PRAGUE OPEN 2020 - A - IM open

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorPetr Laušman
Chief ArbiterIA Martin Dobrotka 14900645
ArbiterPavel Danek 312410, Michal Horacek 332526
Time control2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s / move
LocationPraha, Olympik hotel
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/01/10 to 2020/01/17
Rating-Ø2011
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 17.01.2020 14:56:23, Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA - IM OPEN, B - FIDE OPEN, C - RAPID, D - BLITZ
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Pairings/Results

Round 6 on 2020/01/14 at 16:00

Bo.No. NameFEDRtgPts. ResultPts. NameFEDRtg No.
11
GMQUESADA PEREZ Luis Ernesto CUB24915 1 - 0 IMSTANKOVIC Milos SRB2466
2
23
IMCERNOUSEK Lukas CZE24474 0 - 14 LIU Zhaoqi CHN2328
17
35
BUDNIKOV Oleg UKR24324 ½ - ½4 GMVOKAC Marek CZE2334
16
473
WANG Yukun CHN19904 ½ - ½4 IMLOW Zhen Yu Cyrus SGP2415
6
57
GMLALIC Bogdan CRO24024 ½ - ½4 WCMSHARMA Isha IND2169
34
611
PENG Hongchi CHN23624 ½ - ½4 VIGNESH B IND2250
26
725
FMSVANDA Ondrej CZE2257 ½ - ½ GMLAXMAN R.R. IND2441
4
828
GMPUSHKOV Nikolai RUS2239 ½ - ½ IMQUESADA VERA Liordis CUB2386
8
99
KOZAK Antoni POL2380 0 - 1 FOO William J ENG2186
32
1033
FMWILEY Tom E ENG2170 ½ - ½ GMNEUMAN Petr CZE2371
10
1142
CMOCHEDZAN Tymon POL2140 1 - 0 FMMALOVANYI Yulian UKR2360
12
1245
KVALOY Aksel Bu NOR2132 ½ - ½ IMPRIEHODA Vitezslav CZE2341
14
1315
GMDOMOGAEV Sergey RUS2334 1 - 0 WGMPTACNIKOVA Lenka ISL2076
56
1471
HAJIYEV Kanan AZE1996 ½ - ½ FMNASSHAN Dennis GER2307
18
1519
FMSIDDHARTH Jagadeesh SGP2301 ½ - ½ JORDANOV Mihail MKD2012
68
1621
IMSTREBKOVS Andrejs LAT2278 1 - 0 KOUBOVA Anna Marie CZE1930
89
1723
FMCZERW Dawid POL2262 1 - 0 WIKAR Martyna POL1978
78
1813
FMMIS Mieszko POL23493 ½ - ½3 SMOLIK Jachym CZE2025
66
1948
SINDLER Michal CZE21193 0 - 13 FMCHYZY Jakub POL2291
20
2061
FMMARTYNYUK Elizaveta RUS20533 0 - 13 FMLUDVIK Tomas CZE2272
22
2163
CZERNEK Tymon POL20383 0 - 13 ABHILASH Reddy M.L. IND2258
24
2227
RIHA Vojtech CZE22473 1 - 03 TESAR Jan CZE2001
70
2367
WFMSVOBODOVA Michaela CZE20153 0 - 13 FMDOURIET DUANY Alexis CUB2212
30
2465
PRIBYL Viktor CZE20283 0 - 13 WIMPAVLIDOU Ekaterini GRE2160
36
2569
STEINER Juraj CZE20043 ½ - ½3 WFMPRIBYLOVA Sofie CZE2156
38
2674
NEMEC Jachym CZE19883 ½ - ½3 KAKUSHADZE Ilia GRE2149
40
2741
CMPNIACZEK Marek POL21453 1 - 03 PLASIL Petr CZE1978
77
2843
BALINSKI Damian POL21393 1 - 03 HLAVINA Matous CZE1942
85
2987
ZEMLICKA Vit CZE19353 ½ - ½3 KRISTIANSEN Willy M NOR2137
44
3029
VORISEK Jakub CZE2229 1 - 0 SKURNIAK Szymon POL2030
