6th International Open 'Vardaris' all groups

Arrangör(er)Chess Club "SACH" THESSALONIKI
NationGreece ( GRE )
TurneringsledareVlassis Georgios
HuvuddomareIA Anagnostou, Zoi 4282701
Deputy ArbiterFA Bousios, Hristos 4201590
DomareIA Grapsa, Georgia 4206436; FA Fregidis, Nikolaos 4218329; FA Makris, Xenophon 4201531; FA Avramidou, Varvara 25872125; Ballas, Kleon-Evangelos 4215311; Ikonomou, Dimitrios 42121930; Mavridou Maria 42121922; Tsakonas, Dimitrios 25870629; Aligiorga, Elisavet 4273303; Vlassis, Hristos 4259971; Asimopoulou, Kyriaki; Papadopoulos, Michail
betänketidGroup A-B 100' + 30'' incr. from 1st move Group C-D 90' + 30'' incr. from 1st move
SpelplatsHotel Holiday Inn Thessaloniki
Rating calculationNationell rating, Internationell rating
Datum2020/02/27 till 2020/03/02
Rating-Ø1493
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad01.03.2020 21:44:29, Creator/Last Upload: chess club union

Val av turneringAll groups, A group, B group, C group, D group
LänkarTurneringens officiella hemsida, Link tournament to the tournament calendar
Val av parametrar dölj turneringsinformation, dölj flaggor
ListorStartlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Alphabetical list all groups, Spelschema
Excel/Skriv utSkriv ut listan, Exportera till Excel (.xls), Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Startlista

Nr. NamnFide-IDNationRatingIKlubb
1
GMLu Shanglei8603332CHN2615
2
GMZeng Chongsheng8603847CHN2567
3
GMKrysa Leandro116807ARG2523
4
GMMarin Mihail1200020ROU2502
5
GMSantiago Yago De Moura2103877BRA2488
6
IMKourkoulos-Arditis Stamatis4221990GRE2470ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
7
GMStanojoski Zvonko15000257MKD2435
8
IMNesteretz Anatoliy14114313UKR2385
9
FMGeorgakopoulos Nikolaos4210891GRE2367ΑΣΟ ΑΙΓΙΟΥ
10
FMVestby-Ellingsen Mads1520857NOR2357Tromsø SK
11
FMTrimitzios Petros25808796GRE2353ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
12
Gouloutis Nikolaos4224256GRE2347ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ
13
Kouskoutis Georgios-Alexandros4234049GRE2288ΕΟΑΟ "Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ" ΝΙΚΑΙΑΣ
14
Kesidis Odyseas4221796GRE2282ΛΕΣΧΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
15
Krallis Christos4298896GRE2276ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤ
16
FMGiannoulakis Lampros4247019GRE2266ΣΚΑΚ. ΑΚΑΔ. ΣΥΚΕΩΝ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ
17
FMRama Lorenc4700171ALB2265
18
WIMGu Tianlu8603995CHN2253
19
Ladopoulos Dimitrios4239580GRE2253ΑΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΡΟΔΟΥ "ΙΠΠΟΤΗ
20
Papasimakopoulos Alexandros4244125GRE2232ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
21
FMHadzimanolis Antonios4202813GRE2221ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
22
Papadopoulos Panayotis4222636GRE2220ΑΜΟ "Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ"
23
Markidis Konstantinos4203500GRE2211ΜΓΣ "Ο ΕΘΝΙΚΟΣ" ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
24
Stoinev Metodi2901404BUL2206ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ
25
Tsaknakis Zisis4259963GRE2197ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
26
Chatzieleftheriou Andreas4298861GRE2167ΕΟΑΟ "Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ" ΝΙΚΑΙΑΣ
27
Andreev Stanislav2907798BUL2144
28
Gavriil Odysseas-Panagiotis4298012GRE2136ΑΜΟ "Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ"
29
Tetepoulidis Ioannis4243528GRE2124ΣΟ ΠΟΛΙΧΝΗΣ
30
Stamatiou Rodolfos25826530GRE2118ΕΟΑΟ "Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ" ΝΙΚΑΙΑΣ
31
Madebrink Lars1701347SWE2115
32
Vardakas Grigorios4264843GRE2115ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
33
Vetokhin Ilia24156078RUS2112
34
Samaridis Konstantinos4262867GRE2104ΣΟ "ΣΑΧ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
35
Yordanov Nikolay2906163BUL2102
36
Disha Beshim4700937ALB2073
37
Kalogridis Antonios25833901GRE2056ΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ "Ο ΑΡΗΣ"
38
Deligiannis Paraskevas4240197GRE2038ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΠΑΤΡΩΝ
39
CMBullen Alex1801627WLS2037
40
Koutlas Nikolaos25827138GRE2030ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
