Open, 6 rondas FIDE
Lugares Limitados
Prémios para todos - Lugres limitados
Info/Inscrições: axportugal@gmail.com - 932903647

1º Torneio de Xadrez "Mercado de Campo de Ourique" (15/07 - 10.00h)

Organizer(s)Mercado de Campo de Ourique / AXPortugal
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorAXPortugal
Chief Arbitera designar
Time control10m + 5s
LocationRua Coelho da Rocha 1350-075 Lisboa
Rating calculationRating international
Date2018/07/15
Rating-Ø1376
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 15.07.2018 16:43:33, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 26)

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Team-Composition with round-results, Team-Ranking, Playing schedule
Final Ranking after 6 Rounds, Final Ranking crosstable after 6 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6/6 , not paired
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIsexTypClub/City
1
PEIXOTO António Pedro Balsa G1900943POR2040Estrelas S. João Brito
2
NMSANTOS José Luis Machado Alve1900366POR2011S50Ax Portugal / Atlantidiag
3
SANTOS Marco Aurélio Mimoso1900790POR1967Clube Dos Galitos/Grupel
4
ROXO Agostinho José Gonçalves1902890POR1927S50Clube Edp
5
AMARO Cristiano Guilherme Da1933434POR1917S50Clube Edp
6
NMPEREIRA Fernando Luis Melão1900153POR1914S50Ax Portugal / Atlantidiag
7
MARQUES Rui Filipe Pereira1903390POR1901Gx Alekhine
8
NMMORAIS Vitor Mestre1900552POR1897S50Clube Edp
9
CMKRUPA Krzysztof1104268POL1884S50Ax Portugal / Atlantidiag
10
FERNANDES Álvaro Manuel Teixe1960652POR1863S50Gc Odivelas
11
GUIA Artur Solovyov Eloy Da1946781POR1834U12Ax Portugal / Atlantidiag
12
BENTO Rudolfo António De Camp1910450POR1796Ax Portugal / Atlantidiag
13
NMLAVRADOR Rodolfo Manuel Masca1908367POR1741S65Clube Edp
14
RAMOS Nuno João Magalhaes1903268POR1738G D Ramiro José
15
NMSANTOS Júlio Fernandes Dos1900650POR1733S65Clube Edp
16
ALVES Ricardo Vicente Aleixo1933825POR1703Ca Campo Ourique
17
ALVES Luis Miguel Guerreiro1903110POR1686S50G D Ramiro José
18
VIEGAS Mickael Nuno Correia1957244POR1670Ca Campo Ourique
19
ANDRADE José Manuel Graca V1923617POR1651Gx Alekhine
20
BÁRTOLO Filipe Diogo Correia1942565POR1643U12Gx Alekhine
21
AZINHEIRA André Torres1931920POR1565Cx Sintra
22
FERREIRA Nuno David De Olivei1951610POR1561Ax Portugal / Atlantidiag
23
PEREIRA André Marques2116774BRA1558Clube Peões Da Caparica
24
MARTINS José Carlos Caetano1946005POR1550U14Ax Portugal / Atlantidiag
25
ROCHA João Latino Tavares Dos1939297POR1540U16Estrelas S. João Brito
26
GONÇALVES Carlos Manuel Marqu1912879POR1530S50Amadora Xadrez
27
MENDES Nuno Miguel Beirao1933841POR1495Estrelas S. João Brito
28
CARVALHO Rui Miguel Dias Ribe1961780POR1464Ca Campo Ourique
29
FERREIRA Nuno David Oliveira1951513POR1431U16Ax Portugal / Atlantidiag
30
FLORISSI Aldo28513428ITA1384S50Filiados Na Fpx
31
IE Efraim1941089POR1356Ax Portugal / Atlantidiag
32
MELO Fernando José Soares1950371POR1352Ax Portugal / Atlantidiag
33
NUNEZ Alberto Ricardo Pereira1963066POR1351G D Ramiro José
34
JÚNIOR Salvador Gonçalves1961020POR1273S65Gx Alekhine
35
MARTINS Domingos António Melã1947389POR1248S50G D Ramiro José
36
ANTUNES Ana Maissa1936310POR1236wU16Estrelas S. João Brito
37
LIXA Alberto Joaquim Pisco1943332POR1215S50Ax Portugal / Atlantidiag
38
CATURRA Rafael Dias1946285POR1214U12Cx Sintra
39
COSTA Raul David Andrade1956868POR1214Ax Portugal / Atlantidiag
40
AFONSO Bruno Alexandre Caetan1962558POR1188Cx Sintra
41
XU Junyang1962442CHN1164U10Cx Sintra
42
XU Yangyi1962450CHN1142U12Cx Sintra
43
CABRAL Guilherme1959700POR1101U12Ax Portugal / Atlantidiag
44
MAISSA Susana Flora Cesana1954202POR1072wS50Estrelas S. João Brito
45
GINÃ Dhanik Sebastião S L1947540POR1045U10Adrc Mata De Benfica
46
CUNHA João Ricardo Churro1961640POR1026U08Cx Sintra
47
SILVESTRE Henrique Correia1957708POR1009U12Ca Campo Ourique
48
CARDOSO AlexandrePOR0U08Ccr Coruchéus
49
GAMA Jaime Francisco Riquito BatistPOR0Ax Portugal / Atlantidiag
50
GAMA João Estevão Riquito Batista TPOR0Ax Portugal / Atlantidiag
51
GINÃ Harshil João Soares Laxm1959603POR0U08Adrc Mata De Benfica
52
HOLMO Luan Tambara Velho ZollnerBRA0U14Ax Portugal / Atlantidiag
53
LAUREANO André Filipe DuartePOR0U14Cx Sintra
54
NAGHIBI SoheilIRI0Ax Portugal / Atlantidiag
55
NASCIMENTO Miguel Salvador DuPOR0U08Ax Portugal / Atlantidiag
56
PEREIRA AgnesPOR0wU12Ax Portugal / Atlantidiag
57
PEREIRA HenriquePOR0U10Ax Portugal / Atlantidiag
58
REQUIXA Maria Madalena Serra de CarvalPOR0wS50Ax Portugal / Atlantidiag
59
ROCHA AndréPOR0Adrc Mata De Benfica
60
RODRIGUES Dinis Cintrão Da Si1957678POR0U12Ca Campo Ourique
61
SANTOS Evan Mark Gairifo Dos1963104POR0U08Cx Sintra
62
SANTOS Tristan Alexander Gair1963112POR0U08Cx Sintra
63
SAVIO IgorBRA0U16Gx Alekhine
64
THOMAZ Sebastiao de la ChataigneraiePOR0Ax Portugal / Atlantidiag
65
VASCONCELOS Duarte Rodrigues1961993POR0U08Estrelas S. João Brito
66
XU KexinCHN0wU08Cx Sintra