6 rondas, FIDE
Prémios para todos!
Lugares limitados
Info / Inscrições: axportugal@gmail.com - 932903647

1º Torneio Matinal "Shopping Center de Massamá - (19/08 - 10h/13h)

Organizer(s)AXPortugal / Shopping Center Massamá
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorAXPortugal
Chief ArbiterCarlos Carneiro
Time control10m + 2s
LocationShopping Center Massamá - Av. 25 de Abril Lt.192 (a 50 mts da Estação da CP)
Rating calculationRating international
Date2018/08/19
Rating-Ø1518
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 20.08.2018 03:36:41, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 26)

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Team-Composition with round-results, Team-Ranking, Playing schedule
Final Ranking after 6 Rounds, Final Ranking crosstable after 6 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6/6 , not paired
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIsexTypClub/City
1
LEÃO Tiago Miguel Da Silva1925563POR1967Sporting Clube Portugal
2
VASCONCELLOS Renato Fialho De1903195POR1964S50Gx Alekhine
3
NMMORAIS Vitor Mestre1900552POR1950S50Clube Edp
4
NMPEREIRA Fernando Luis Melão1900153POR1918S50Ax Portugal / Atlantidiag
5
AMARO Cristiano Guilherme Da1933434POR1912S50Clube Edp
6
ROXO Agostinho José Gonçalves1902890POR1904S50Clube Edp
7
MIRANDA Amilcar Alfredo1903403POR1880S50Clube Edp
8
BENTO Rudolfo António De Camp1910450POR1820Ax Portugal / Atlantidiag
9
RAMOS Nuno João Magalhaes1903268POR1756G D Ramiro José
10
NMSANTOS Júlio Fernandes Dos1900650POR1739S65Clube Edp
11
ALVES Luis Miguel Guerreiro1903110POR1722S50G D Ramiro José
12
BATISTA Sandro Manuel Almeida1908561POR1721Na Cucujães
13
IGLESIAS FERREIRA Andres54507669ESP1627U12Ax Portugal / Atlantidiag
14
ALMEIDA Ângelo José Borges Sa1910329POR1625Cx Sintra
15
MARQUES António Gil Ribeiro665517FRA1598S50Ax Portugal / Atlantidiag
16
RIBEIRO Gustavo Martins Santo1941852POR1594U12Aej S. João Da Madeira
17
RIBEIRO Rodrigo Martins Santo1938398POR1585U14Aej S. João Da Madeira
18
FORTUNATO António Eduardo Con1941810POR1575S50Ax Portugal / Atlantidiag
19
PEREIRA André Marques2116774BRA1570Clube Peões Da Caparica
20
FERREIRA Nuno David De Olivei1951610POR1564Ax Portugal / Atlantidiag
21
BENTO João Carlos Da Cruz1962469POR1535Grupo Xadrez São Marcos
22
GONÇALVES Carlos Manuel Marqu1912879POR1517S50Amadora Xadrez
23
CAPAMBA Assis Inocêncio B1952609ANG1461S50Grupo Xadrez São Marcos
24
FERREIRA Nuno David Oliveira1951513POR1424U16Ax Portugal / Atlantidiag
25
MONTEIRO RODRIGUES Carlos2297663ESP1424S65Ax Portugal / Atlantidiag
26
FLORISSI Aldo28513428ITA1380S50Filiados Na Fpx
27
NUÑEZ Alberto Ricardo Pereira1963066POR1348G D Ramiro José
28
PINA Tiago Miguel Catalão Lop1950673POR1323U14Cxae Filipa De Lencastre
29
RIBEIRO Francisco Adriano San1956914POR1267Aej S. João Da Madeira
30
JÚNIOR Salvador Gonçalves1961020POR1252S65Gx Alekhine
31
FARAHI-FAR Arman467758ENG1227U10Ax Portugal / Atlantidiag
32
LIXA Alberto Joaquim Pisco1943332POR1200S50Ax Portugal / Atlantidiag
33
AFONSO Bruno Alexandre Caetan1962558POR1181Cx Sintra
34
CABRAL Guilherme1959700POR1117U12Ax Portugal / Atlantidiag
35
CUNHA João Ricardo Churro1961640POR1023U08Cx Sintra
36
FORTUNATO Eduardo Arbelo Da C1955500POR0U10Ax Portugal / Atlantidiag
37
NICOLAU Rafael Sebastião MatiPOR0U16Ccr Coruchéus
38
THONE Carlos Pascoal1962850ANG1538Gx Alekhine
39
RIBEIRO Margarida Martins Dos1960725POR0wU08Aej S. João Da Madeira