64
3131
WIMNOVOSADOVA Kristyna CZE2200 1 - 0 MINDL Josef CZE1990
72
3235
SHEHZAD Shazil NOR2162 1 - 0 GRICHKEVITCH Gilles FRA1985
75
3337
IMCHUDINOVSKIKH Alexander M RUS2157 ½ - ½ ORTOFT Kai NOR1963
79
3481
WFMTHORSTEINSDOTTIR Gudlaug ISL1958 1 - 0 FMLYS Josef CZE2152
39
3588
BACAK Petr CZE1930 0 - 1 HRBEK Stepan CZE2126
46
3647
ERIKSSON Christian Altenburg DEN2121 ½ - ½ NGUYEN Thai Dai Vinh CZE1953
83
3749
SAGLAM Buelent GER2118 1 - 0 WCMSOVINA Maria RUS1943
84
3850
LAVERTON Christian NOR2109 1 - 0 AIRD Ian SCO1857
103
39111
HERTLEIN Irena POL1825 0 - 1 TOMAN Jan CZE2101
52
4057
NAHORNYI Ihor UKR2074 ½ - ½ OCELAK Jakub CZE1786
115
41133
VAIBHAV Kalpaka IND1652 0 - 1 CMLLOPIS DE AYSA Manuel ESP2066
58
4259
YAPAR Nedim TUR2058 - - + JUHANAK Daniel CZE1567
138
43116
AIMKAUSHIK G Iyer IND1781 ½ - ½ ALQUIST Erik SWE2042
62
4451
NIECHOTZ Christopher GER21072 ½ - ½2 PESOLA Jyrki FIN1874
97
4598
WIMACEVEDO MENDEZ Lisseth ISL18642 0 - 12 OTRUBA Marek CZE2091
53
4655
WFMTSOTSONAVA Elene GEO20782 1 - 02 ROMANESCO Roel NED1856
104
47100
PAWICKA Magdalena POL18602 0 - 12 ELISEEV Sergey NOR1959
80
48107
HAUKSDOTTIR Hrund ISL18352 0 - 12 KOLCHIN Maxim RUS1956
82
4986
FISER Jiri CZE19352 1 - 02 SYSEL Jaroslav CZE1722
126
5090
JOHANNSDOTTIR Johanna Bjorg ISL19292 1 - 02 KALVEUS Jan SWE1808
114
5192
SOLBU Lasse Tveter NOR18982 1 - 02 HOLUB Adam CZE1657
132
5294
JAHODA Ladislav CZE18902 ½ - ½2 SHEHZAD Alisha NOR1696
128
53113
PASCOT Jean FRA18092 0 - 12 CERVENKA Petr CZE1879
95
5454
ADAMKO Peter SVK2082 1 - 0 SOUCEK Jan CZE1833
108
55110
BILEK Roman CZE1827 ½ - ½ BRHEL Jan SVK2056
60
56118
DAY Tobias CZE1780 ½ - ½ WCMTURKOVA Karolina SVK1981
76
57119
KADONAS Kestutis LTU1779 0 - 1 PAVLICEK Petr CZE1924
91
58123
KALVACH Ladislav CZE1734 1 - 0 OMELKA Antonin CZE1891
93
5996
TEJKAL Jiri CZE1878 1 - 0 KONVALINKA Vladislav CZE1733
124
60131
HELGADOTTIR Sigridur Bjorg ISL1659 ½ - ½ HARSTAD Christian NOR1863
99
61139
PRIVOZNIK Lubos CZE1556 0 - 1 FINNBOGADOTTIR Tinna Kristin ISL1859
101
62102
WEIJERS Ralf NED1858 1 - 0 FEIERFEIL Jiri CZE1690
129
63134
ROUSEK Jan CZE1645 0 - 1 HUSA Daniel CZE1841
106
64105
STEPANEK Svatopluk CZE18501 ½ - ½1 CABART Pavel CZE1730
125
65135
VESELSKY Jan CZE16271 0 - 11 KOPER Stefan CZE1823
112
66117
OBURKA Vladislav CZE17811 1 - 01 TURP Hueseyin GER1578
136
67130
SVOBODA Zdenek CZE16661 0 - 11 MAXANT Josef CAN1746
122
68121
LAKSHYESH Mohan Gupta IND1757½ 1 - 0½ ZAK Jiri CZE1571
137
69120
PROCHAZKA Vojtech CZE17640 1 - 00 TOMANEK Karel CZE1428
140
70127
KUHNMUND Ivan CZE17020 1 bye 
71109
WULFF Joerg GER1833½ 0 not paired