Campeonato Nacional de Jovens Sub-16-Semi-Rápidas 2017/2018

Organizer(s)FPX
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorDominic Cross (IO) Id:1904205
Chief ArbiterCarlos Oliveira Dias (IA) Id: 1905813
ArbiterAltino Costa -(IA) Id:1903136; Ilda Miranda -(IA) Id:1919288
Time control15' + 5
LocationPavilhão Multiusos, Avª Dr. Mário Soares 2040-063 Rio Maior
Date2017/10/21
Rating-Ø1498
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 21.10.2017 19:16:34, Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 22)

Tournament selectionCNJovens S08_SemiRapidas2018, CNJovens S10_SemiRapidas2018, CNJovens S12_SemiRapidas2018, CNJovens S14_SemiRapidas2018, CNJovens S16_SemiRapidas2, CNJovens S18_SemiRapidas2018, CNJovens S20_SemiRapidas2018
LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
Overview for teamPOR
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Alphabetical list all groups, Playing schedule
Final Ranking crosstable after 7 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7/7 , not paired
Ranking list afterRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameIDFideIDFEDRtgIsexTypGrClub/City
1
Martins Bruno Andre Leite369971942255POR2033U16Ateneu De Montijo
2
Veiga Jose Francisco344501930087POR1963U16Ex Porto
3
Santos Jose Guilherme Barria364181939300POR1948U16Gx Alekhine
4
Fidalgo Daniel Neves353431934279POR1864U16Santoantoniense Fc
5
Machado Tomas Dias378431946838POR1836U16Ateneu De Montijo
6
Oliveira Maria Alice339921930818POR1686wU16Gd Dias Ferreira
7
Goncalves Gabriel Sobral370501945610POR1676U16Santoantoniense Fc
8
Santos Jose Miguel Sereno342661930834POR1582U16Cx A2d
9
Ferreira Nuno Reis388991951513POR1569U16Axportugal /Atlantidiagonal
10
Cordeiro Joao Carlos Dos Santos320481935291POR1563U16Económicos / Palma E Arredores
11
Monteiro Paulo Alexandre Gomes371791942999POR1551U16O Amanhã Da Criança
12
Silva Tiago Alexandre Pinho321791935321POR1535U16Económicos / Palma E Arredores
13
Rocha Joao Latino Tavares364271939297POR1511U16Estrelas S. João Brito
14
Encarnacao Filipe Alexandre370971942018POR1481U16Ex Porto
15
Apolonia Pedro Filipe Cristov329351931652POR1448U16Fc Barreirense
16
Colaco Joao Miguel Lino Silva403351960067POR1341U16Cx Escola 31 De Janeiro
17
Cardoso Joao Manuel Duarte371091942344POR1334U16Fc Barreirense
18
Machado Tiago Candido Leitao392001953699POR1329U16Clube Peões Da Caparica
19
Maciel Rafael Figueiredo320911935305POR1320U16Económicos / Palma E Arredores
20
Marques Ricardo Martinho377801946242POR1317U16Gd Dias Ferreira
21
Monteiro Tomas A Freitas343161930800POR1296U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
22
Lanca Luis F David Fernandes344441936450POR1148U16Económicos / Palma E Arredores
23
Carrico Tomas Filipe Barbosa398651957139POR1127U16I F Clube Torrense
24
Pino Diogo Teixeira390151951661POR1092U16Cxe E.B. 2, 3 João Meira
25
Cunha Patricia Santos390691952722POR0wU16Acd Rio Seco
26
Tribuna Miguel Alves Dias370101942506POR0U16Adrc Mata De Benfica