FC St. Pauli Open 2018 A-Gruppe

Last update 20.06.2018 00:46:03, Creator/Last Upload: fcstpauli1910

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters Show tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Playing schedule
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgClub/City
1GMSocko Bartosz1107038POL2593USV TU Dresden
2GMKhenkin Igor4659600GER2557SC Heusenstamm
3IMPlenca Jadranko14527146CRO2487TSV Schönaich
4GMKarpatchev Aleksandr4117182RUS2463SF Bad Mergentheim
5GMSriram Jha5001668IND2412
6IMFeuerstack Aljoscha4681932GER2443FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
7IMKumsiashvili Nikoloz13600621GEO2411
8GMGenov Petar2900211FID2445SF Lilienthal von 1971
9FMErtan Can6306330TUR2379SK Johanneum Eppendorf
10IMPlenca Julijan14508044CRO2413TSV Schönaich
11FMJahncke Giso24608289GER2394FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
12IMColpe Malte24623075GER2382Hamburger SK von 1830 eV
13WIMObolentseva Alexandra24153648RUS2316SC Bad Königshofen 1957
14IMSeger Rüdiger4617274GER2340Godesberger Schachklub 1929 e.
15FMGaede Derek4667506GER2332Hamburger SK von 1830 eV
16Nedic Dusan4672437GER2314MTV Tostedt
17Kitze Alexander12914827GER2279Grün-Weiß Granschütz
18FMThiel Thomas4615964GER2259Schachverein Wattenscheid 1930
19FMStigar Petter1500341NOR2210
20FMRitscher Jan-Paul Dr.4627695GER2210SF Hamburg e.V. 1934
21Buck Lars4636759GER2155Stader SV
22FMKahlert Thomas4625242GER2209SK Norderstedt von 1975
23Balinski Damian1120913Pol2168
24Schroeder Christoph4605250GER2186SK Johanneum Eppendorf
25WIMUtiatskaja Irina24140848RUS2159
26Moeller Dustin12915424GER2147
27Frackowiak Oliver4677145GER2163Hamburger SK von 1830 eV
28Malkiel Daniel2021315USA2161Hamburger SK von 1830 eV
29Stenner Patrick4615760GER2184FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
30Schulenburg Torben24648558GER2168SC Diogenes e.V.
31Voigt Gerrit12914517GER2182SK Union Eimsbuettel eV
32Horstmann Olaf4687060GER2188Godesberger Schachklub 1929 e.
33Andersen Jens Knud4616910GER2186SK Mering
34Holinka Henning12967084GER2185Hamburger SK von 1830 eV
35WFMBogachkova Alena24166251GER2110
36Grote Dirk4634519GER2134FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
37Brinkmann Fabian24661414GER2135SAbt SV Werder Bremen
38Kotov Sergei24154377RUS2084
39Wollenweber Carsten4659724GER2116SV Bargteheide
40Keyser Robin12986429GER2084SK Johanneum Eppendorf
41Kluth Carsten4618548GER2127FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
42Weihrauch Jakob16210115GER2136Hamburger SK von 1830 eV
43Woelk Tom-Frederic12993077GER2176SC Diogenes e.V.
44Jaehn Michael24623466GER2040
45Oganessjan Artur12986062GER2045TuRa Harksheide von 1945 Norde
46Popvasilev Kaloyan2919281GER2050SV Bargteheide
47Huseynov Ahad16225880GER1984SK Frankenthal
48Porth Hartmut4614402GER2076SV Bargteheide
49Freuler Roman1304283SUI2005SK Engen
50Bosselmann Tom Linus12983845GER2082Lübecker SV von 1873
51Keyser Philipp12986437GER2005SK Johanneum Eppendorf
52Besenthal Klaus-Günther4691989GER2053Lübecker SV von 1873
53Krenz Sarah24609927SUI2020
54Engel Robert12974684GER2081Hamburger SK von 1830 eV
55Kotyk Michael16214501GER2064Hamburger SK von 1830 eV
56Martin-Sommerfeldt Luis24641537GER2064FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
57Dehmel Jens4676548GER2063Vereinigung der Schachsportfre
58Atri Jamshid12500356IRI1990Hamburger SK von 1830 eV
59Kurth Michael4670914GER1970Hamburger SK von 1830 eV
60Kock Stefan24641413GER2116SG Glückstadt von 1920
61Knops Peter24618438GER1980Königsspr. SC.1984 e.V.
