PRAGUE OPEN 2020 - A - IM open

Organizer(s)AVE-KONTAKT s.r.o.
FederationCzech Republic ( CZE )
Tournament directorPetr Laušman
Chief ArbiterIA Martin Dobrotka 14900645
ArbiterPavel Danek 312410, Michal Horacek 332526
Time control2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s / move
LocationPraha, Olympik hotel
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/01/10 to 2020/01/17
Rating-Ø2011
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 17.01.2020 14:56:23 / Page cached 18.01.2020 17:14:09 45min., Creator/Last Upload: czech republic licence 63

Tournament selectionA - IM OPEN, B - FIDE OPEN, C - RAPID, D - BLITZ
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgsexClub/City
1
GMQUESADA PEREZ Luis Ernesto3520773CUB2491
2
IMSTANKOVIC Milos938190SRB2466
3
IMCERNOUSEK Lukas311707CZE2447Unichess
4
GMLAXMAN R.R.5005361IND2441
5
BUDNIKOV Oleg14107945UKR2432
6
IMLOW Zhen Yu Cyrus5804175SGP2415
7
GMLALIC Bogdan409081CRO2402
8
IMQUESADA VERA Liordis3507009CUB2386
9
KOZAK Antoni21832030POL2380
10
GMNEUMAN Petr305243CZE2371Cesky Lev Kolesovice-Sachovy Klub,
11
PENG Hongchi8609047CHN2362
12
FMMALOVANYI Yulian14171198UKR2360
13
FMMIS Mieszko1196448POL2349
14
IMPRIEHODA Vitezslav14900122CZE2341Sk Joly Lysa Nad Labem, Z.S.
15
GMDOMOGAEV Sergey24103608RUS2334
16
GMVOKAC Marek300101CZE2334Qcc Ceske Budejovice
17
LIU Zhaoqi8609381CHN2328
18
FMNASSHAN Dennis4695704GER2307Ramstein-Miesenbach
19
FMSIDDHARTH Jagadeesh5818320SGP2301
20
FMCHYZY Jakub21806209POL2291
21
IMSTREBKOVS Andrejs11601310LAT2278
22
FMLUDVIK Tomas367664CZE22722222 Sk Polabiny, Z.S.
23
FMCZERW Dawid1145746POL2262
24
ABHILASH Reddy M.L.5024668IND2258
25
FMSVANDA Ondrej359670CZE2257Moravska Slavia Brno
26
VIGNESH B5073600IND2250
27
RIHA Vojtech377430CZE22472222 Sk Polabiny, Z.S.
28
GMPUSHKOV Nikolai4117131RUS2239
29
VORISEK Jakub364355CZE2229Tj Spartak Vlasim
30
FMDOURIET DUANY Alexis3508846CUB2212
31
WIMNOVOSADOVA Kristyna328065CZE2200wBeskydska Sachova Skola Z.S.
32
FOO William J419753ENG2186
33
FMWILEY Tom E401765ENG2170Europchess
34
WCMSHARMA Isha35006665IND2169w
35
SHEHZAD Shazil1521942NOR2162Sandnes
36
WIMPAVLIDOU Ekaterini4213262GRE2160w
37
IMCHUDINOVSKIKH Alexander M4106083RUS2157
38
WFMPRIBYLOVA Sofie371726CZE2156wSk Dopravni Podnik Praha
39
FMLYS Josef302244CZE2152Sokol Brusperk
40
KAKUSHADZE Ilia4209532GRE2149
41
CMPNIACZEK Marek21800421POL2145Uks Sp 8 Chrzanow
42
CMOCHEDZAN Tymon21810389POL2140Kts Kalisz
43
BALINSKI Damian1120913POL2139
44
KRISTIANSEN Willy M1504525NOR2137Stavanger Sjakk Klubb
45
KVALOY Aksel Bu1528815NOR2132
46
HRBEK Stepan393479CZE2126Interchess Z.S.
47
ERIKSSON Christian Altenburg1412159DEN2121Caissa Gladsaxe
48
SINDLER Michal325287CZE2119Sachovy Klub Loko Praha Z.S.
49
SAGLAM Buelent24694827GER2118
50
LAVERTON Christian1506846NOR2109Trondheim Sjakkforening
51
NIECHOTZ Christopher1271523GER2107Sc Kreuzberg E.V.
52
TOMAN Jan321451CZE2101Sk Tachov
53
OTRUBA Marek382418CZE2091Klub Sachistu Ricany 1925
54
ADAMKO Peter14901692SVK2082Caissa Cadca
55
WFMTSOTSONAVA Elene13615939GEO2078wPOTI-NANA
56
WGMPTACNIKOVA Lenka305650ISL2076wSachovy Oddil Tj Dukla Praha
57
NAHORNYI Ihor14172313UKR2074Ivano-Frankivsk
58
CMLLOPIS DE AYSA Manuel2203162ESP2066Escola D Escacs De Barcelona
59
YAPAR Nedim6307590TUR2058
60
BRHEL Jan14913070SVK2056
61
FMMARTYNYUK Elizaveta24128511RUS2053wT. Petrosyan Chess Club
62
ALQUIST Erik1707701SWE2042Soedra Sass
63
CZERNEK Tymon1199510POL2038
64
SKURNIAK Szymon21805571POL2030
65
PRIBYL Viktor371971CZE2028Sk Dopravni Podnik Praha
66
SMOLIK Jachym23701641CZE2025Klub Sachistu Ricany 1925
67
WFMSVOBODOVA Michaela302767CZE2015wJezdci Jundrov
68
JORDANOV Mihail15004473MKD2012Sk Alkaloid Skopje
69
STEINER Juraj367516CZE2004Steinitz - Makabi Praha
70
TESAR Jan312398CZE2001Sk Caissa Trebic Z.S.
