2019 Blitz tournament "Dainava Open"

Organizer(s)CAC "Juoda balta"
FederationLithuania ( LTU )
Tournament directorIO Sidabras Jonas
Chief ArbiterIA Paliulionis Raimondas
Arbiter NA Bitinas Zigmas, NA Sidabras Ignas, NA Sidabras Jonas
Time control3 min + 2 sec/move
LocationDruskininkai
Rating calculationRating international
Date2019/01/04
Rating-Ø1519
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 14.12.2018 11:05:51, Creator/Last Upload: savieniba

Tournament selectionBlitz, Rapidopen, Aqua14, Aqua12, Aqua10, Aqua08
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamBLR, FIN, LAT, LTU, POL, RUS
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFEDRtgsexTypClub/City
1
GMYevseev DenisRUS2423Sankt Peterburg
2
FMSolys LaimutisLTU2233S50Kaunas
3
IMStjazhkin ViacheslavRUS2202S50Sankt Peterburg
4
IMDrugov PavelRUS2192Sankt Peterburg
5
Baliasnyj TimurLTU2147S50Kaunas
6
WGMStjazhkina OlgaRUS2135wSankt Peterburg
7
Poznyak NazarRUS2118U14Sankt Peterburg
8
Scheglov DmitryRUS2092U18Sankt Peterburg
9
Vasiliev GeorgiyRUS1994U16Sankt Peterburg
10
WFMVidruska RenateLAT1972wRiga
11
Sidorov Dmitry IRUS1970U18Sankt Peterburg
12
Salna AleksandrasLTU1954U20Vilnius
13
WFMNazarova AnastasiaFIN1949wU18Sankt Peterburg
14
Karolczuk IwoPOL1946U14Bialystok
15
CMNavumenka MikheiBLR1901U12Minsk
16
Maklakova NellijaLAT1873wRiga
17
Simkunaite GabijaLTU1855wU18Siauliai
18
Viederis GediminasLTU1844Vilnius
19
WFMGolovkina AnastasiaRUS1835wU18Sankt Peterburg
20
Salenga RytisLTU1830S50Druskininkai
21
Vardanyan ArasLTU1823U18Vilnius
22
Butvilas AistisLTU1808U16Kaunas
23
Protasova AnastasiaRUS1807wU18Sankt Peterburg
24
Shemyakinskiy NikitaRUS1800U14Sankt Peterburg
25
Kadonas KestutisLTU1793Moletu r
26
Barski ViktorBLR1788Minsk
27
Trofimov IvanRUS1777U14Sankt Peterburg
28
Liplianski IvanBLR1773U16Minsk
29
Kerpe MantasLTU1707U20Gargzdai
30
Shvedau MikhailBLR1692U18Minsk
31
Mialik UladzislauBLR1684U18Minsk
32
Molotkievic AleksejLTU1659Druskininkai
33
Gulnevs DaniilsLAT1631U18Liepaja
34
Budzisz AdrianPOL1609U14Bialystok
35
Sipelis SigitasLTU1606S50Druskininkai
36
Freibergs AndrejsLAT1591U14Riga
37
Reger ValeriiaRUS1589wU14Sankt Peterburg
38
Barsciauskas GintautasLTU1588S65Kintai
39
Styazhkin NikitaRUS1577U16Sankt Peterburg
40
Liutvinas RokasLTU1552U20Gargzdai
41
Zilakauskis SteponasLTU1543U14Vilnius
42
Raudys DanieliusLTU1516U18Gargzdai
43
Baryschyk SergeyBLR1497U12Minsk
44
Igudin DenisRUS1496U14Sankt Peterburg
45
Savicevs ArsenijsLAT1475U12Riga
46
Norkeliunas MatasLTU1472U14Marijampole
47
Mutina SofiaRUS1464wU10Sankt Peterburg
48
Shceglov MikhailRUS1461U14Sankt Peterburg
49
Leonovs GlebsLAT1439U16Liepaja
50
Vainermanas BerelisLTU1439S50Vilnius
51
Staponas ZygimantasLTU1430U14Gargzdai
52
Makarau YauheniBLR1418U16Minsk
53
Adamovics AleksejsLAT1372U12Riga
54
Sukyte KotrynaLTU1360wU14Vilnius
55
Mialik ArtsiomBLR1356U14Minsk
56
Navumenka MakarBLR1314U10Minsk
57
Karaliute VestinaLTU1290wU16Birzai
58
AFMMorkunas GustasLTU1284U10Kedainiai
59
Girkantas JogailaLTU1267U12Siauliai
60
Khomich MarynaBLR1263wU12Minsk
61
Freibergs FilipsLAT1254U10Riga
62
Antuzis DanieliusLTU1236U12Gargzdai
63
Norkeliunas SarunasLTU1220U08Marijampole
64
Antuzis DomantasLTU1197U16Gargzdai
65
Jonaitis HerkusLTU1189U10Vilnius
66
Zubavicius KajusLTU1185U12Kedainiai
67
Ziura ArvydasLTU1170U12Gargzdai
68
Freibergs RaimondsLAT1144U10Riga
69
Ratkeviciute LaurintaLTU1140wU12Kaunas
70
Svencionyte AugusteLTU1140wU10Birzai
71
Karaliute DeimanteLTU1117wU12Birzai
72
Morkunaite AdrijanaLTU1106wU14Kedainiai
73
Maklakova NaomiLAT1103wU10Riga
74
Morkunas LinasLTU1083Kedainiai
75
Prapirnaja JanaBLR1080wU14Minsk
76
Varpins KristiansLAT1077U10Riga
77
Sveikauskaite GabijaLTU1056wU10Birzai
78
Blazys TitasLTU1054U10Vilnius
79
Riabkou ArtsiomBLR1049U14Minsk
80
Satkauskas BenediktasLTU1042U10Vilnius
81
Janonyte RutaLTU1027wU14Birzai
82
Bingelis KestutisLTU0S50Druskininkai
83
Jeronovics TomsLAT0U08Riga
84
Parkhimchyk KirylBLR0U12Minsk
85
Vidrusks ArtursLAT0U10Riga
86
Vidrusks JekabsLAT0U10Riga
87
Vorobjeva EkaterinaRUS0U16Sankt Peterburg