Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2018

Last update 02.12.2018 18:14:37, Creator/Last Upload: user 001

Team-Composition with round-results

16. FRANCE (RtgAvg:2318, Captain: WFM Choisy, Mathilde / TB1: 10 / TB2: 140,5)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1FMDegraeve Remy2384FRA260245600011½½00½3,59234222623,54,98-1,4820-29,6
2FMHarutyunyan Ruben2344FRA2604241010001½0½3,082280219334,63-1,6320-32,6
3FMTravadon Loic2310FRA26092131111111½6,57218026136,54,502,002040,0
4Boyer Mahel2235FRA45102422½1+0½1105,082136218644,26-0,2640-10,4
5Aubert Estee2062FRA2605343810001,042024183112,14-1,1440-45,6

Player info

Degraeve Remy FM 2384 FRA Rp:2262
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1108CMGarcia De Dios Jose Antonio2194MEX22115,0s 01
229FMCan Isik2382TUR23623,5w 01
3117CMCaputcuoglu Zeki Berke2156TUR21822,5s 11
461FMMladek Richard2312CZE21054,0w 11
58IMMatviishen Viktor2476UKR24465,5s ½1
611Engel Luis2459GER24556,0s ½1
726FMPetriashvili Nikoloz2389GEO25477,0w 01
824FMGorshtein Ido2390ISR24356,0w 01
957FMNogerbek Kazybek2316KAZ24526,0s ½1
Harutyunyan Ruben FM 2344 FRA Rp:2193
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1148Quiroga Jaquez Angel Ivan2014MEX20934,5w 12
256FMTanriverdi Enes2317TUR23845,5s 02
490Svanda Ondrej2244CZE21493,0s 02
523FMBaidetskyi Valentin2398UKR23243,0w 02
646Wachinger Nikolas2338GER21813,5w 12
736FMKacharava Nikolozi2356GEO23685,5s ½2
850FMParkhov Yair2330ISR23646,0s 02
989FMBekturov Tamerlan2244KAZ22164,0w ½2
Travadon Loic FM 2310 FRA Rp:2613
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1175WCMMejia Granados Paulina Isabel1839MEX16521,0s 13
272FMOzenir Ekin Baris2293TUR22494,0w 13
3129CMOzturk Efe Hakan2083TUR21424,0w 12
481Sprenar Petr2268CZE21074,0w 13
6116FMSchneider Jana2163GER20013,0s 13
755Oboladze Luka2318GEO22124,5w 13
869Cohen Revivo Shoham2299ISR20983,0w ½3
Boyer Mahel 2235 FRA Rp:2186
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
2107FMNalbant Tuna Onat2194TUR22934,5s ½4
3150CMGokcek Kursat Bugra2010TUR20413,5s 13
4144Koubova Anna Marie2022CZE20345,0- 1K4
549Galperin Platon2334UKR24325,5s 03
673Faerber David2291GER21884,5w ½4
7153Pipia Ekaterine1995GEO19901,5s 14
8174WFMKatkov Michelle1847ISR19832,0s 14
977FMIsanzhulov Arystan2284KAZ23995,0s 03
Aubert Estee 2062 FRA Rp:1831
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1186WCMLopez Sanchez Anastacia Antonia1734MEX17173,0w 14
3180WCMAydin Gulenay1791TUR20334,5w 04
585Berdnyk Mariia2254UKR22644,5w 04
958FMZhalmakhanov Ramazan2316KAZ22465,0w 04

