie Break1: Fide Tie-Break
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break3: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)

Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 09.07.2020 10:40
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use