Note: To reduce the server load by daily scanning of all links (daily 100.000 sites and more) by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

WORLD YOUTH UNDER-16 CHESS OLYMPIAD-2018

Last update 02.12.2018 18:14:37, Creator/Last Upload: user 001

Team-Composition with round-results

29. GERMANY (RtgAvg:2351, Captain: IM, FT Voekler, Bernd / TB1: 8 / TB2: 130)
Bo.NameRtgFEDFideID123456789Pts.GamesRtgAvgRpwwew-weKrtg+/-
1Engel Luis2459GER129615231110½1½16,082148245565,800,20102,0
2Wachinger Nikolas2338GER12962791½1100½½3,57212521813,54,77-1,2720-25,4
3FMPajeken Jakob Leon2314GER129428390010½0½2,072087199024,86-2,8620-57,2
4FMSchneider Jana2163GER1292499710110003,072008200134,38-1,3820-27,6
5Faerber David2291GER12971294½011½½14,57205921884,55,15-0,6520-13,0

Player info

Engel Luis 2459 GER Rp:2455
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
253Huang Renjie2322CHN24224,0s 11
378FMStefansson Vignir Vatnar2283ISL20634,0w 11
4200Iskakbaev Ibraim1522KAZ17342,5s 11
526FMPetriashvili Nikoloz2389GEO25477,0s 01
628FMDegraeve Remy2384FRA22623,5w ½1
7189Wijesinghe N L C Dojitha1688SRI12880,0w 11
87IMIvic Velimir2497SRB23934,5s ½1
9123Brilej Jaka2101SLO20412,0w 11
Wachinger Nikolas 2338 GER Rp:2181
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1125Navaratnam Rohan Shan Tze2097MAS20622,5w ½1
3135Briem Stephan2062ISL18373,0s 12
4199Aubakirov Shyngys1546KAZ16021,5w 12
536FMKacharava Nikolozi2356GEO23685,5w 02
644FMHarutyunyan Ruben2344FRA21933,0s 02
741FMThilakarathne G M H2346SRI23063,5s ½2
9119Marn Jan2125SLO22315,5s ½2
Pajeken Jakob Leon FM 2314 GER Rp:1990
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1136Kong Ren En2059MAS21284,0s 02
296Wang Yanbin2220CHN26207,5w 02
4206Igisinova Liya1482KAZ16783,5s 13
555Oboladze Luka2318GEO22124,5s 03
7115FMPiyumantha M Sasith Nipun2167SRI23485,0w ½3
843FMBudisavljevic Luka2344SRB23775,5w 02
9147Hercog Nusa2017SLO19653,5w ½3
Schneider Jana FM 2163 GER Rp:2001
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1158Di Xu Wei1947MAS21154,0w 13
2113WCMSong Yuxin2178CHN22734,5s 03
3157Johannsson Birkir Isak1949ISL18395,0w 13
4208Karibaev Dimash1460KAZ16254,5w 14
663FMTravadon Loic2310FRA26136,5w 03
871FMMilosevic Milos2293SRB23445,0s 03
9162Kuhar Larisa1916SLO18694,0s 04
Faerber David 2291 GER Rp:2188
Rd.SNoNameRtgFEDRpPts.Res.Bo.
1185WCMChua Jia-Tien1741MAS20524,5s ½4
2114Li Wenxiang2172CHN23577,0w 04
3170Heidarsson Arnar1850ISL15121,0s 14
5146Khodashneli Shota2018GEO20651,5w 14
692Boyer Mahel2235FRA21865,0s ½4
7124CMLiyanage Ranindu Dilshan2100SRI22254,5s ½4
870Tadic Stefan2295SRB21482,5w 14

