Note: To reduce the server load by daily scanning of all links by search engines like Google, Yahoo and Co, all links for tournaments older than 2 weeks (end-date) are shown after clicking the following button:

9th CSC London Chess Classic FIDE Open

Senast uppdaterad10.12.2017 00:38:47, Creator/Last Upload: chessinschools

Spelaröversikt för ger

ger
SNrNamnRating123456789PoängPlac.Grupp
14GMDonchenko Alexander256911½11½½1½7,08FIDE Open
20GMHandke Florian252611½½11½016,513FIDE Open
94FMCordes Hans-Joerg Dr2227100½000001,5268FIDE Open
98Guelsen Taylan22131½0½011½15,570FIDE Open
142Voss Gunther2118½101½½½0½4,5136FIDE Open
176Ditmas Hugh2004010½0½1014,0172FIDE Open
181Busse Tom Niklas1996010½1001½4,0175FIDE Open
183Skutta Bernd Dr198801½½0½0½14,0176FIDE Open
198WFMFrank Tena19440½10½01014,0178FIDE Open
200Sellmair Reinhard1936½010½0½103,5201FIDE Open
209Tobianski Fabian1909½01½0½½0½3,5205FIDE Open
224Nyenhuis Yannek184700½10½½0½3,0228FIDE Open
236Jekel Wolfgang1787001011½003,5212FIDE Open
258Chidi Lovinia Sylvia16760½½½000001,5269FIDE Open
287Lobbe Alexander00000000000,0289FIDE Open

Resultat från den senaste ronden för ger

Rd.BordNr. NamnRtgPoäng ResultatPoäng NamnRtg Nr.
9314
GMDonchenko Alexander2569 ½ - ½ GMNabaty Tamir2657
4
91451
IMHouska Jovanka2407 0 - 1 GMHandke Florian2526
20
953147
Coote Trevor D2104 0 - 1 Guelsen Taylan2213
98
972218
Sarvesh Kumar A18774 ½ - ½4 Voss Gunther2118
142
977138
FMSmith Andrew P2126 1 - 0 Sellmair Reinhard1936
200
990181
Busse Tom Niklas1996 ½ - ½ Jacobs Robert1739
246
991236
Jekel Wolfgang1787 0 - 1 Riedener Toni1989
182
997242
Robinson James M17543 0 - 13 Ditmas Hugh2004
176
998183
Skutta Bernd Dr19883 1 - 03 De Paolis Fabrizio1763
239
999245
Fuglesang Michael W.17393 0 - 13 WFMFrank Tena1944
198
9101209
Tobianski Fabian19093 ½ - ½3 Mohnblatt Daniel1734
249
9108244
Selkirk Rebecca17473 ½ - ½ Nyenhuis Yannek1847
224
913094
FMCordes Hans-Joerg Dr2227 0 ej inlottad 
9156258
Chidi Lovinia Sylvia1676 0 ej inlottad 
9167287
Lobbe Alexander00 0 ej inlottad 