62Prasse Philipp24696307GER2006Bille SC von 1924 e.V.
63Nielsen Joerg24602930GER2000SK Union Eimsbuettel eV
64Kurth Uwe12902055GER2005VfL Gräfenhainichen
65Mix Clemens12987921GER1928SF Hamburg e.V. 1934
66Lohse Marc12943010GER1979Königsspr. SC.1984 e.V.
67Raider Eugen24657352GER1971Königsspr. SC.1984 e.V.
68Milare Tyron12987018GER1989Potsdamer SV Mitte e.V.
69Lam Daniel12985880GER1964SK Weisse Dame Hamburg
70Topalov Mihail12988693GER1933SK Johanneum Eppendorf
71Steinbrenner Jürg4670973GER1985FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
72Ditmas Hugh1270666GER1910Bremer SG von 1877
73Moos Gerd Anton Ferdinand24608416GER1952Vereinigung der Schachsportfre
74Fuhrmann Äke12983853GER1941Hamburger SK von 1830 eV
75Kemeny Matthias4643020GER1967SV Großhansdorf
76Weber Meikel24602957GER2015Vereinigung der Schachsportfre
77Beinroth Marcel12914770GER1904Grün-Weiß Granschütz
78Popist Florian16203518GER1850SK Weisse Dame Hamburg
79Callsen Niklas16222113GER1705Flensburger SK von 1876
80Porth Oliver12953288GER1885SV Bargteheide
81Eichstädt Enrico4616200GER1987SK Norderstedt von 1975
82Schwietering Ralf24675903GER1902Schachklub Ochtrup 61 e.V.
83Buchholz Robert4640195GER1966SC Diogenes e.V.
84Dittrich Tom12923532GER1931SG Blau-Weiß Stadtilm
85Wolf Philipp12958948GER1848SG Blau-Weiß Stadtilm
86Becker Thomas4624904GER1927SC Farmsen 1966
87Von Krosigk Florian16227808GER1828Hamburger SK von 1830 eV
88Kitze Lukas12932159GER1865Grün-Weiß Granschütz
89Streich Justus24697168GER1937Königsspr. SC.1984 e.V.
90Raum Norbert12909726GER1816Schwarzenbeker SK
91Schubert Arvid12946001GER1804SC 1865 Annabg.-Buchholz
92Ahlers Knut16203534GER1751SV Bargteheide
93Schröder Kai Uwe24641774GER1860SK Wilhelmsburg 1936 eV
94Suntrup Robert4671350GER1923Hamburger SK von 1830 eV
95Soost Stefan24680796GER1932FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
96Lindschau Eggert4653963GER2028Niendorfer TSV 1919 SAbt
97Prskawetz Frank4695763GER1915SF Eggenstein-Leopoldshafen
98Schulz Hans-Juergen4625412GER1842Hamburger SK von 1830 eV
99Obreht Slobodan4692870GER1977SchVgg Blankenese von 1923 e.V
100Gröppel Peter4622847GER1928SC Diogenes e.V.
101Schützhold Frank4624980GER1832Schachclub Naunhof
102Krüger Marian12993069GER1870SK Union Eimsbuettel eV
103Holtmannspötter Thomas24669008GER1895Schachklub Ochtrup 61 e.V.
104Knauer Frank12921297GER1815FC ST.Pauli 1910 eV SAbt
105Steinbach Julian16247973GER1437SK Doppelbauer Kiel
106Rick Uwe4659503GER2154SC Turm Lüneburg e.V.
107Willich Manfred4658469GER1889SK Turm Bad Hersfeld