Nordic Youth Chess Championship 2018 group B

Arrangör(er)Aleksi Olander (504963)
NationFinland ( FIN )
HuvuddomareJouni Lehtivaara (507725)
DomarePekka Pietinen (502545), Leo Peltola (502464)
betänketid90min/40 moves; 30sec/move increment
SpelplatsVierumäki, Heinola
Rating calculationNationell rating, Internationell rating
Datum2018/02/09 till 2018/02/11
Rating-Ø2019
LottningsprogramSwiss-Manager av Heinz HerzogSwiss-Manager turneringsfil

Senast uppdaterad11.02.2018 17:07:14, Creator/Last Upload: jouni lehtivaara

Val av turneringGr A (U20), Gr B (U17), Gr C (U15), Gr D (U13), Gr E (U11)
Val av parametrar dölj turneringsinformation, Link tournament to the tournament calendar
Översikt för lagDEN, FAI, FIN, ISL, NOR, SWE
ListorStartlista, Startlista, alfabetisk, Nations-, Parti och Titelstatistik, Alphabetical list all groups, Spelschema
Korstabell efter 6 ronder, Korstabell, efter startnummer
BordsresultatRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6/6 , ej inlottad
Ställning efterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6
Excel/Skriv utSkriv ut listan, Exportera till Excel (.xls), Exportera till Excel (.xlsx), Exportera till PDF

Slutställning efter 6 ronder

Plac.SNrNamnkönNationRatingIPoäng TB1  TB2  TB3  TB4 
15CMHeimisson Hilmir FreyrISL21365,018,520,015,500,0
21FMKeinänen ToivoFIN23474,519,022,017,000,0
32FMPantzar MiltonSWE22604,018,520,010,500,0
410Skaale JanusFAI17723,519,021,511,000,0
54Vestby-Ellingsen MadsNOR21603,519,021,010,750,0
68Thybo Thomas SøndergaardDEN20293,514,514,55,500,0
76Lund GunnarNOR21333,017,517,56,000,0
87Kistrup NicolaiDEN21153,016,516,54,500,0
99Mai Aron ThorISL19652,516,516,53,750,0
103CMPetersson Baldur TeodorSWE21612,013,513,51,500,0
1111Gurevicius LaurynasFIN17651,517,517,51,500,0
1212Mørkøre RógviFAI13790,014,015,50,000,0

Anmärkning:
Tie Break1: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break2: Buchholz Tie-Breaks (variabel with parameter)
Tie Break3: Sonneborn-Berger-Tie-Break variable
Tie Break4: Direct Encounter (The results of the players in the same point group)