4. Internationales Chess Festival Innsbruck B Open Hotel Congress Saal Tyrol Gr. under 2000

Organizer(s)Giorgio Events
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIO Gugler Giorgio (AUT)
Chief ArbiterIA Bertagnolli, Gerhard 815985
Deputy Chief ArbiterIA Weber, Michael 12961914
ArbiterFA Bazzazi, Elnaz 12500933; FA Pouchon, Mickael 649449
Time control90min/40moves+30min/end+30sec increment/move starting from move 1
LocationHotel Congress Saal Tyrol Innsbruck
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/08/22 to 2020/08/30
Rating-Ø1668
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 02.08.2020 22:27:16 / Page cached 03.08.2020 14:46:44 94min., Creator/Last Upload: gerhard bertagnolli

Tournament selectionOpen A (over2000), Open B (under2000), Open C (under1500), Blitz-Trophy, Simultan Casino Innsbruck
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamAUT, BRA, CZE, DEN, ENG, ESP, FRA, GER, HUN, IND, IRL, ISR, ITA, LAT, LTU, LUX, MAR, NED, NOR, ROU, RUS, SUI, SVK
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIRtgNsexTypGrClub/City
1
CMKranewitter Norbert1607413AUT19841953S50Schachklub Kufstein
2
Pfrommer Martin1270524GER19800S65Schachunion Schorndorf
3
Kranebitter Gerhard1607510AUT19741867S50Rochade Rum
4
Pregl Walter1610112AUT19691980S65Absam
5
Kuhn Gerhard4687779GER19431939S50SK Marburg
6
De Kruif Kees1006479NED19420S50FischerZ
7
Rosenkranz Andree4678192GER19301994S50SV Weissblau Allianz Leipzig
8
Reginato Mauro819921ITA19151897Olymp. Dorf Innsbruck
9
Kerschenbauer Franz1640984AUT19151874S50Sv Klosterneuburg
10
Kuti Oliver1661620AUT19121874U14Ask Kottingbrunn
11
WCMReuter Elisa12995444GER19061923wU18SV Empor Erfurt
12
Englisch Dieter1604481AUT19041905S50Sv Mistelbach
13
Höbarth Günter Ing.1610198AUT19021913S50Esv Askö Westbahn Linz
14
Koban Markus1610104AUT18841842Postsportverein Graz
15
Wischounig Laurin1648209AUT18821989U18Sparkasse Jenbach
16
Raeke Philipp1645161AUT18801881Spg. Trofaiach-Niklasdorf
17
Boller Wolfgang1658280AUT18691853Tu Wien
18
Walcher Christian1623095AUT18681848Zirl
19
Shatil Shir2828278ISR18660U14Vevey Chess Club
20
Gasperi Fosco813664ITA18651863S65A.D. Scacchistica Trevigliese Aljec
21
Tschreppl Daniel1642804AUT18561799Vorwaerts Fohnsdorf
22
Schranzhofer Marco1651684AUT18521831Völs & Hak Ibk
23
Franke Maximilian16271114GER18500SC Peiting
24
Burdot Louis4004760LUX18471659U14De Sprenger Echternach
25
Schramml Alfred1641816AUT18381718Schachverein Wolfsberg
26
Stolzlechner Andreas1624482AUT18351791Olymp. Dorf Innsbruck
27
Schwarz Benedikt1643932AUT18151862Absam
28
Dotzer Lukas1666975AUT18141862U14Sc Donaustadt
29
Kuzmanovic Zeljko1651838AUT18111771Schachklub Kufstein
30
Jetzl Julian1655299AUT18021752U14Irdning
31
Chen Qingxia8611599AUT17761692wSk Auhof
32
Franke Ruediger Dr.12901067GER17701831S65Freibaeder Bad Breisig
33
Auschkalnis Reinhard4697219GER17700S65Sc Bonn Beuel
34
Hengl Philip1664824AUT17631752U14Absam
35
Hofer Franz Dr.1612921AUT17601663S50Bretze Hall In Tirol
36
Vrhovac Damir1670433AUT17541704Zirl
37
Marcussen Claus1506021DEN17520S50Fredericia Skakforening
38
Staudacher Karl-Heinz1670247AUT17341551S50Schachsport Union Innsbruck
39
Reitz Helmut4653424GER17311815S651865 Würzburg
40
Tumanyan Gor1657666AUT17301803U18Völs & Hak Ibk
41
Bruno Giuseppe1631284AUT17141625S50Raiffeisen Wattens
42
Rauthe Pascal16220196GER17131672Schachfreunde Oberreichenbach
43
Pal Rohan462489ENG17121681U14Warwickshire
44
Arnold Kiri1060171NED17060wU18SV Krimpen
45
Schmied Eva Maria1653431AUT17021701w1. Sk Ottakring
46
Neuhoff Laertes16279719GER17000U14Schachgemeinschaft Leipzig
47
Marcellier Lucie36033995FRA16981765wU18Sainte Foy Echecs
48
Gailis Gunnar12905992GER16940S65SV Hilden
49
Rempe Mieke16202384GER16690wU18Doppelbauer Kiel
50
Schett Franz Mag.1611135AUT16681494S65Völs & Hak Ibk
51
Schilcher Marcel1660640AUT16631614U18Sk Dolomitenbank Lienz
52
Iasman Inna24125563FRA16590w
53
Leitl Stefan1638246AUT16581697Tiroler Schachschule
54
Karner Daniel1648403AUT16521720U14Asvoe Vhs Poechlarn/Kr.