Board Pairings

Round 1 on 2018/11/25 at 15:00
Bo.35MEXICORtg-12FRANCERtg1 : 3
12.1CM
Garcia De Dios, Jose Antonio
2194-FM
Degraeve, Remy
23841 - 0
12.2
Quiroga Jaquez, Angel Ivan
2014-FM
Harutyunyan, Ruben
23440 - 1
12.3WCM
Mejia Granados, Paulina Isabel
1839-FM
Travadon, Loic
23100 - 1
12.4WCM
Lopez Sanchez, Anastacia Antonia
1734-
Aubert, Estee
20620 - 1
Round 2 on 2018/11/26 at 10:00
Bo.12FRANCERtg-15TURKEY - REDRtg1½:2½
4.1FM
Degraeve, Remy
2384-FM
Can, Isik
23820 - 1
4.2FM
Harutyunyan, Ruben
2344-FM
Tanriverdi, Enes
23170 - 1
4.3FM
Travadon, Loic
2310-FM
Ozenir, Ekin Baris
22931 - 0
4.4
Boyer, Mahel
2235-FM
Nalbant, Tuna Onat
2194½ - ½
Round 3 on 2018/11/26 at 17:00
Bo.31TURKEY- TURQUOISERtg-12FRANCERtg1 : 3
11.1CM
Caputcuoglu, Zeki Berke
2156-FM
Degraeve, Remy
23840 - 1
11.2CM
Ozturk, Efe Hakan
2083-FM
Travadon, Loic
23100 - 1
11.3CM
Gokcek, Kursat Bugra
2010-
Boyer, Mahel
22350 - 1
11.4WCM
Aydin, Gulenay
1791-
Aubert, Estee
20621 - 0
Round 4 on 2018/11/27 at 15:00
Bo.12FRANCERtg-19CZECH REPUBLICRtg3 : 1
9.1FM
Degraeve, Remy
2384-FM
Mladek, Richard
23121 - 0
9.2FM
Harutyunyan, Ruben
2344-
Svanda, Ondrej
22440 - 1
9.3FM
Travadon, Loic
2310-
Sprenar, Petr
22681 - 0
9.4
Boyer, Mahel
2235-
Koubova, Anna Marie
2022+ - -
Round 5 on 2018/11/28 at 15:00
Bo.9UKRAINERtg-12FRANCERtg3½: ½
4.1IM
Matviishen, Viktor
2476-FM
Degraeve, Remy
2384½ - ½
4.2FM
Baidetskyi, Valentin
2398-FM
Harutyunyan, Ruben
23441 - 0
4.3
Galperin, Platon
2334-
Boyer, Mahel
22351 - 0
4.4
Berdnyk, Mariia
2254-
Aubert, Estee
20621 - 0
Round 6 on 2018/11/30 at 10:00
Bo.11GERMANYRtg-12FRANCERtg1 : 3
9.1
Engel, Luis
2459-FM
Degraeve, Remy
2384½ - ½
9.2
Wachinger, Nikolas
2338-FM
Harutyunyan, Ruben
23440 - 1
9.3FM
Schneider, Jana
2163-FM
Travadon, Loic
23100 - 1
9.4
Faerber, David
2291-
Boyer, Mahel
2235½ - ½
Round 7 on 2018/11/30 at 17:00
Bo.12FRANCERtg-17GEORGIARtg2½:1½
7.1FM
Degraeve, Remy
2384-FM
Petriashvili, Nikoloz
23890 - 1
7.2FM
Harutyunyan, Ruben
2344-FM
Kacharava, Nikolozi
2356½ - ½
7.3FM
Travadon, Loic
2310-
Oboladze, Luka
23181 - 0
7.4
Boyer, Mahel
2235-
Pipia, Ekaterine
19951 - 0
Round 8 on 2018/12/01 at 15:00
Bo.12FRANCERtg-14ISRAELRtg1½:2½
4.1FM
Degraeve, Remy
2384-FM
Gorshtein, Ido
23900 - 1
4.2FM
Harutyunyan, Ruben
2344-FM
Parkhov, Yair
23300 - 1
4.3FM
Travadon, Loic
2310-
Cohen Revivo, Shoham
2299½ - ½
4.4
Boyer, Mahel
2235-WFM
Katkov, Michelle
18471 - 0
Round 9 on 2018/12/02 at 10:00
Bo.16KAZAKHSTANRtg-12FRANCERtg3 : 1
6.1FM
Nogerbek, Kazybek
2316-FM
Degraeve, Remy
2384½ - ½
6.2FM
Bekturov, Tamerlan
2244-FM
Harutyunyan, Ruben
2344½ - ½
6.3FM
Isanzhulov, Arystan
2284-
Boyer, Mahel
22351 - 0
6.4FM
Zhalmakhanov, Ramazan
2316-
Aubert, Estee
20621 - 0