Board Pairings

Round 1 on 2018/11/25 at 15:00
Bo.11GERMANYRtg-34MALAYSIARtg2 : 2
11.1
Wachinger, Nikolas
2338-
Navaratnam, Rohan Shan Tze
2097½ - ½
11.2FM
Pajeken, Jakob Leon
2314-
Kong, Ren En
20590 - 1
11.3FM
Schneider, Jana
2163-
Di, Xu Wei
19471 - 0
11.4
Faerber, David
2291-WCM
Chua, Jia-Tien
1741½ - ½
Round 2 on 2018/11/26 at 10:00
Bo.25CHINARtg-11GERMANYRtg3 : 1
13.1
Huang, Renjie
2322-
Engel, Luis
24590 - 1
13.2
Wang, Yanbin
2220-FM
Pajeken, Jakob Leon
23141 - 0
13.3WCM
Song, Yuxin
2178-FM
Schneider, Jana
21631 - 0
13.4
Li, Wenxiang
2172-
Faerber, David
22911 - 0
Round 3 on 2018/11/26 at 17:00
Bo.11GERMANYRtg-33ICELANDRtg4 : 0
18.1
Engel, Luis
2459-FM
Stefansson, Vignir Vatnar
22831 - 0
18.2
Wachinger, Nikolas
2338-
Briem, Stephan
20621 - 0
18.3FM
Schneider, Jana
2163-
Johannsson, Birkir Isak
19491 - 0
18.4
Faerber, David
2291-
Heidarsson, Arnar
18501 - 0
Round 4 on 2018/11/27 at 15:00
Bo.44KAZAKHSTAN-KARAGANDARtg-11GERMANYRtg0 : 4
12.1
Iskakbaev, Ibraim
1522-
Engel, Luis
24590 - 1
12.2
Aubakirov, Shyngys
1546-
Wachinger, Nikolas
23380 - 1
12.3
Igisinova, Liya
1482-FM
Pajeken, Jakob Leon
23140 - 1
12.4
Karibaev, Dimash
1460-FM
Schneider, Jana
21630 - 1
Round 5 on 2018/11/28 at 15:00
Bo.17GEORGIARtg-11GERMANYRtg3 : 1
6.1FM
Petriashvili, Nikoloz
2389-
Engel, Luis
24591 - 0
6.2FM
Kacharava, Nikolozi
2356-
Wachinger, Nikolas
23381 - 0
6.3
Oboladze, Luka
2318-FM
Pajeken, Jakob Leon
23141 - 0
6.4
Khodashneli, Shota
2018-
Faerber, David
22910 - 1
Round 6 on 2018/11/30 at 10:00
Bo.11GERMANYRtg-12FRANCERtg1 : 3
9.1
Engel, Luis
2459-FM
Degraeve, Remy
2384½ - ½
9.2
Wachinger, Nikolas
2338-FM
Harutyunyan, Ruben
23440 - 1
9.3FM
Schneider, Jana
2163-FM
Travadon, Loic
23100 - 1
9.4
Faerber, David
2291-
Boyer, Mahel
2235½ - ½
Round 7 on 2018/11/30 at 17:00
Bo.11GERMANYRtg-28SRILANKARtg2½:1½
14.1
Engel, Luis
2459-
Wijesinghe, N L C Dojitha
16881 - 0
14.2
Wachinger, Nikolas
2338-FM
Thilakarathne, G M H
2346½ - ½
14.3FM
Pajeken, Jakob Leon
2314-FM
Piyumantha, M Sasith Nipun
2167½ - ½
14.4
Faerber, David
2291-CM
Liyanage, Ranindu Dilshan
2100½ - ½
Round 8 on 2018/12/01 at 15:00
Bo.10SERBIARtg-11GERMANYRtg2½:1½
10.1IM
Ivic, Velimir
2497-
Engel, Luis
2459½ - ½
10.2FM
Budisavljevic, Luka
2344-FM
Pajeken, Jakob Leon
23141 - 0
10.3FM
Milosevic, Milos
2293-FM
Schneider, Jana
21631 - 0
10.4
Tadic, Stefan
2295-
Faerber, David
22910 - 1
Round 9 on 2018/12/02 at 10:00
Bo.11GERMANYRtg-32SLOVENIA - BRtg2 : 2
15.1
Engel, Luis
2459-
Brilej, Jaka
21011 - 0
15.2
Wachinger, Nikolas
2338-
Marn, Jan
2125½ - ½
15.3FM
Pajeken, Jakob Leon
2314-
Hercog, Nusa
2017½ - ½
15.4FM
Schneider, Jana
2163-
Kuhar, Larisa
19160 - 1