Spelardetaljer för ger

Rd.SNrNamnRatingPoängRes.
GM Donchenko Alexander 2569 GER Rp:2646 Poäng 7,0
1156WFMNunn Petra20713,5s 1
283Soham Das22635,5w 1
345IMRaja Harshit24205,5s ½
455IMMunguntuul Batkhuyag23976,0w 1
558Akash Pc Iyer23905,5s 1
62GMSargissian Gabriel26727,5w ½
728GMHector Jonny24936,0s ½
831IMHambleton Aman24746,5w 1
94GMNabaty Tamir26577,0w ½
GM Handke Florian 2526 GER Rp:2568 Poäng 6,5
1160Marentini Marcel20554,5s 1
287Lercel Michal22445,5w 1
348Henderson De La Fuente Lance24196,0s ½
468GMArakhamia-Grant Ketevan E23504,5w ½
562IMBates Richard A23785,5s 1
640IMDas Sayantan24426,0w 1
76GMGrandelius Nils26477,0s ½
82GMSargissian Gabriel26727,5w 0
951IMHouska Jovanka24075,5s 1
FM Cordes Hans-Joerg Dr 2227 GER Rp:1964 Poäng 1,5
1236Jekel Wolfgang17873,5s 1
227GMFodor Tamas Jr24966,0w 0
3185Kim Jinsoo19864,5s 0
4201Vachtfeidl Petr19343,5w ½
5-ej inlottad--- 0
6-ej inlottad--- 0
7-ej inlottad--- 0
8-ej inlottad--- 0
9-ej inlottad--- 0
Guelsen Taylan 2213 GER Rp:2206 Poäng 5,5
1240McAleenan Charles T17623,5s 1
231IMHambleton Aman24746,5w ½
34GMNabaty Tamir26577,0s 0
4183Skutta Bernd Dr19884,0w ½
5161Barton R Alan20524,5s 0
6205De Coverly Roger D19214,5w 1
7162Peters Stephen G20504,0s 1
8136Abrahams Daniel21304,5w ½
9147Coote Trevor D21044,5s 1
Voss Gunther 2118 GER Rp:2046 Poäng 4,5
1-ej inlottad--- ½
2270Volovich Julia15463,0s 1
384Marzano Carlo22615,0w 0
4214Mulay Partha18923,0s 1
592Blasco Coll Andreu22365,5w ½
6-ej inlottad--- ½
796Bukojemski Adam22244,5s ½
877Vignesh B22875,0w 0
9218Sarvesh Kumar A18774,5s ½
Ditmas Hugh 2004 GER Rp:1883 Poäng 4,0
135GMWilliams Simon K24536,0s 0
2252Jaufarally Nadia17231,0w 1
389WIMYuan Yuanling22435,0s 0
4230CMHughes Anthony18103,0w ½
5222Clancy Martin J18553,0s 0
6234Tombolis Christopher17993,5w ½
7229FMCrismann Alessandro Claudio18213,5s 1
8218Sarvesh Kumar A18774,5w 0
9242Robinson James M17543,0s 1
Busse Tom Niklas 1996 GER Rp:1947 Poäng 4,0
141GMWells Peter K24416,5w 0
2262Thatte Nishchal16172,5s 1
388FMRichardson John R22435,0w 0
4258Chidi Lovinia Sylvia16761,5s ½
5226Siddharth Sabharishankar18374,5w 1
6113Sumit Kumar21764,5s 0
7243Tivillier Jacques17513,5w 0K
8224Nyenhuis Yannek18473,0s 1
9246Jacobs Robert17394,0w ½
Skutta Bernd Dr 1988 GER Rp:1925 Poäng 4,0
144IMKrishna Crg24215,0w 0
2264Lee Chulwoo16073,0s 1
392Blasco Coll Andreu22365,5w ½
498Guelsen Taylan22135,5s ½
5117WFMCaglar Sila21674,0w 0
6253Espinosa Cancino Monica17213,0s ½
7226Siddharth Sabharishankar18374,5w 0
8244Selkirk Rebecca17473,5s ½
9239De Paolis Fabrizio17633,0w 1
WFM Frank Tena 1944 GER Rp:1844 Poäng 4,0
157IMMilliet Sophie23925,5s 0
2276Perez Bolanos David14964,0w ½
3259Voiculescu-Holvad Stefan16711,0s 1
4119Healey Michael W21632,5w 0
5231Gopakumar Siddharth18084,0s ½
6145WIMMaroroa Sue Y21114,0w 0
7234Tombolis Christopher17993,5s 1
8233Jain Gautam R18044,0w 0
9245Fuglesang Michael W.17393,0s 1
Sellmair Reinhard 1936 GER Rp:1948 Poäng 3,5
160Zujev Oleg23816,0s ½
295Barj Julien22265,0w 0
3271Haynes Noah15353,0s 1
4125Klingher Dominic21534,5w 0
5141WFMRysbayeva Aigerim21182,5s ½
6150Hebbes Tim20973,5w 0
7231Gopakumar Siddharth18084,0s ½
8232Neatherway A Philip18063,5w 1
9138FMSmith Andrew P21264,5s 0
Tobianski Fabian 1909 GER Rp:1974 Poäng 3,5
169Stauskas Lukas23495,0w ½
2112IMMozes Ervin21775,0s 0
3270Volovich Julia15463,0w 1
4122McGowan Daniel21554,5s ½
5130Pedersen Carsten21444,5w 0
6148Russell Christopher21034,5s ½
7156WFMNunn Petra20713,5w ½
8100Semprun Martinez Fernando22055,0s 0
9249Mohnblatt Daniel17343,5w ½
Nyenhuis Yannek 1847 GER Rp:1700 Poäng 3,0
183Soham Das22635,5s 0
2147Coote Trevor D21044,5w 0
3268Rushbrooke Tibo15702,5s ½
4271Haynes Noah15353,0w 1
5177Kobas Mihael20014,0s 0
6254Zhao Haolin17153,5w ½
7276Perez Bolanos David14964,0s ½
8181Busse Tom Niklas19964,0w 0
9244Selkirk Rebecca17473,5s ½
Jekel Wolfgang 1787 GER Rp:1801 Poäng 3,5
194FMCordes Hans-Joerg Dr22271,5w 0
2165Hagesaether Arne20463,5s 0
3284Barua Dipli01,0w 1
4184Boger Raymond19863,5s 0
5277McManus Gordon14701,0w 1
6194Rogacewicz Mikolaj19612,5s 1
7135Stewart Ashley21354,5w ½
8140Ongut Tamas Gunes21195,5s 0
9182Riedener Toni19894,5w 0
Chidi Lovinia Sylvia 1676 GER Rp:1686 Poäng 1,5
1114Osborne Marcus E21755,0s 0
2-ej inlottad--- ½
3-ej inlottad--- ½
4181Busse Tom Niklas19964,0w ½
5197Nelson Omowale A19493,5s 0
6207Phillips Owen S19123,0w 0
7-ej inlottad--- 0
8-ej inlottad--- 0
9-ej inlottad--- 0
Lobbe Alexander 0 GER Poäng 0,0
1-ej inlottad--- 0
2-ej inlottad--- 0
3-ej inlottad--- 0
4-ej inlottad--- 0
5-ej inlottad--- 0
6-ej inlottad--- 0
7-ej inlottad--- 0
8-ej inlottad--- 0
9-ej inlottad--- 0