14 rondas (7 duplas) - Blitz 3m+2s - FIDE rated
Inscrições: axportugal@gmail.com
Prémios em €
(entrega de prémios do 4ª Fridays)

Chess On Friday's (13/10 - 20.30h)

Organizer(s)AXPortugal
FederationPortugal ( POR )
Tournament directorAXPortugal
Chief ArbiterCarlos Carneiro
Time control3m + 2s
LocationOlaias Park Hotel - Av Eng Arantes e Oliveira, 9 | 1900-221 Lisboa
Date2017/10/13
Rating-Ø1621
Pairing programSwiss-Manager from Heinz HerzogSwiss-Manager tournamentfile

Last update 14.10.2017 04:14:13 / Page cached 17.10.2017 00:07:13 30min., Creator/Last Upload: portuguese chess federation (licence 26)

LinksOfficial Homepage of the Organizer, Link with tournament calendar
Parameters No tournament details, no flags
ListsStarting rank, Alphabetical list, Statistics, Team-Composition with round-results, Team-Ranking, Playing schedule
Final Ranking after 14 Rounds, Final Ranking crosstable after 14 Rounds, Starting rank crosstable
Board PairingsRd.1, Rd.2, Rd.3, Rd.4, Rd.5, Rd.6, Rd.7, Rd.8, Rd.9, Rd.10, Rd.11, Rd.12, Rd.13, Rd.14/14 , not paired
The best player per boardaccording Points, according percent
Excel and PrintPrint list, Export to Excel (.xls), Export to Excel (.xlsx), Export to PDF-File

Starting rank

No. NameFideIDFEDRtgIsexTypGrClub/City
1
PIRES Emanuel João Robarts1914715POR2201AAmadora Xadrez
2
EGGERT Alberto4139500RUS2106AAmadora Xadrez
3
GUERREIRO Raul José Lopes1905821POR2046S50AG D Ramiro José
4
NMPEREIRA Fernando Luis Melão1900153POR2028S50AAx Portugal / Atlantidiag
5
PALAZZOTTO Roberto836842ITA1968AAx Portugal / Atlantidiag
6
NMMORAIS Vitor Mestre1900552POR1936S50AClube Edp
7
ZODER Roland1338358SUI1853AAx Portugal / Atlantidiag
8
VIDE Augusto Manuel Do Lago C1912089POR1835AAmadora Xadrez
9
ARAÚJO Francisco João Guimarã1939173POR1833BAx Portugal / Atlantidiag
10
ROXO Agostinho José Gonçalves1902890POR1817S50BClube Edp
11
MEDEIROS José Joaquim Gomes1905961POR1811S50BAx Portugal / Atlantidiag
12
ROCHA Manuel Fernando Teixeir1904930POR1780S50BAx Portugal / Atlantidiag
13
FERNANDES Álvaro Manuel Teixeira1960652POR1770S50BGc Odivelas
14
ALVES Luis Miguel Guerreiro1903110POR1741S50BG D Ramiro José
15
GARCIA António Manuel Da Cost1901931POR1734S50BGx Alekhine
16
TEIXEIRA Ricardo Jorge F Marc1918923POR1707S50BAx Portugal / Atlantidiag
17
SANTOS José Manuel Duarte C1902318POR1616S50BAx Portugal / Atlantidiag
18
SANTOS Isabel Maria Casimiro1921681POR1609wCSporting Clube Portugal
19
FORTUNATO António Eduardo Con1941810POR1592S50CAx Portugal / Atlantidiag
20
CORREIA Pedro Mourao Soares1959522POR1591CAx Portugal / Atlantidiag
21
NUNES Adelino Victor1908111POR1558S65CAdrc Mata De Benfica
22
GUIA Artur Solovyov Eloy Da1946781POR1548U12CFiliados Na Fpx
23
SANTOS Ana Maria Casimiro Per1921550POR1524wCSporting Clube Portugal
24
BÁRTOLO Filipe Diogo Correia1942565POR1498U12CGx Alekhine
25
ALMEIDA José António Ferreira1958143POR1493S50CAx Portugal / Atlantidiag
26
MARTINS José Carlos Caetano1946005POR1459U14CAx Portugal / Atlantidiag
27
MARQUES Afonso Mendes Pereira1947184POR1416U12DCxae Filipa De Lencastre
28
FERREIRA Miguel Limão1952137POR1414DG D Ramiro José
29
ENCARNAÇÃO Filipe Alexandre S1942018POR1394U16DExp - Escola Xadrez Porto
30
AVELINO Camila Biscaya1938975POR1348wU14DEstrelas S. João Brito
31
VOGES Guilherme Lopes De Jesu1947680POR1241U16DEstrelas S. João Brito
32
SOARES Manuel António Ataíde1936298POR1168U18DEstrelas S. João Brito
33
ANTUNES Ana Maissa1936310POR1106wU16DEstrelas S. João Brito
34
ANDRÉ Diogo Ferreira1953214POR0U10DIndependente Fc Torrense
35
REBELO Marcos Bruno Gomes1900307POR0DAx Portugal / Atlantidiag