41
CMNilsen Tobias Lang1521624NOR2019Moss SK
42
Cani Armando4704924ALB2002
43
Pevar Andrew219789BEL1998
44
Dermatopoulos Konstantinos4246977GRE1996ΣΟ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
45
Stefanou Dimitrios25825011GRE1996ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
46
Androni Konstantina4215362GRE1988ΣΑΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ
47
Konstantelias Konstantinos4209680GRE1987ΣΣ ΛΑΡΙΣΑΣ
48
Gavriilidis Orestis4287614GRE1983ΣΚΑΚ. ΑΚΑΔ. ΣΥΚΕΩΝ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ
49
WFMYugina Maria4192192RUS1975
50
WFMBolon Karelle634514FRA1970
51
Tsironis Alexandros4262980GRE1962ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ
52
Makris Spyridon-Dionysios25801376GRE1959ΣΠΖ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
53
Stefanou Konstantinos25825003GRE1959ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ
54
Tenold Andreas1525840NOR1952
55
Nteligiorgis Eleftherios25817337GRE1944ΕΟΑΟ "Ο ΦΥΣΙΟΛΑΤΡΗΣ" ΝΙΚΑΙΑΣ
56
Sebastian Andreas1529498NOR1940Porsgrunn SK
57
Magalakis Stefanos25834134GRE1934ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
58
Leftheriotis Alexandros25820770GRE1918ΣΠΖ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
59
Papagiannis Asterios25814990GRE1917ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
60
Koudounis Vasileios25855409GRE1896ΠΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
61
Opseth Oliver1523813NOR1894Elverum SK
62
Lagaras Stylianos25837788GRE1886ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΒΟΛΟΥ
63
Papadopoulos Zisis4284895GRE1880ΛΕΣΧΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΦΛΩΡΙΝΑΣ
64
Halvorsen Benjamin1516604NOR1861Porsgrunn SK
65
Tsikerdanos Konstantinos4210000GRE1860ΣΑ ΘΕΣ/ΚΗΣ "ΛΕΥΚΟΣ ΠΥΡΓΟΣ"
66
Hausken Andreas Skrede1533100NOR1856Aalesunds SL
67
Trifonas Spyridon4201353GRE1851ΣΠΖ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
68
AFMZlatkov Anton15005402MKD1828
69
Ihlen Sivert1538500NOR1824
70
Theoharidis Georgios4213882GRE1813ΣΚΑΚ. ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΓΑΛΑΞΙΑ ΘΕΣ/ΚΗΣ
71
Kouta Antonia4277112GRE1808ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΑΤ
72
Strand Amund Pihl1542184NOR1806Kristiansund SK
73
Mixakis Evangelos25841670GRE1800ΣΣ ΠΕΥΚΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
74
Stergiou Georgios4228189GRE1763ΑΠΣ "ΙΔΑΙΟΙ" ΑΝΩΓΕΙΩΝ
75
Hidzos Georgios4201647GRE1762ΣΟ "ΒΟΡΡΑΣ" ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
76
Dritsas Stavros Nikolaos25829165GRE1754ΣΟ "ΣΑΧ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
77
Kanellis Nikolaos4265637GRE1754ΕΝΩΣΗ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
78
Nasos Valerios25838253GRE1754ΜΓΣ "Ο ΕΘΝΙΚΟΣ" ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
79
Karagiannis Thomas Aristotelis4235355GRE1744ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
80
Bajraktari Besnik4702042ALB1742
81
Espeland Jonatan1534432NOR1737Porsgrunn SK
82
Miftari Hedon15007065MKD1736
83
Toliopoulos Konstantinos25822136GRE1725ΠΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
84
Konesha Rruzhdi4705378ALB1715
85
Kaisaris Dimitrios25868047GRE1713ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ
86
Lystad Maximilian L1522361NOR1710Vålerenga SK
87
Melino Gianluca832588ITA1708
88
Mitsiou Konstantinos25837460GRE1703ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ
89
Revaj Kastriot4705157ALB1699
90
Bebis Epaminondas-Alexandros4262930GRE1692ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ
91
Demelkas Ioannis25814338GRE1688ΠΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
92
Giakoustidis Spiros-Avgerinos4208668GRE1687ΣΟ "ΒΟΡΡΑΣ" ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
93
Pantoglou Dimitrios25833944GRE1685ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ
94
Florakis Konstantinos4230957GRE1681ΣΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ
95
Tsilimparis Ioannis25849913GRE1681ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ
96
Christodoulou Panormitis25834843GRE1670ΕΝΩΣΗ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
97
Tsakona Maria25834827GRE1661ΟΣ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ
98
Harisis Konstantinos4237480GRE1652ΣΟ "ΒΟΡΡΑΣ" ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
99
Benatsis Alexandros4237382GRE1648ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΩΑΝΝΙΤΩΝ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ
100
Avgitidis Isaak4225163GRE1645ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΑΘΛ. ΑΚΑΔ. ΓΑΛΑΞΙΑ ΘΕΣ/ΝΙ
101
Doudoulakakis Athanasios4229231GRE1644ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
102
Kalamoukos Grigorios4298020GRE1642ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΩΝ ΣΚΑΚΙΟΥ ΚΑΒΑΛΑΣ
103
Baroutas Athanasios4278399GRE1631ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ
104
Voutsas Leonidas25874055GRE1630ΠΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
105
Nasos Konstantinos25838938GRE1626ΜΓΣ "Ο ΕΘΝΙΚΟΣ" ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
106
AFMKaramichos Michail25868993GRE1622ΑΜΟ "Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ"
107
Bragkatzis Nikolaos25846493GRE1622ΠΣ ΣΥΝΟΙΚΙΣΜΟΥ ΚΗΦΙΣΙΑΣ ΣΕΡΡΩΝ
108
Tsouchnikas Orestis25811150GRE1620ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
109
Gkavardinas Antonios25883097GRE1612ΕΥΒΟΙΚΗ ΕΣ
110
Dogias Christos25850288GRE1611ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΚΟΖΑΝΗΣ
111
Troubounis Konstantinos4286014GRE1611ΠΑΤΡΑΪΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ
112
Apostolakaki Evangelia25801147GRE1605ΣΟ ΚΑΒΑΛΑΣ
113
Dristellas Neoklis25844865GRE1595ΑΣΑ ΛΑΡΙΣΑΣ
114
Sava Robert-Gabriel1265725ROU1589
115
Kveim Ingvar Torjesen1536559NOR1584Kragerø SK
116
Dereka Konstantina25837435GRE1574ΑΜΟ "Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ"
117
Velikov Nikola2932474BUL1564
118
Poupalos Nikolaos25875302GRE1563ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ
119
Krstevski Vladimir15004899MKD1554
120
Georgiadis Athanasios Kat25831682GRE1550ΣΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
121
Mitzas Dimitris25804502GRE1532
122
Mitsiou Georgios25827375GRE1519ΑΣΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ
123
Soukarie Zorz25857959GRE1513ΑΜΕΣ ΝΕΑΣ ΕΡΥΘΡΑΙΑΣ
124
Zaires Karanasios Konstantinos25808281GRE1501ΣΚΑΚ. ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ ΓΑΛΑΞΙΑ ΘΕΣ/ΚΗΣ
125
Bronmo Askild Skovgaard1551450NOR1500Lillehammer SS
126
Zgouletas Ioannis4289455GRE1489ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΣΚΑΚΙΣΤΩΝ ΒΟΛΟΥ
127
Doudoulakakis Ioannis4229240GRE1485ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΙΛΚΙΣ
128
Tziotzios Dimitrios25875671GRE1473ΣΚΑΚ. ΚΙΝΗΣΗ ΚΥΒΕΛΕΙΩΝ "EN PASSANT"
129
Boci Petro4704673ALB1471
130
Batsi Lida4277872GRE1468ΣΟ "ΣΑΧ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
131
Tsilidis Christos25831470GRE1468ΣΟ ΒΕΡΟΙΑΣ
132
Tzontas Athanasios25837117GRE1468ΣΟ "ΣΑΧ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
133
Tagkaloglou Savvas Stefanos25852116GRE1466ΑΜΟ "Ο ΓΑΛΑΞΙΑΣ"
134
Giamouzis Georgios25850296GRE1451ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ
135
Gkaripis Marios Ilias25825801GRE1446ΣΚΑΚ. ΑΚΑΔ. ΣΥΚΕΩΝ - ΝΕΑΠΟΛΗΣ
136
Koureas Panicos889717ITA1444
137
Kyparissopoulos Spyridon25827359GRE1432ΕΣ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
138
Chatzinikolaou Emmanouil25845837GRE1423ΣΟ ΣΑΜΟΥ ΜΕΛΙΣΣΟΣ
139
Sampsonoglou Vasilios25825500GRE1422ΣΟ "ΣΑΧ" ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
140
Verginis Nikolaos3228800AUS1422
141
Hristea Andreea-Beatrice1265202ROU1417
142
Athanasiadis Vasilios25821350GRE1416ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΠΟΝΤΟΚΩΜΗΣ
143
Pasoglou Nikoleta4265408GRE1415ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
144
Tsouchnikas Georgios25829122GRE1403ΧΑΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ
145
Ramaj Ergit4703669ALB1398
146
AIMKoutras Konstantinos25866770GRE1388ΕΝΩΣΗ ΑΘΛΟΠΑΙΔΙΩΝ ΠΑΤΡΩΝ
147
Anagnostopoulos Vasileios Na25858157GRE1369ΣΟ ΞΑΝΘΗΣ
148
Dristellas Nikolaos4289188GRE1356ΑΣΑ ΛΑΡΙΣΑΣ
149
Gerasopoulos Nikolaos25887351GRE1351ΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
150
Parastatidis Charalampos25857061GRE1350ΣΟ "ΒΟΡΡΑΣ" ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Visa fullständig lista