55
Weichhart Daniel1668773AUT16481502U18Sc Boeheimkirchen
56
Mitschka Manfred16248392GER16470S50SK Neuburg / Donau
57
Reginato Lino837300ITA16441466S50Cornaro Asolo
58
Pougin Elias16263251GER16420U18Schachfreunde Gern
59
Schreidl Michael16265750GER16400U14SK Frankenthal
60
Costa Vincenzo2835610ITA16350
61
Shatil Or2842475ISR16350wU14Vevey Chess Club
62
Burdot Yves4002156LUX16341629De Sprenger Echternach
63
Humbert Arthur16270924GER16250U18Schachfreunde Gern Pasing
64
Suliga Eckhard24615374GER16220S65Lüneburg
65
Matic Ivan1669605AUT16181598Schachsport Union Innsbruck
66
Martetschläger Stefan1642480AUT16081671U18Vorwaerts Fohnsdorf
67
Wischounig Josef1657771AUT15971432S50Tiroler Schachschule
68
Burdot Clara4004779LUX15901532wU18De Sprenger Echternach
69
Richter Gerrit12990825GER15791429U14TSV/RSK Esslingen
70
Jdaieh Adel14968428SVK15771450
71
Steinschuld Jo24631833NED15600S65Kerkraadse S.V.
72
Buchinger Alexis16287134GER15400U14SF Neuberg
73
Schramml Fabian1660535AUT15391447U14Schachverein Wolfsberg
74
Kofler Albin840530ITA15301555S65SK Lana
75
Kamleiter Noah16265815GER15251056U14TSV Bindlach
76
Rosenkranz Lennard16277996GER15171450U14SV Weissblau Allianz Leipzig
77
Waha Christian1657763AUT15061602S50Tiroler Schachschule
78
Del Rosso Peter28545222ITA15030S65SK Lana
79
Garlant Carlo1330543SUI14931495S50SK Flawil
80
Marcellier Clement26094703FRA14761708U14Sainte Foy Echecs
81
Abou Wally Adrian16245113GER14730U14SV Schott Jena
82
Ulrich Helena Irene16256000GER14681555wU14SV Medizin Erfurt
83
O`gorman Brian2509601IRL14640S50Dun Laoghaire
84
Todic David1666231AUT14571583U18Dornbirn
85
Lipinsky Pierre16206290GER14461394U14Schachsport Union Innsbruck
86
Schilcher Elias1669133AUT14311453U14Sk Dolomitenbank Lienz
87
Beyer Edith12985929AUT14241298wS50Sv Amstetten
88
Pernerstorfer Leo1664832AUT13971309U14Sk Raika Eggenburg
89
Martetschläger Maria1642472AUT13931444wVorwaerts Fohnsdorf
90
Delhoume Sarah45118280FRA13550wU18Le Petit Pouchet
91
Jetzl Laurence1663097AUT13231179U14Irdning
92
Burdot Yvan4005147LUX13181275U14De Sprenger Echternach
93
Rubert Mireille1045920NED10170wS65Dutch Chess
94
Hottenroth Jonas1671316AUT01524U18Sk Gloggnitz
95
Haselsberger Armin1670689AUT01395U14Schachklub Kufstein
96
Schwan Aaron34603220GER00U14SK Tarrasch München
97
Traber Heidi34603247GER00wS50SV Schott Jena
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 25.07.2020 21:21
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use