Prague International Chess Festival - Futures

Organizer(s)Novy Bor Chess Club
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorPetr Boleslav
Chief ArbiterIA Pavel Votruba (301019)
Deputy Chief ArbiterIA Jirina Prokopova (337994)
Time control90'/40m + 30'/end & 30"/move
LocationHotel Don Giovanni Prague, Prague
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/02/11 to 2020/02/21
Rating-Ø2093
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.02.2020 19:16:18, Creator/Last Upload: czech republic licence 92

Tournament selectionMasters, Challengers, Futures, Open, E1, E2, F1, F2, F3, G1, G2, Rapid, Blitz
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamAUT, AZE, BUL, CZE, ESP, FID, IND, ISL, ISR, MGL, NED, POL, RUS, SVK, SWE, TUR, USA
ListsStarting rank list of players, Alphabetical list, Alphabetical list all groups
Final Ranking after 9 Rounds, Pairings/Results
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable, Statistics, Playing schedule
Total statistics
GamesThere are 45 games available for download
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Player Overview of a federation

Overview for team AUT

SNoNameFEDRtg123456789Pts.Rk.
9GMRagger MarkusAUT2670½½0½½½½½½4,08Masters
215GROISS WernerAUT176300100100½2,5222Open

Player details

GM Ragger Markus 2670 AUT Rp:2668 Pts. 4,0
12GMFirouzja Alireza2726FID5,0s ½Masters
23GMVitiugov Nikita2731RUS4,5w ½Masters
34GMVidit Santosh Gujrathi2721IND5,0s 0Masters
45GMNavara David2717CZE4,0w ½Masters
56GMDuda Jan-Krzysztof2755POL5,0s ½Masters
67GMShankland Sam2683USA5,0w ½Masters
78GMAnton Guijarro David2697ESP5,0s ½Masters
810GMHarikrishna Pentala2713IND4,5s ½Masters
91GMGrandelius Nils2659SWE3,0w ½Masters
GROISS Werner 1763 AUT Rp:1587 Pts. 2,5
192FMDE ABREU Roberto N2179RSA5,5s 0Open
2142PLESEK Jiri2042CZE5,0w 0Open
3245KARAPETSAS Athanasios1353SVK3,0s 1Open
4152WFMLAURINCOVA Kristyna2027CZE4,0w 0Open
5138SUDER Jakub2056POL5,0s 0Open
6235SULCOVA Tereza Radmila1527CZE2,5w 1Open
7148WUENSCH Ulrich2034GER4,5s 0Open
8248BANDAU Frank0GER3,0w 0Open
9232PRESSLER Tobias1556CZE2,5s ½Open