71
HAJIYEV Kanan13404148AZE1996
72
MINDL Josef310549CZE1990Sokol Tabor
73
WANG Yukun8607966CHN1990China
74
NEMEC Jachym23716525CZE1988Klub Sachistu Ricany 1925
75
GRICHKEVITCH Gilles603600FRA1985
76
WCMTURKOVA Karolina14916932SVK1981wLiptovska Sachova Škola
77
PLASIL Petr359360CZE1978Tj Kobylisy
78
WIKAR Martyna21807663POL1978w
79
ORTOFT Kai1502395NOR1963Kristiansand
80
ELISEEV Sergey1534734NOR1959
81
WFMTHORSTEINSDOTTIR Gudlaug2300753ISL1958w
82
KOLCHIN Maxim34147222RUS1956
83
NGUYEN Thai Dai Vinh375349CZE1953Interchess Z.S.
84
WCMSOVINA Maria34168807RUS1943w
85
HLAVINA Matous386650CZE1942Sk Sokol Klatovy
86
FISER Jiri330604CZE1935Unichess
87
ZEMLICKA Vit303143CZE1935Tj Kobylisy
88
BACAK Petr315176CZE1930Slavia Kromeriz
89
KOUBOVA Anna Marie381470CZE1930wUnichess
90
JOHANNSDOTTIR Johanna Bjorg2303108ISL1929w
91
PAVLICEK Petr325163CZE1924Sachovy Klub Loko Praha Z.S.
92
SOLBU Lasse Tveter1506633NOR1898
93
OMELKA Antonin313912CZE1891Sachovy Klub Bohnice
94
JAHODA Ladislav343366CZE1890Sachovy Oddil Tj Dukla Praha
95
CERVENKA Petr312444CZE1879Sk Lokomotiva Radlice, O.S.
96
TEJKAL Jiri308765CZE1878Sachovy Klub Praha 4
97
PESOLA Jyrki503410FIN1874Ks-58
98
WIMACEVEDO MENDEZ Lisseth6502938ISL1864w
99
HARSTAD Christian1504045NOR1863Oslo Sjakkselskap
100
PAWICKA Magdalena21836507POL1860wCzarna
101
FINNBOGADOTTIR Tinna Kristin2300214ISL1859w
102
WEIJERS Ralf1059815NED1858Sv Oisterwijk
103
AIRD Ian2401347SCO1857Dalmuir Chess Club
104
ROMANESCO Roel1058258NED1856Sv Oisterwijk
105
STEPANEK Svatopluk326461CZE1850Sk Sokol Vysehrad
106
HUSA Daniel393487CZE1841Unichess
107
HAUKSDOTTIR Hrund2302608ISL1835w
108
SOUCEK Jan23713275CZE1833Sachy Stepan
109
WULFF Joerg12958875GER1833
110
BILEK Roman312835CZE1827Tj Zdar Nad Sazavou Z.S.
111
HERTLEIN Irena21817618POL1825w
112
KOPER Stefan306606CZE1823Sk Mahrla Praha Z.S.
113
PASCOT Jean613436FRA1809Abc Vannes
114
KALVEUS Jan1721682SWE1808Malmo As
115
OCELAK Jakub23707933CZE1786Unichess
116
AIMKAUSHIK G Iyer46661670IND1781
117
OBURKA Vladislav322768CZE1781Tj Zdar Nad Sazavou Z.S.
118
DAY Tobias397709CZE1780Klub Sachistu Ricany 1925
119
KADONAS Kestutis12806226LTU1779
120
PROCHAZKA Vojtech393754CZE1764Unichess
121
LAKSHYESH Mohan Gupta45049114IND1757
122
MAXANT Josef2605660CAN1746
123
KALVACH Ladislav317284CZE1734Sk Mahrla Praha Z.S.
124
KONVALINKA Vladislav342955CZE1733Sk Libehrad Libcice N. Vlt.
125
CABART Pavel301485CZE1730Sachovy Klub Viktoria Zizkov
126
SYSEL Jaroslav378372CZE1722Unichess
127
KUHNMUND Ivan393983CZE1702Steinitz - Makabi Praha
128
SHEHZAD Alisha1521926NOR1696wSandnes
129
FEIERFEIL Jiri327557CZE1690Tj Jawa Brodce
130
SVOBODA Zdenek344303CZE1666Sachovy Klub Loko Praha Z.S.
131
HELGADOTTIR Sigridur Bjorg2303701ISL1659w
132
HOLUB Adam23709073CZE1657Unichess
133
VAIBHAV Kalpaka25666231IND1652
134
ROUSEK Jan386669CZE1645Unichess
135
VESELSKY Jan303135CZE1627Sk Praha-Smichov
136
TURP Hueseyin12985619GER1578
137
ZAK Jiri362450CZE1571Sk Mosad Ceska Kamenice
138
JUHANAK Daniel23718765CZE1567Unichess
139
PRIVOZNIK Lubos364835CZE1556So Praga Praha
140
TOMANEK Karel393274CZE1428Tj Jawa Brodce