Regulamento: ver abaixo em "Galeria de Fotos"
Local de jogo:
Instituto de Design de Guimarães - Rua da Ramada, nº 52 - 4810-445 GUIMARÃES

Guimarães Chess Open - 2018 (04 a 07 de Outubro)

Last update 21.09.2018 01:52:35, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 28)

Parameters Show tournament details, show flags , Link with tournament calendar
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Photo GalleryShow Photo Gallery
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgsexTypClub/City
1GMFedorchuk Sergey A.14102536UKR2604
2GMSantos Latasa Jaime2293307ESP2574O Amanhã Da Criança
3GMSolodovnichenko Yuri14104369UKR2554
4GMSpraggett Kevin Barry2600013CAN2513S50Ax Portugal / Atlantidiag
5GMPetkov Vladimir Ivanov2901188BUL2510Academia Xadrez Gaia
6GMGalego Luis Miguel Araújo Brito1900072POR2471S50Assembleia Figueirense
7IMHuerga Leache Mikel2268795ESP2438Gd Dias Ferreira
8GMCampora Sivori Daniel Hugo100013ARG2413S50Aa Didaxis - A2d
9FMChueca Forcen Alberto2269902ESP2278Gd Dias Ferreira
10FMRego Pedro Filipe Pinho1904310POR2270A.XAT - Montemor-o-Novo
11Martins Bruno André Leite1942255POR2262U16Ateneu Popular Do Montijo
12IMSilva David Miguel da10101314ANG2223U20Gd Dias Ferreira
13FMPaasikangas-Tella Johanna500879FIN2220w
14NMPinho Paulo Miguel Leitão1900498POR2212Gdr Amigos Urgeses
15FMPadeiro José João Tato1901311POR2209O Amanhã Da Criança
16Costa Paulo Jorge Lopes da1900900POR2195Cine Clube Torres Novas
17Martinez Ival Carlos3511952CUB2187
18Fidalgo Andre Neves1933620POR2180U20Santoantoniense Fc
19CMDias Ivo Rodrigues1901680POR2174U20Aa Didaxis - A2d
20WFMRepresa Perez Mireya32010036ESP2151wU18Ap Cavalgante/Arneirense
21Guimarães Rui Pinto1901486POR2143Grupo De Xadrez 113
22FMRibeiro Fernando Alberto Rocha1900382POR2136S50Assembleia Figueirense
23NMCosta João Guerra de Oliveira1901737POR2134Gd Dias Ferreira
24Ferreira Hugo Miguel da Costa1915940POR2130U20Gd Ferroviarios Barreiro
25Santos José Guilherme Bárria1939300POR2108U16Gx Alekhine
26Dias Ricardo Pedro Cruz1930060POR2098U18Aej S. João Da Madeira
27Novais Carlos João Fernandes1904450POR2084Aa Didaxis - A2d
28Fernandes João Pedro Murtinho1926624POR2052U18Aa De Coimbra
29Fernandes Miguel António1920456POR2049Aa De Coimbra
30Pintor Simão Maciel Abranches1904787POR2047Profigaia/ Escola Profiss
31Pinheiro Albano Pedro Bragança1901761POR2017S50O Amanhã Da Criança
32Sousa Hugo Carneiro1930842POR2014U18Profigaia/ Escola Profiss
33Silva Gonçalo Nuno Neto Pires1915100POR1996U20Gd Ferroviarios Barreiro
34Fidalgo Daniel Neves1934279POR1994U16Santoantoniense Fc
35Barbosa Paulo Jorge Pereira1904612POR1982
36Martins Diogo Faria Oliveira1926934POR1980Exp - Escola Xadrez Porto
37Machado Tomás Dias1946838POR1966U16Ateneu Popular Do Montijo
38Bazan Solera Manuel2228998ESP1932S50Gd Dias Ferreira
39Duarte Duarte Nuno Nogueira2107813POR1885O Amanhã Da Criança
40Silva Pedro Gil Ferreira1946102POR1837U14Cp Ronfe
