Orsha 2020 A

FederationBelarus ( BLR )
Tournament directorIO Zarubitski, Mikalai (BLR) /13517228/
Chief ArbiterFA Lebedev, Anatoly B. (RUS) /24167932/
Deputy Chief ArbiterNA Leinov, Roman(BLR) /13504649/, IA Zhukov, Nikolai (BLR) /13505653/
ArbiterNA Antonovich, Tatiana (BLR) /13507125/, NA Penkrat, Volha (BLR) /13506129/
Time control90 minutes with 30 second increment from move 1
LocationOrsha
Rating calculationRating international
Date2020/01/18 to 2020/01/24
Rating-Ø1852
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 24.01.2020 12:14:47, Creator/Last Upload: belarus chess federation

Tournament selectionGM, IM, A, B, C, D, E, F
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamARM, AZE, BLR, CHN, GEO, MDA, RUS
Overview for groups*
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 9 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9/9 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Pairings/Results

Round 9 on 2020/01/24 at 9.30

Bo.No. NameRtgPts. ResultPts. NameRtg No.
11
GMMoskalenko Alexander 25246 ½ - ½7 Lortkipanidze Nodar 2372
7
222
WCMMkrtchyan Mariam 20096 0 - 16 GMMaiorov Nikita 2519
2
33
IMZabotin Alexander 2495 1 - 0 Vashchilov Sergey 2148
13
44
FMKrylov Ivan 2441 1 - 0 CMNavumenka Mikhei 2105
16
55
IMMeribanov Vitaly 2417 ½ - ½ FMTerzi Alexei 2321
8
66
IMApryshko Gleb 23875 1 - 05 Khulapov Vyacheslav 2065
19
720
Sheremet Anton 20525 ½ - ½5 Yezhel Valiantsin 2187
9
814
Nazarov Denis 21465 1 - 05 Golubev Vladimir 1967
28
933
Kurchenko Egor 18885 ½ - ½5 FMPogosian Georgy 2091
17
1044
AGMGhevondyan Arman 17335 ½ - ½ WGMEidelson Rakhil 2086
18
1126
Khobotova Olesia 1981 0 - 1 Spizharny Mikhail 2133
15
1227
WFMVifleemskaia Svetlana 1978 ½ - ½ Hodzdanker Mikhail 2032
21
1331
Mukhin Vladislav 1915 + - - Trefilov Maksim 2002
23
1410
Mukhin Pavel 21734 0 - 14 CMOrujov Farid 1818
38
1524
Kovaleva Ekaterina 20004 ½ - ½4 Gao Hanxue 1717
45
1646
Klachkou Platon 16994 0 - 14 Sochirca Eugeniu 1995
25
1752
Karas Andrei 15594 0 - 14 Kudryavtseva Mariya 1932
30
1855
Lisenkov Svyatoslav 14934 ½ - ½4 Ponomarev Vsevolod 1900
32
1911
Rusov Valery 2159 1 - 04 Danchanka Zlata 1545
53
2029
Usacheva Glafira 1945 1 - 0 Anchuk Aleksandr 1534
54
2134
CMAslanov Umid 1879 1 - 0 Sukalina Alina 1622
48
2236
Prutskov Aleksei 1848 1 - 0 Staravoitava Hanna 1747
42
2363
Grigoryan Vahe N. 1204 0 - 1 Zhuravlev Ignat 1793
40
2443
Shaban Aliaksandra 17343 0 - 1 Minakov Artemij 1582
50
2535
Gonov Sergey 18753 1 - 03 Platnitski Siarhei 1434
59
2647
Zou Xinyi 16603 1 - 03 Kasperovich Mikhail 1396
60
2749
Sorokin Aleksey 16203 1 - 03 Lintsov Arseniy 0
66
2841
Piatrenka Ivan 1763 1 - 03 Asatryan Arman G. 1472
58
2962
Afanasiev Aleksandr 1226 0 - 1 Butvin Andrey 1820
37
3039
Baisheva Nyurguiaana 1800 1 - 0 Dubiaha Stanislau 1272
61
3151
Krylov Vladimir 15762 0 - 1 Gusev Kirill 1489
57
3264
Suslov Dmirtry 1166 ½ - ½ Prikladov Vladimir 1490
56
3365
Gerasimov Ivan V 1141 1 bye 
3412
FMSilich Yahor 21585 0 not paired 
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 24.05.2020 09:15
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use,