12. Salzkammergut Schachopen 2018 (D-Turnier unter 1500 nat. Elo)

Organizer(s)SK Bad Ischl
FederationAustria ( AUT )
Tournament directorIA IO Mag. Daniel Lieb
Chief ArbiterIA IO Mag. Daniel Lieb
ArbiterIA IO M. Almert, FA F. Rockenbauer, RS J. Holzleithner
Time control90min/40 Züge + 30min + 30s/Zug
LocationTrinkhalle Bad Ischl
Rating calculationRating national
Date2018/05/18 to 2018/05/21
Rating-Ø1197
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 23.05.2018 23:38:10, Creator: daniel lieb,Last Upload: dipl.ing.heinz herzog

Tournament selectionA-Turnier, B-Turnier, C-Turnier, D-Turnier, (Meisterblitz), (Hobbyblitz)
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Download invitation, Change Calendar-Link
Parameters No tournament details
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 5 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5/5 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5
Top five players, Total statistics
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File, AUT rating-calculation,

Starting rank

No.NameFideIDFEDRtgClub/City
1Strassmair Christian1656880AUT1483Sv Gmunden
2Schein Leopold1630890AUT1442Leoben
3Wallmann JosefAUT1434Askö Bad Goisern
4Damberger Rudolf16249852GER1377Sv Röhrnbach E.V.
5Engels Jörg1616633AUT1376
6Düllberg ChristianGER1365Sk Hernals
7Tomaschitz Nikolaus1665308AUT1355Sk Raiba Donnerskirchen
8Jandl Kurt1650858AUT1349Sv Stockerau
9Obermeyer Werner12942618GER1342Sc Ortenburg 1894 E.V.
10Orth KlemensAUT1341
11Busch Jan1664808AUT1329Sk Raiba Donnerskirchen
12Trummer Christian1658468AUT1329Schachfreunde Graz
13Mitterholzer Helmuth1631152AUT1317Verbund Ahp
14Gruber VerenaAUT1305
15Hrinkov Susanne Dr.AUT1282Wiener Partie
16Rauscher Günter1652451AUT1265Sv Amstetten
17Wechselauer Peter1664778AUT1263Schach Am Attersee
18Scheuch René1661876AUT1241Sv Amstetten
19Emeder Richard1648578AUT1228Schach Am Attersee
20Lerchl Justus16240677GER1224Schach-Club Vaterstetten-Grasb
21Rauscher Brigitte1653733AUT1216Sv Amstetten
22Kappler Johann1653156AUT1195Sv Urfahr
23Trummer Alexander1664859AUT982Schachfreunde Graz
24Leitner ChristianAUT973Askö Bad Goisern
25Lukes Alexander16256450GER931Schachklub München Südost E.V.
26Kober StefanAUT800Sz Favoriten
27Rumpf-Dorner Solveigh36085928AUT8001. Sk Ottakring
28Walbrecht KilianGER761Fc Bayern München E.V.
29Feldmeth Irene16239903GER0
30Kluger WalterAUT0Wiener Partie