41Francisco Rodriguez Jose Carlos24527718ESP1825S50
42Demyanchuk Sergey1937251POR1818Cxb - Clube Xadrez Braga
43Pipiras Filipa Fortuna1944894POR1803wU14Gd Dias Ferreira
44Guimarães Álvaro José Esperança1903020POR1801S65Cxb - Clube Xadrez Braga
45Gawle Ireneusz1157329POL1800S50
46Machado Carlos António1904825POR1780Gdr Amigos Urgeses
47Silva Tiago Alexandre Pinho1935321POR1753U16Gxe / Palma E Arredores
48Calzada Cruz Osvaldo3509460CUB1752S50Aa De Coimbra
49Martinez Ferreira Oscar24527726ESP1752
50Martins Manuel José Lopes1901060POR1751S50Cx Ugt Viseu
51Andrade Ricardo Sarmento1942514POR1744Gd Dias Ferreira
52Areal Pedro Miguel Rosa1940244POR1732Musas
53Silva Daniel Frederico Vasconcelos1951378POR1709U10Academia Xadrez Gaia
54Santos José Miguel Sereno1930834POR1706U16Aa Didaxis - A2d
55Barrento Jorge Maria Lopes1906500POR1696S50Oficina Criativa - Fabrik
56Belo André Nabais Moura1922190POR1696Ap Cavalgante/Arneirense
57Ribeiro Rodrigo Martins Santo1938398POR1696U14Aej S. João Da Madeira
58Dias José De Oliveira Gaspar1923943POR1622S50Cine Clube Torres Novas
59Monteiro Paulo Alexandre Gomes1942999POR1602U16O Amanhã Da Criança
60Gama João Gonçalo Cerejeira1926667POR1598U16Aa De Coimbra
61Lemos Artur Jorge Capela Gomes1905244POR1598Gdr Amigos Urgeses
62Melo David Emmanuel do Vale1906470POR1590Adc Perre
63Oliveira Maria Alice Ramos1930818POR1572wU16Gd Dias Ferreira
64Barroso Simão Oliveira Alvim1929445POR1570U18Aa Didaxis - A2d
65Ristoja Aulikki511420FIN1530wS65
66Monteiro Tomás Alexandre1930800POR1491U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
67Peixoto Flávio Pimenta1935143POR1464Cxb - Clube Xadrez Braga
68Sarabando Rodrigo Andias1950010POR1462U12Cx Colégio Português
69Ribeiro Orlando Camilo Duarte1936573POR1461U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
70Pinheiro Paulo Adélio Fialho1955110POR1444S50Cxb - Clube Xadrez Braga
71Mendes Bruno Daniel Durães1947770POR1432U18Cxe E.B. 2, 3 João Meira
72Soares Sara Joana de Moura1948172POR1431wU12Exp - Escola Xadrez Porto
73Coimbra João Marcial Ferreira1901435POR1429S65Cp Vila Nova De Anços
74Ribeiro Gustavo Martins Santo1941852POR1414U12Aej S. João Da Madeira
75Gonçalves Lucas Jordão1945360POR1401U12Cd Ginásio Louriçal
76Fonseca Pedro Miguel Ramos da1955624POR1393U14Academia Xadrez Gaia
77Lomba Lucas Laranjeira de Oliveira1939033POR1383U16Ax Barcelos
78Sousa Mário António da Silva1930850POR1382Profigaia/ Escola Profiss
79Teixeira José Manuel1908480POR1374S50Cx Afonsino
80Palhas Miguel Branco1961349POR1369Adc Perre
81Marques Ricardo Martinho1946242POR1357U16Gd Dias Ferreira
82Sora Ricardo Jorge Paredes1957228POR1356Adc Perre
83Machado Joaquim Carlos1922963POR1352S50Gdr Amigos Urgeses
84Correia Bruno Filipe Soares1936999POR1351U14O Amanhã Da Criança
85Fernandes Rui Filipe dos Santos1961713POR1345Cxb - Clube Xadrez Braga
86Oliveira António de1957899POR1334S50Ccd Corvos Do Lis
87Oliveira Maria Elisa Ramos1930826POR1333wU14Gd Dias Ferreira
