Die Siegerehrung erfolgt ca. 10 Minuten nach dem Ende der letzten Partie.

3. Internationales Raiffeisen Jugendschachturnier Fürstenfeld Gruppe A

Organizer(s)SK Fürstenfeld
FederationAustria ( AUT )
Chief ArbiterIA Wilfling Hermann
ArbiterRS Marakovits Klemens
Time control90 Minuten plus 30 Sekunden ab dem 1. Zug
LocationStadthalle Fürstenfeld, A-8280 Fürstenfeld, Wallstrasse NR:26
Rating calculationRating national, Rating international
Date2020/07/16 to 2020/07/19
Rating-Ø1314
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.07.2020 12:39:00, Creator: klemi1968,Last Upload: steirischer landesverband

Tournament selectionGruppe A, Gruppe B
LinksDownload invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 7 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgRtgNsexTypClub/City
1
Kures Michael386065CZE20200U14Duras Brno
2
Wendl Philipp1653849AUT19061906U14Schachfreunde Graz
3
Martetschläger Stefan1642480AUT16281671U16Vorwaerts Fohnsdorf
4
Sohn Benedikt1664310AUT15241537U14Styria Graz
5
Szarka Tibor791504HUN14571509U14Grazer Schachgesellschaft
6
Csontos Aron17004420HUN14511419U12Széchenyi ESE-Győr
7
Maier Tobias1670360AUT14471325U12Schilcherland Deutschlandsberg
8
Vu Tran Tue Anh1663216AUT14221410wU14Styria Graz
9
Leitgeb Julian1663771AUT14001747U12Fürstenfeld
10
Zrubek Adam23718706CZE13670U14Agentura 64 Grygov
11
Ragchaasuren Börte1662260AUT13541175wU14Spg. Feldbach-Kirchberg
12
Vermehren Nicolas5905010CYP13401190U14OFIS Nikosia
13
Gressenberger Georg1670310AUT13141314U12Schilcherland Deutschlandsberg
14
Broneder Kurt1654730AUT13061306U14Sv Korneuburg
15
Feiertag Jonas1662740AUT12721445U12Sk Union Passail
16
Röhrer Moritz1666690AUT12431325U12Schachverein Leibnitz
17
Beber Anja14642255SLO12260wU10Schachklub Postojna
18
Timagina Sofia14640422SLO12211168wU10Menges Trzin
19
Zrubek Dan23718714CZE12060U12Agentura 64 Grygov
20
Fabian Kerstin1665197AUT11681278wU16St. Martin I. S.
21
Varga Timo1670972AUT11401140U14Fürstenfeld
22
Röhrer Sonja1666703AUT11391165wU10Schachverein Leibnitz
23
Wallinger Nikolaus1670387AUT11331270U10Sk Neufeld-Steinbrunn
24
Zangger Felix1670883AUT11281128U10Sk Union Passail
25
Fabian Julia1665189AUT11251044wU12St. Martin I. S.
26
Berghofer Julian Marco1671006AUT10141014U14Fürstenfeld
27
Fritz Raffael1673505AUT959959U14Fürstenfeld
28
Schweigler Jonas1669770AUT875875U16Spg. Feldbach-Kirchberg
Chess-Tournament-Results-Server © 2006-2020 Heinz Herzog, CMS-Version 25.07.2020 21:21
PixFuture exclusive partner, Legal details/Terms of use