88Parente Francisco José Pereira1957210POR1320U20Adc Perre
89Dong Rafael1958038POR1303U10Cx Sintra
90Neto Luís António Carvalho da1919865POR1292Gx Porto
91Dong Fábio1958020POR1289U10Cx Sintra
92Dias Carlos Manuel Vieira1921827POR1265S50Aa Didaxis - A2d
93Pinto André Jorge Pimparel Nu1928821POR1251U18Cxb - Clube Xadrez Braga
94Fernandes Tiago João Carneiro1941305POR1232U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
95Pereira Joaquim Almeida Pinto1956191POR1228S50Cx Ugt Viseu
96Frolov Ilya1961217POR1220U10Cxb - Clube Xadrez Braga
97Sampaio Carlos Daniel Lemos1944738POR1218U14Aa Didaxis - A2d
98Duarte Francisco Joaquim Viela1941011POR1205U10O Amanhã Da Criança
99Ribeiro Francisco Adriano San1956914POR1198Aej S. João Da Madeira
100Pacheco João Daniel Barbosa1948130POR1181U12Cxb - Clube Xadrez Braga
101Silva José Lucas Ferreira1954342POR1166U10Cp Ronfe
102Rodrigues Gonçalo Araújo1962388POR1136U18Ax Barcelos
103Guimarães Henrique Oliveira1942549POR1135U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
104Mendes José Abílio Correia1949900POR1099U14Cp Ronfe
105Pacheco João Pedro Lima1953133POR1084Cxb - Clube Xadrez Braga
106Abreu Duarte Ferreira1962167POR1075U10Aa Didaxis - A2d
107Areal Maria Beatriz Moura1949110POR1051wU12Musas
108Machado Simão Pedro Rodrigues1952650POR1051Cp Ronfe
109Pontes Tiago José Freixo1956159POR1040U10Santoantoniense Fc
110Silva Diogo José Baptista da1955136POR1032U14Cx Afonsino
111Abreu Afonso Teixeira1955047POR1020U14Cx Afonsino
112Faria Rafael Manuel1948091POR1020U18Cp Ronfe
113Azeredo Rafael Alexandre Rocha1962493POR0U10O Amanhã Da Criança
114Bento David Luís Rodrigues1961330POR0U12Cp Ronfe
115Cardoso Diogo Martins Silva1941429POR0U14Cxe E.B. 2, 3 João Meira
116Cardoso Vitor Manuel Barroso1940783POR0Torres De Pombeiro
117Carvalho João Pedro RibeiroPOR0U10Cx Afonsino
118Carvalho Vitor Manuel Araújo1962027POR0Cx Afonsino
119Duarte Duarte António Vilela1957040POR0U08O Amanhã Da Criança
120Guimarães Rafael Oliveira1958844POR0U08Cxe E.B. 2, 3 João Meira
121Luz João Eduardo Castro Barão1955721POR0U10Cx Afonsino
122Mendes João Pedro Correia1954296POR0U10Cp Ronfe
123Monteiro Afonso Pedro1948741POR0U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
124Oliveira Raúl RibeiroPOR0U12Cx Afonsino
125Peixoto Bruno Azevedo1958488POR0U10Cp Ronfe
126Peixoto Francisco Gouveia1962035POR0U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
127Pereira João Diogo Macedo1962370POR0U08Aa Didaxis - A2d
128Pinto José João Meireles Alves1961756POR0U10Aa Didaxis - A2d
129Pontes Vicente João Freixo1962043POR0U08Santoantoniense Fc
130Ribeiro Margarida Martins Dos1960725POR0wU08Aej S. João Da Madeira
131Rodrigues Goncalo Pacheco1960482POR0U12Cx Afonsino
132Silva Diogo Castro1949357POR0U12Cxe E.B. 2, 3 João Meira
133Silva Gonçalo Castro1962396POR0U12Cx Afonsino
134Sousa Duarte Miguel Cunha1955144POR0U14Cx Afonsino
Advertisement